Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Pasjonatom wojska i historii organizatorzy zapewniają wiele atrakcji. Na początek zwiedzanie ekspozycji stałej „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali” przedstawiającej dzieje formacji wojsk lądowych, które z upływem czasu przekształciły się w oddzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP.
Fot. Muzeum Wojsk Lądowych
Na 600 m2 powierzchni są prezentowane rzadkie okazy broni (np. egzemplarze pistoletu maszynowego wz. 1939 „Mors” i karabinu przeciwpancernego wz. 1935 „Ur.”), sprzętu, mundurów oraz sylwetki wojów, rycerzy, husarzy, muszkieterów i żołnierzy, na zaaranżowanych polach bitew pod Raszynem, Ossowem, Mławą, Monte Cassino i Karbalą.
Ci, którzy odwiedzą bydgoską placówkę, będą mieli też możliwość przebrania się w historyczne mundury i rozłożenia karabinka AK pod czujnym okiem jednostki strzeleckiej.
Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego
Placówka odkryje przed zwiedzającymi kulisy świata wielkiej polityki i państwowych „spotkań na szczycie”. Będzie wystawa pt „ Upominki w świecie dyplomacji” i zbiór archiwalnych fotografii z okresu międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji. Na miłośników historii i wojska będą czekać ekspozycje mundurów z okresu II wojny światowej. Chętni będą mogli przymierzyć bateldres i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego
Na zwiedzających czeka piknik multihistoryczny nad starym Kanałem Bydgoskim pt. „Od Brdy staropolskiej do pancerniackiej sagi”. W ramach obozowiska średniowiecznego, nowożytnego, XVIII-wiecznego i z okresu I i II wojny światowej zostanie zaprezentowana bogata kultura naszych przodków, w tym stroje, wyposażenie i broń z poszczególnych epok.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego – Europejskie Centrum Pieniądza
W Noc Muzeów otwarta zostanie wystawa „Dzieje pieniądza. Starożytny Rzym”. Towarzyszyć jej będą plenerowe antyczne gry i zabawy – repliki gier, w jakie grano ponad 2000 lat temu. Na stoisku Rzymianki zainteresowani będą się mogli zapoznać z rzemiosłem oraz życiem codziennym starożytnych Rzymian. Wyspa Młyńska zamieni się w Imperium Romanum. Przybyli legioniści rzymscy zademonstrują pokazy musztry wojskowej i techniki walki. Na specjalnie wydzielonych stanowiskach będzie można się zapoznać m.in. z uzbrojeniem rzymskim i ekwipunkiem marszowym legionisty. Dla chętnych zostanie zorganizowany wykład dotyczący armii rzymskiej w dobie wczesnego cesarstwa.