Laureaci Buzdyganów

piątek, 04 kwietnia 2025

Kiedyś, jako broń skutecznie łamał kości rywali, dzisiaj jako wyróżnienie miesięcznika „Polska Zbrojna” równie skutecznie wyłamuje się sztywnym kanonom i standardom. Jest wyjątkowy, bo wyjątkowe, inne i pozastandardowe jest w tej nagrodzie w zasadzie wszystko: od zgłaszania kandydatur aż po wybór laureatów.

Zgodnie z regulaminem, kandydatów do nagrody zgłaszają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, szefowie inspektoratów, korpusów, brygad, pułków i instytucji związanych z armią, a także sami czytelnicy. Laureatów wybierają członkowie Kapituły, w skład której wchodzą, osoby, które rok wcześniej uhonorowano statuetką. Od 2013 roku jedno z wyróżnień przyznają czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl w drodze głosowania.

Kapituła Buzdyganów zadecydowała, że laureatami nagrody Buzdygan 2024 zostali:

por. Grzegorz Galant, oficer 17 Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, za ofiarność w udzielaniu pomocy dotkniętym powodzią mieszkańcom Lewina Brzeskiego,

kmdr por. Dorota Humecka-Lichosik, dowódca Jednostki Działań w Cyberprzestrzeni B, za stworzenie jednostki, w której służą żołnierze zdolni do prowadzenia ofensywnych działań w cyberprzestrzeni,

ppłk dr Bartosz Klepczyński, kierownik Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej, za wykorzystanie współczesnej kryminalistyki do odkrywania tajemnic i przywracanie imion ofiarom wojny,

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, za dowodzenie operacją „Bezpieczne Podlasie” i działanie na rzecz poprawienia warunków służby na granicy,

płk pil. Krzysztof Zwoliński, szef Zarządu Lotnictwa Śmigłowcowego, zastępca inspektora sił powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, za koordynowanie pracy załóg śmigłowców niosących pomoc w czasie powodzi,

8 Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego za ratowanie życia i zdrowia ludzi w ramach „Akcji Serce” – charytatywnych lotów na rzecz polskiej transplantologii.

Buzdyganem Internautów uhonorowany został st. chor. rez. Paweł Domański „Domel”, były operator Jednostki Wojskowej Komandosów, i jego pies Eto. Czytelnicy docenili stworzony przez niego system szkolenia, przygotowujący do desantowania się na spadochronie żołnierza wraz z towarzyszącym mu psem służbowym. 

 

Oto sylwetki tych, którzy mogą pochwalić się Buzdyganem 2024.

 

 

Ramię w ramię

Odważny, pracowity, doskonały organizator – tak mieszkańcy Lewina Brzeskiego opisują por. Grzegorza Galanta. Kiedy we wrześniu powódź zalała ich miasto, mogli liczyć na jego niezawodne wsparcie. Za ofiarność w udzielaniu pomocy dotkniętym powodzią oficer 17 Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej został uhonorowany nagrodą Buzdygan 2024.

   

 

 

Na czele cyberkomandosów

Wyjątkowe zdolności organizacyjne i wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz dbałość o relacje w zespole – tak o kmdr por. Dorocie Humeckiej-Lichosik mówią jej przełożeni i podwładni. Nagrodę Buzdygan komandor otrzymała za stworzenie od podstaw Jednostki Działań w Cyberprzestrzeni B, w której służą żołnierze zdolni do prowadzenia ofensywnych działań w cyberprzestrzeni.

   

 

 

Odkrywanie prawdy

Wypadek samolotu, odtworzenie wizerunku ofiar II wojny, śmierć żołnierzy na poligonie – w takie sprawy angażuje się Laboratorium Kryminalistyczne Żandarmerii Wojskowej pod kierunkiem ppłk. Bartosza Klepczyńskiego. Za wykorzystanie współczesnej kryminalistyki do odkrywania tajemnic i przywracanie imion ofiarom wojny oficer został uhonorowany nagrodą Buzdygan 2024.

   

 

 

 

Warto myśleć długofalowo

Kreatywność, nieszablonowość, długofalowe działanie. Te określenia najlepiej budują wizerunek gen. dyw. Arkadiusza Szkutnika. Bardziej „fighter” niż sztabowiec – mówią żołnierze, którzy go znają. Generał za dowodzenie operacją „Bezpieczne Podlasie” i działanie na rzecz poprawy warunków służby na granicy został uhonorowany Buzdyganem – nagrodą „Polski Zbrojnej”.

   

 

 

 

Walka z wielką wodą

Black Hawki, Mi-2, W-3... Łącznie 19 wojskowych śmigłowców różnych typów, których działania należało skoordynować z maszynami innych służb. W szybkim tempie i w stresie. Za perfekcyjne poradzenie sobie z tym wyzwaniem nagrodę Buzdygan odbiera płk pil. Krzysztof Zwoliński, szef Zarządu Lotnictwa Śmigłowcowego, zastępca inspektora sił powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ.

   

 

 

Najważniejsze jest życie

W ciągu roku chyba nie ma tygodnia, aby żołnierze 8 Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego nie latali z narządami do przeszczepu. Zdarza się, że organizują dwa takie loty jednego dnia, co wymaga ogromnego zaangażowania i współpracy wielu służb. Za nieoceniony wkład w „Akcję Serce” 8 BLTr została wyróżniona Buzdyganem 2024 – nagrodą Polski Zbrojnej.

     
 

Determinacja w działaniu

Szkolenie psów bojowych do wykonywania najbardziej wymagających zadań specjalnych to tytaniczna praca, której przed kilkoma laty podjął się st. chor. rez. Paweł Domański „Domel”. Były operator Jednostki Wojskowej Komandosów i jego pies Eto zdobyli nagrodę Buzdygana, zwyciężając internetowy plebiscyt czytelników portalu „Polska Zbrojna”.

 

 

PZ