W tym roku mija 70. rocznica niespotykanej i wstrząsającej rzezi Polaków na Wołyniu. Dla ostatnich żyjących świadków, dla potomków wszystkich Wołyniaków nie okrągła rocznica jest jednak najważniejsza. Traumatyczne przeżycia są bowiem obecne w ich codziennej egzystencji.
Nie żywią nienawiści do oprawców z UPA i OUN, nie dążą do rozliczeń. Zależy im wyłącznie na pamięci o dziesiątkach tysięcy osób, które zginęły wówczas z rąk siepaczy, i na prawdzie o tamtych wydarzeniach.
W książce „Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II” ostatni już świadkowie relacjonują okrutne zbrodnie, ale też cały kontekst wojennej rzeczywistości Wołynia, pełnej paradoksów, niespodziewanych ocaleń, różnych form konspiracji i walki zbrojnej, w której i sojusze były zaskakujące.
O swoich przeżyciach opowiadają:Irena Sandecka, Antoni Mariański, Eugenia Borkowska, Tadeusz Socha, Janina Wójcik, Władysław Tołysz, Mirosław Łoziński, Julian Jamróz. Relacje zebrał i opracował niestrudzony tropiciel polskości na obszarach postsowieckich – pisarz, dziennikarz i reporter – Marek A. Koprowski.
„Polska Zbrojna” objęła książkę patronatem medialnym.
„Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II”, Wydawnictwo Replika 2013.
Fragment powieści można przeczytać tutaj.
autor zdjęć: Wydawnictwo Replika
komentarze