moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zastępujesz kolegę, możesz dostać nagrodę

Żołnierze, którzy pracują w zastępstwie chorych kolegów będą mogli liczyć na nagrodę od dowódcy jednostki – to jedno z założeń zmienionego rozporządzenia resortu obrony. Nowe przepisy wprowadzają także konieczność dokumentowania każdego wniosku o zapomogę. Rozporządzenie dziś wchodzi w życie.


Rozporządzenie dotyczy znowelizowanej ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz ustawy o L-4, która od 1 czerwca zrównała zasiłki chorobowe mundurowych z cywilami.

Jak dotąd nagrodę uznaniową mógł otrzymać żołnierz, który się wyróżniał, np. jego praca wykraczała poza zwykłe obowiązki służbowe, albo wykonywał on zadania o wysokiej odpowiedzialności poza czasem służby. Od dziś na nagrodę mogą liczyć także ci, którzy będą zastępowali chorujących kolegów. – Do tej pory mundurowi, którzy musieli wykonywać dodatkowe obowiązki za nieobecnych, byli poszkodowani. Teraz przynajmniej będzie sprawiedliwie, być może też będzie mniej „chorujących” – mówi jeden z oficerów z warszawskiej jednostki.

Pieniądze będą wypłacane z funduszu nagród i zapomóg, który co roku powstaje w każdej jednostce. Po raz pierwszy trafią tam teraz pieniądze, które wojsko zaoszczędzi, wypłacając niższe wynagrodzenia żołnierzom, którzy byli na zwolnieniach lekarskich (z powodu choroby, która nie jest związana ze służbą mundurowi dostaną 80 procent wynagrodzenia).

Nagrodę za zastępstwo będzie mógł przyznać dowódca jednostki wojskowej na wniosek bezpośredniego przełożonego. Dowódca zdecyduje także o jej wysokości. Podstawą do wypłaty pieniędzy będzie rozkaz lub decyzja dowódcy.

Nowe przepisy doprecyzowują także kwestie zapomóg. Na pomoc socjalną wciąż będą mogli liczyć wojskowi, którzy znajdą się w trudnej sytuacji z powodu zdarzeń losowych, np. zniszczenia domu, czy ciężkiej choroby kogoś z rodziny. Teraz jednak konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających zaistniałe zdarzenie. Może to być, np. kosztorys naprawy uszkodzonego przez powódź domu czy rachunki za leki.

Wymóg dotyczy każdego przypadku, niezależnie od tego, na czyj wniosek zapomoga będzie przyznawana. Może o nią wystąpić sam żołnierz, jego przełożony lub przedstawiciele reprezentujący wojskowych. – Co roku zwraca się do nas z taką prośbą kilkudziesięciu żołnierzy. Sprawy dotyczą najczęściej kwestii zdrowotnych. Występujemy wtedy do ministra o przyznanie pomocy finansowej – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego.

O nagrodę i zapomogę dla konkretnego żołnierza może też wystąpić minister obrony narodowej. W funduszu socjalnym jest wyszczególniona suma pieniędzy, która pozostaje w dyspozycji szefa resortu obrony.

Według danych resortu obrony, w 2012 roku zapomogi otrzymało ponad 7400 żołnierzy i ich rodziny. MON przeznaczył na ten cel 8 milionów 925 tysięcy. Przeciętna wysokość tego świadczenia wyniosła wtedy 973 złote. Podobna kwota trafiła do żołnierzy w ubiegłym roku.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~guru
1402780080
zdziwiony,dobrze gadasz.Też nie sądzę żeby ktoś kto rzeczywiście ciężko pracuje dostał jakąś nagrodę,jest tak jak mówisz grupa ludzi którzy dostają te pieniądze w sumie za nic i to nie małe,a teraz cięcia i przekazywanie oszczędności darmozjadom,kolejna akcja przeciwko zwykłemu szaremu człowiekowi (polityka przeciwko narodowi,a nie dla narodu) Powinno się wymagać od szeregowego,a za wykonany trud odpowiednio nagradzać zależnie od stopnia zaangażowania,a nie ze względu na to jak głęboko liże odbyt przełożonym i jak często kapuje o wszystkim co się dzieje,i kto co mówi.
76-8F-80-94
~liniiwiec
1402736820
W mojej jednostce jest tak samo zdziwiony. I w kilkunastu inny o których wiem jest tak samo. Lista niezmienna odczasu do czasu rzuca po 300-400 zł na niższe szczeble. Może ale nie musi dać nagrody. Nikt mu nie zarzuci że nie zarzuci nie realizuje tego przepisu . DG, SZT. GEN. żyli i żyją w innym świecie. Sygnały, które mają wyjść wyżej to wychodzą, reszta pod dywan. I tak dalej problemy z umundurowaniem, wyposażeniem żołnierza w sprzęt podręcznika SpW nie wspomnę. Każdy z góry boi się o etat,. Kontrolę z DG i tak nic nie zmienia.realizuje przyjadą, sprawdzą, zaleca. I dalej tak samo.
B9-99-84-B9
~scooby
1402682940
~zdziwiony - jak tak źle to zapraszamy do cywila.
39-FF-C3-6D
~ja
1402678500
Zdziwiony piszesz prawdę o służbach mundurowych. Tak też jest w policji. Kolesie, kolesie, kolesie w Rzeczpospolitej Kolesiów. Szkoda że ten szary uczciwy człowieczek nie jest dostrzegany, wyróżniany. I tak też pozostanie.
B7-96-FD-06
~zdziwiony
1402648980
Być może tak się stanie w normalnych "jednostkach" ale tam gdzie służę niemożliwym jest dostanie się na tzw "za laminowaną listę" osób którzy otrzymują nagrody tak regularnie jak pensję...więc to im będzie służyła ta zmiana w L4? bo nie wierzę że ten stan rzeczy ulegnie poprawie...Środowisko wojskowe jest małe i szczelne ale wewnątrz wielu potwierdzi że takie listy nie są czymś odosobnionym. Szkoda tylko że teraz kiedy będę chory to i jeszcze będę okradany ...i ze świadomością że ten z listy dostanie jeszcze więcej pieniędzy...za nic...
AB-8D-D4-22

Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Anakonda” rusza na poligony
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prawdziwi wojownicy
Ćwiczenia z torpedą
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Co z tegorocznym MSPO?
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowy wiceminister w MON
Wojsko przeciw wirusowi
Głos (z) płonącej Warszawy
Generał Haller przybył w sam czas
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
NATO walczy z koronawirusem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Amerykanie odmładzają F-16
Na wakacje z WOT
Święto żołnierzy służących na misjach
Agent w generalskich szlifach
„Harpun” do walki
Mercedes nie tylko do holowania
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Koniec kijowskiego snu
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
MON nie wycofuje się z MSPO
Morskie początki „Anakondy”
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
„Ratownik” od nowa
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Trzeba rozbić to więzienie!
Białe noce podhalańczyków
„Spartan” znów na Mazurach
Widzieć i nie być widzianym
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Transportery płyną na drugi brzeg
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie porty bardziej otwarte
„Defender” na poligonie!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO