Dowództwo dywizyjne w Poznaniu, Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim, eskadra dronów w Łasku i pododdział sił specjalnych w Lublińcu – m.in. takie jednostki amerykańskie powstaną niedługo w Polsce. To założenia podpisanej dziś w Nowym Jorku umowy o współpracy militarnej. Sygnowali ją prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą od soboty przebywają z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP poleciał za ocean w związku z 74. Sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W przeddzień debaty w siedzibie ONZ, w poniedziałek wieczorem (polskiego czasu), doszło do spotkania prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Politycy podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy obronnej i obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Dokument jest uszczegółowieniem umowy, jaka została zawarta 12 czerwca 2019 roku, w czasie poprzedniej wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych.
Dywizja USA w Poznaniu
Deklaracja nawiązuje do 3. i 5. artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych. Polska i USA uznały, że zwiększona obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce wzmocni dotychczasowe operacje militarne NATO prowadzone w naszej części Europy. Umowa potwierdza stałą obecność 4500 żołnierzy amerykańskich w Polsce i mówi o skierowaniu w „bliskiej przyszłości” dodatkowego tysiąca wojskowych. Obie strony uzgodniły lokalizacje dla większości amerykańskich pododdziałów, które mają znaleźć się w Polsce. Poznań będzie siedzibą dla Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia dla sił lądowych USA. W Drawsku Pomorskim powstanie Centrum Szkolenia Bojowego, z którego będą mogli korzystać polscy i amerykańscy żołnierze. We Wrocławiu (a dokładnie Wrocław-Strachowice) powstanie infrastruktura dla bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej USAF. W Powidzu natomiast będzie miała siedzibę lotnicza brygada bojowa i batalion bojowego wsparcia logistycznego.
W Łasku, gdzie stacjonują polskie F-16, ma powstać eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej. Zgodnie z podpisaną umową zwiększy się także obecność amerykańskich sił specjalnych w Polsce. Nowe obiekty dla komandosów powstaną w Lublińcu i w Powidzu.
To jednak nie koniec ustaleń. Trwają jeszcze rozmowy na temat lokalizacji amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Polska zobowiązała się do przygotowania infrastruktury dla armii amerykańskiej, ale wyposażenie żołnierzy USA i ich uzbrojenie pozostaje w gestii USA.
Ważny dzień dla bezpieczeństwa Polska
– Za nami półtora roku negocjacji, bardzo ważnych spotkań. Udowodniliśmy, że potrafimy negocjować jak równy z równym. Rezultatem ciężkiej pracy jest podpisana właśnie deklaracja o pogłębianiu współpracy wojskowej – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON towarzyszył prezydentowi w czasie konferencji prasowej w Nowym Jorku. – To wielki dzień dla bezpieczeństwa Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wydarzenie, które ma charakter historyczny – dodał.
Minister Błaszczak podkreślił, że Polska dołączyła do wąskiego grona państw, w których na trwałe stacjonują wojska amerykańskie. Mówił również o tym, że rozpoczynają się właśnie prace związane z budową infrastruktury dla wojsk amerykańskich.
Po spotkaniu bilateralnym prezydentów odbyły się rozmowy w szerszym gronie. USA reprezentowali m.in. wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, który chwalił polskie MON za zaangażowanie przy opracowaniu treści porozumienia. Prezydentowi Dudzie towarzyszyli natomiast ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem poprzedziły bilateralne rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem Republiki Korei Moon Jae-inem. Zwierzchnik siła zbrojnych wziął udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego, otworzył także „polski pokój konferencyjny” w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Jutro Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 74. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie wygłosi swoje wystąpienie.