moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO pozostaje w gotowości

Nie mamy żadnych wskazówek, że to mógł być przemyślany atak – mówił Jens Stoltenberg o wczorajszym wybuchu rosyjskiej rakiety na terytorium Polski. Sekretarz generalny NATO po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej podkreślił, że prawdopodobnie był to wypadek spowodowany przez ukraiński pocisk obrony powietrznej. Jednocześnie zapewnił, że Sojusz jest gotowy do odpowiedzi na zagrożenia.

Dziś przed południem odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej poświęcone wybuchowi rosyjskiej rakiety w Polsce, w miejscowości Przewodów. Spotkaniu przewodniczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Reprezentanci państw Sojuszu rozważali zasadność uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Po spotkaniu, po godzinie 12, odbyła się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga. – Wojskowi dowódcy przekazali nam raport, a polski ambasador dane dotyczące trwającego w Polsce śledztwa. Wczorajszy wybuch miał miejsce w czasie masywnego ataku rosyjskiego za pomocą rakiet na terytorium Ukrainy – zaczął spotkanie z dziennikarzami szef Sojuszu. – Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku. Nie mamy również żadnych wskazówek, że Rosja przygotowuje ofensywne działania wojskowe przeciwko NATO – oznajmił stanowczo Stoltenberg. Powiedział również, że według wstępnych ustaleń eksplozja była wypadkiem spowodowanym przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy. – W ten sposób Ukraińcy bronili się przed masowym atakiem rosyjskimi pociskami manewrującymi. Chcę powiedzieć jasno: to nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie – podkreślał sekretarz generalny.

REKLAMA

Stoltenberg zapewnił również o pełnej gotowości Sojuszu do reakcji, gdyby tylko zaszła taka potrzeba. Powiedział jednak, że incydent w Przewodowie nie jest tego typu sytuacją, bo choć tragiczny w skutkach, nie był celowy, a więc nie może być powodem do militarnej reakcji NATO. – Musimy odróżnić niecelowe odpryski wojny od celowych ataków na członków Sojuszu. Pozostajemy czujni – dodał szef NATO.

Jens Stoltenberg wspomniał również o rozmowie przeprowadzonej zeszłej nocy z prezydentami Polski i USA. – Jesteśmy pewni, że musimy być spokojni, czujni i współpracować ze sobą. NATO jest zjednoczone – zapewnił.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, w jaki sposób wczorajszy incydent wpłynie na natowską obronę powietrzną, sekretarz generalny przypomniał, że od wielu miesięcy NATO największy nacisk kładzie właśnie na tę kwestię. – Członkowie i partnerzy Sojuszu dostarczą Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej. A więc mobilizujemy się i dostarczamy dodatkowe wsparcie, które zapewni ochronę na wielu pułapach, m.in. przed pociskami balistycznymi, ale też na przykład przed dronami – powiedział Jens Stoltenberg. Pytany o to, czy NATO wzmocni obronę powietrzną krajów sąsiadujących z Ukrainą, odpowiedział, że to się dzieje od momentu wybuchu wojny. – Znacząco zwiększyliśmy obecność sił sojuszniczych, zwłaszcza na wschodniej flance. Nie mamy żadnych wskazań, że ten incydent był wyrazem przemyślanego ataku. To pokazuje, jakie są niebezpieczeństwa w związku z trwającą wojną, ale nie zmienia to naszej oceny sytuacji – oznajmił szef Sojuszu.

Do wybuchu rosyjskiej rakiety we wsi Przewodów na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło we wtorek po południu. W wyniku eksplozji zginęli dwa polscy obywatele.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń bez tajemnic
 
Włoskie Air Policing w Polsce
Upadek mitu mocarstwa
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Ryzykowna gra ajatollahów
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Narada byłych szefów BBN-u
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Siedemnastka gotowa na Liban
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Abramsy w porcie
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
F-15 przyleciały do Łasku
Polsko-koreańska debata
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
„Albatros” pisze swoją historię
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Śladem profesjonalistów
Kolejne Rosomaki WEM
NATO pozostaje w gotowości
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Koreański sprzęt już w Polsce
W Sejmie o Patriotach
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Polski duch w Londynie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Artyleria na Marsie
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Zostań szeregowym zawodowym!
Dodatek za ochronę granicy
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Nowy wymiar sił powietrznych
Ukraina otrzyma Patrioty?
Pioruny w linii
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Kolejne Abramsy dla Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Abrams: początek historii
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO