moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?

Konieczność ukończenia specjalistycznych kursów, szkoleń, a w konsekwencji także większe obowiązki i odpowiedzialność – z tym m.in. będzie się wiązał awans do stopnia starszego szeregowego specjalisty. W ślad za tym pójdą też pieniądze – MON zaproponowało, aby wygrodzenie zasadnicze dla żołnierzy, którzy zdobędą ten nowy stopień wojskowy, wynosiło 4980 zł brutto.

Starszy szeregowy specjalista to trzeci, po szeregowym i starszym szeregowym, stopień w tym korpusie kadry zawodowej. Został wprowadzony ustawą o obronie ojczyzny, a jego celem stało się wyróżnienie stanowisk dla wyszkolonych specjalistów, np. działonowych, mechaników czy operatorów sprzętu inżynieryjnego. Ideą tego rozwiązania stało się także umożliwienie wojskowym zdobywania wyższych kwalifikacji i rozwoju zawodowego. Obecnie już po pięciu, sześciu latach służby żołnierze ci osiągają maksymalną pozycję w hierarchii korpusu szeregowych.

Jak dotąd nie było jednak wiadomo, jakie wynagrodzenie będą otrzymywać starsi szeregowi specjaliści, bo obowiązujące od stycznia tego roku rozporządzenie MON-u dotyczące szczegółowych stawek wynagrodzeń dla zawodowców nie uwzględniło tego stopnia w siatce płac. Ustawa o obronie ojczyzny weszła bowiem w życie 23 kwietnia.

REKLAMA

– Stopień starszego szeregowego specjalisty nie ma swojego odpowiednika w dotychczasowych przepisach. Dlatego w ślad za ustawą i wprowadzeniem nowej grupy dla tego stopnia konieczne stało się określenie stawki wynagrodzenia – tłumaczą przedstawiciele resortu obrony.

Projekt rozporządzenia jest już gotowy. Zgodnie z nim żołnierze w stopniu starszego szeregowego specjalisty (grupa 1A) będą zarabiać miesięcznie 4980 zł brutto (wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatków).

– Opinie środowiska w tej kwestii są pozytywne. Skoro mówimy o żołnierzu aspirującym do miana specjalisty, a co za tym idzie, koniecznych większych kompetencjach i wzroście odpowiedzialności, to wynagrodzenie też musi być odpowiednio wyższe. W praktyce więc te 350 zł różnicy między drugim a trzecim stopniem w korpusie może stać się zachętą dla tych, którzy niekoniecznie chcą przechodzić do korpusu podoficerskiego, a mają w planach pozostanie specjalistami – mówi st. szer. Agnieszka Morąg-Stępień, przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych.

Projekt utrzymuje dotychczasowe stawki wynagrodzeń zasadniczych dla pozostałych żołnierzy. Przypomnijmy, że od stycznia żołnierze zarabiają więcej, a podwyżki wyniosły od 450 zł brutto dla szeregowego do 920 zł dla generała. Obecnie pułkownicy zarabiają od 9240 zł do 10 580 zł, kapitanowie od 6700 zł do 6850 zł, starsi chorążowie – 6100 zł, kaprale – 5160 zł, a szeregowi 4560 zł.

Korpus szeregowych zawodowych powstał 1 lipca 2004 roku. Zmiana związana była z koniecznością uzawodowienia stanowisk, które wcześniej były przeznaczone dla poborowych zasadniczej służby wojskowej, a od lipca 2010 roku także żołnierzy służby przygotowawczej. Obecnie, obok istniejących korpusów: oficerskiego i podoficerskiego, to właśnie szeregowi stanowią najliczniejszą część polskiej armii – nieco ponad 40%.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Wizyta w PKW Łotwa
 
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Operacja „Śluza”
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Awanse w święto wojska
O pomocy dla Ukrainy
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
AFN uderzył w Kołobrzegu
Polacy świętują z żołnierzami
Trzeci turnus na szkoleniu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Katorżnik nie odpuszcza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raptory lecą do Polski
Wymiana ciosów w Ukrainie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Młot na bolszewików
Dwa złota w jeden dzień
CASA na pomoc rannym w wypadku
Żołnierze świętowali
NATO zmienia priorytety
Nowy dowódca 18 Dywizji
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Ostatni rozdział generała
Desant do Jeziora Żywieckiego
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Akademia Abrams ruszyła!
„Biorą inni, bierzmy i my”
Wszystkiego najlepszego!
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Zwiad ze spadochronem
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Pożegnanie z Iskrą
Raptory już w Polsce
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Rozkaz ludobójstwa
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Włoscy lotnicy w Malborku
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Kask weterana może być twój!
Powrót do korzeni
Kolektywna obrona to priorytet
O jeden most za daleko?
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Szkolenie na klifie
Przemysł idzie w OPL
1 Kadrowa idzie w bój
Śladem profesjonalistów
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO