moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zacięte walki na wschodzie Ukrainy

Dwa główne cele rosyjskiej ofensywy – Siewierodonieck i Słowiańsk – nadal są w rękach obrońców, choć toczą się tam zacięte walki. Szczególnie niszczycielski jest ogień artylerii agresora. Wczoraj po raz pierwszy od miesiąca ponownie ostrzelano też Kijów. Rosyjskie pociski spadły na stołeczną infrastrukturę kolejową.Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych informuje o trwających nadal walkach w obwodzie ługańskim i donieckim. Zacięte walki toczą się cały czas o Siewierodonieck. Miasto, uznawane za nieformalną stolicę obwodu ługańskiego, jest najważniejszym celem Putina na wschodzie Ukrainy. Wojskowi podają, że siłom ukraińskim udało się odzyskać część  Siewierodoniecka i wypchnąć Rosjan na południowe przedmieścia. „Rosyjskie wojska na Ukrainie tracą siłę bojową”, pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną. „Zdolność sił ukraińskich do skutecznego kontrataku w Siewierodoniecku, na priorytetowym obecnie obszarze działań dla Kremla, to kolejna oznaka malejącej siły bojowej wojsk rosyjskich na Ukrainie”, piszą amerykańscy analitycy.

Dobre wiadomości dziś po południu przekazał także Ołeksandr Motuzjanyk, rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony. Poinformował, że Ukraińcy powstrzymali rosyjską ofensywę na Słowiańsk w obwodzie donieckim. Cytowany przez agencję Unian Motuzjanyk, przyznał, że żołnierze „odbili siedem rosyjskich ataków, zniszczyli siedem wozów opancerzonych i trzy samochody”. Wczoraj po raz pierwszy od miesiąca rakiety ponownie spadły na Kijów. Rosyjskie pociski manewrujące trafiły w zakłady kolejowe.

Z walczącymi na froncie żołnierzami po raz drugi od wybuchu wojny spotkał się wczoraj Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Jestem dumny z każdego, kogo tam spotkałem, z każdego, komu uścisnąłem dłoń, z każdego, komu wyraziłem swoją wdzięczność – powiedział Zełenski na nagraniu zamieszczonym w nocy w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca w trakcie wizyty w obwodzie zaporoskim spotkał się także z uchodźcami z Mariupola.

Ukraińskie zboże

Skutki inwazji Rosji na Ukrainę odczuwalne będą na całym świecie m.in. za sprawą zablokowanego eksportu pszenicy. Ukraina jest bowiem jednym z największych na świecie eksporterów zboża, które to transportuje głównie drogą morską. Ze względu na działania wojenne i blokadę czarnomorskich portów Ukraina nie może wywieźć ponad 20 mln ton zboża zgromadzonego w silosach. Zdaniem ekspertów, zablokowany transport pszenicy wpłynie na gwałtowny wzrost cen zbóż na światowych rynkach oraz niedobory żywności w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Głos w tej sprawie zabrał dziś Recep Erdogan, prezydent Turcji. Według agencji Bloomberg, Erdogan przy pomocy swoich okrętów wojennych chce eskortować ukraińskie zboże, zaoferować miał także rozminowanie portu w Odessie. Ukraińcy obawiają się jednak, że otwarcie dla handlu portu w Odessie zostanie politycznie wykorzystane przez Rosję w negocjacjach z Zachodem. Kreml jest bowiem gotowy zdjąć blokadę, o ile „Ukraina oczyści porty i zniesione zostaną sankcje”. Rozmowy w tej sprawie mają się odbyć w środę w Turcji. Z wizytą do Ankary wybiera się Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji. – Putin mówi, że nie będzie wykorzystywał szlaków handlowych do ataku na Odessę. To ten sam Putin, który na kilka dni przed rozpoczęciem inwazji na nasz kraj powiedział kanclerzowi Niemiec Scholzowi i prezydentowi Francji Macronowi, że nie zaatakuje Ukrainy. Nie możemy ufać Putinowi, jego słowa są puste – napisał w mediach społecznościowych Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

O problemach z transportem zboża dyskutowano także w Kijowie. Podczas konferencji prasowej Wołodymyr Zełenski stwierdził, że „bezpieczny eksport zboża zapewnią tylko dostawy broni”. Ukraiński przywódca przyznał, że teraz nie może wypłynąć od 22-25 mln ton zboża, a do jesieni może to być już 75 mln ton. Potwierdził, że rozważa pomysł, by to okręty kraju trzeciego gwarantowały bezpieczny eksport zboża, przez kontrolowany przez Rosję odcinek Morza Czarnego. Zełenski przyznał, że Ukraina nie została zaproszona na turecko-rosyjskie rozmowy dotyczące eksportu ukraińskiego zboża na Morzu Czarnym. Zełenski potwierdził, że Ukraińskie władze rozmawiają o problemie eksportu zboża z Turcją, Wielką Brytanią, krajami bałtyckimi i Polską.

MKS

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kolejne FlyEye dla wojska
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rekordziści z WAT
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Gunner, nie runner
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część druga
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Wytropić zagrożenie
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
W Italii, za wolność waszą i naszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO