moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niewidzialny generał wychodzi z cienia

Moim zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Ameryce – mówił Lloyd Austin podczas przesłuchania w Senacie. Za najważniejsze wyzwanie dla USA uznał równoważenie rosnącej potęgi Chin. Poparło go 93 senatorów, tylko dwóch było przeciwnych. Ten emerytowany czterogwiazdkowy generał został 28. sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych i pierwszym Afroamerykaninem na tym stanowisku. Co ta nominacja oznacza dla Europy?

Początkowo gen. Lloyd Austin nie był faworytem na stanowisko sekretarza obrony. Według amerykańskich mediów, tę tekę miała objąć Michele Flournoy, była podsekretarz stanu w tym resorcie. Przeszkodziła jej w tym praca dla firmy konsultingowej WestExec Advisors, która utrzymuje kontakty z amerykańskim przemysłem zbrojeniowym. Podobny zarzut stawiano Austinowi, który będąc już przez ostatnie lata na wojskowej emeryturze, zasiadał w radzie nadzorczej Raytheon Technologies, drugiej co do wielkości firmie dostarczającej sprzęt Pentagonowi. Jednak te powiązania nie przeszkodziły mu w awansie na sekretarza obrony (zapowiedział, że nie będzie angażował się w sprawy, w których pojawi się Raytheon Technologies). Taka deklaracja zapewne by nie wystarczyła, gdyby nie postawił na niego Joe Biden.

46. amerykański prezydent zapamiętał dobrą współpracę z generałem, gdy ten nadzorował logistycznie operację wycofania wojsk amerykańskich z Iraku, a potem kierował Centralnym Dowództwem USA (Biden był wówczas wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy). Pierwsze zadanie, jakie nowy prezydent postawił przed nowym sekretarzem obrony, nie było stricte wojskowe: armia ma pomóc podczas pandemii COVID-19, m.in. przy dystrybucji szczepionek na koronawirusa. To niełatwe, gdyż USA są jednym z krajów najmocniej dotkniętych pandemią. Joe Biden liczy, że w tym wyzwaniu generałowi pomoże doświadczenie logistyczne, jakie zdobył w Iraku.

Lloyd Austin nie jest intelektualistą, ale uchodził za solidnego, choć ostrożnego dowódcę. Podczas trwającej 41 lat służby wojskowej generał unikał mediów, więc niewiele było wiadomo na temat jego poglądów. Rzadko uczestniczył w konferencjach prasowych czy dyskusjach w think tankach. „New York Times” nazwał go nawet „niewidzialnym generałem” ze względu na jego niechęć do publicznego omawiania kwestii wojskowych. Ta otoczka tajemniczości musiała prysnąć podczas przesłuchań przed senacką komisją sił zbrojnych, gdy Lloyd Austin odpowiadał na wiele pytań oraz złożył kilka deklaracji.

REKLAMA

Zapewnił, że będzie strażnikiem cywilnej kontroli nad armią. Dopomogą mu w tym Kathleen Hicks na stanowisku zastępcy sekretarza obrony oraz Colin Kahl jako podsekretarz polityczny. Oboje byli urzędnikami wysokiego szczebla za prezydentury Baracka Obamy.

Nowy sekretarz obrony zamierza kontynuować politykę nakreśloną przez swego poprzednika, Jima Mattisa (pierwszego sekretarza obrony za prezydentury Trumpa), ale uważa, że wymaga ona aktualizacji. Dlatego do 2022 roku opublikuje nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego (poprzedni taki dokument pochodzący z 2018 r. stwierdzał, że priorytetem nie jest zwalczanie terroryzmu, lecz rywalizacja z mocarstwami globalnymi i regionalnymi). Generał Austin zapowiedział także wzmocnienie sojuszów wojskowych (czytaj: NATO) oraz przegląd amerykańskich sił w obszarze Indo-Pacyfiku – może to oznaczać zwiększenie liczby żołnierzy w tamtym regionie.

Te priorytety nie oznaczają, że zapomniana zostanie Europa. Lloyd Austin zna Stary Kontynent, gdyż jako młody podporucznik służył w Niemczech Zachodnich, na pierwszej linii zimnowojennego frontu. Sojusznika, zarówno w twardej polityce wobec Pekinu, jak i w odnowieniu relacji transatlantyckich z Europą, generał ma w Antonym Blinkenie – sekretarzu stanu, który uchodzi za frankofila (wychował się w Paryżu). Gen. Austin zapewnił, że Pentagon będzie współpracował z Departamentem Stanu, wspierając pracę dyplomatów.


Gen. Austin zostaje zaprzysiężony jako sekretarz obrony w Pentagonie 22 stycznia 2021r. Fot. Wikipedia

Sporo na temat zadań czekających sekretarza obrony można wyczytać z wypowiedzi Joe Bidena. Wynika z nich, że polem działania gen. Austina nie będzie prowadzenie wojen. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, Biden w pierwszym przemówieniu nie mówił o konfliktach zbrojnych, lecz o przywróceniu dobrych relacji Ameryki z zagranicznymi sojusznikami. Nakreślił zasady dotyczące polityki zagranicznej: konsultować się z sojusznikami, uczestniczyć w instytucjach międzynarodowych. „USA muszą się przygotować do wyzwań przyszłości, a nie toczyć wojny przeszłości” – twierdzi prezydent. Jednak można mieć wątpliwości czy te konflikty uda się zakończyć (np. na Bliskim Wschodzie), skoro trwają one z przerwami od kilkudziesięciu lat. Nie jest także jeszcze przesądzone czy sekretarz obrony stanie przed zadaniem ograniczenia (wycofania?) amerykańskich żołnierzy z Afganistanu i Iraku.

Po przesłuchaniu w Senacie gen. Austin po raz pierwszy przekroczył próg Pentagonu jako sekretarz obrony. Otrzymał informacje wywiadowcze na temat Chin i Bliskiego Wschodu, a wkrótce potem miała miejsce jego pierwsza rozmowa z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Dotyczyła utrzymania silnej pozycji Sojuszu w zakresie odstraszania i obrony, a także obecnych misji w Afganistanie i Iraku. Generał podkreślał znaczenie NATO dla Stanów Zjednoczonych. To dobra wiadomość dla Europy.

Co nowe rozdanie kart w Białym Domy oznacza dla Polski? Niewiele się zmieni w relacjach polsko-amerykańskich. USA były, są i pozostaną najważniejszym gwarantem naszego bezpieczeństwa. Nic nie wskazuje, by nowa administracja w Waszyngtonie chciała np. zmniejszać obecność militarną w naszym regionie. Pewne spekulacje wzbudzało zapowiedziane przez poprzednią administrację wycofanie części amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Kilka tygodni temu taką opcję odrzucił Antony Blinken, uznając, że byłaby ona na rękę Władimirowi Putinowi i zaszkodziłaby Niemcom, „naszemu najważniejszemu sojusznikowi w Europie”.

Możemy spodziewać się dalszej realizacji przez stronę amerykańską podpisanej latem 2020 r. umowy o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce. Powstało już przewidziane w niej Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostka odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu. Pojawią się kolejne uzgodnione inwestycje związane z US Army oraz powitamy zapowiedziany tysiąc nowych żołnierzy amerykańskich.

Prezydent Biden to polityk z ogromnym doświadczeniem, dlatego nie trzeba go będzie przekonywać, jak ważne jest wzmocnienie Polski jako wschodniej flanki NATO czy poparcie inicjatywy Trójmorza, która wzmacnia Europę Środkowo-Wschodnią. Te sprawy znajdą także zrozumienie w Kongresie, gdyż mają wsparcie zarówno demokratów, jak i republikanów.

Małgorzata Schwarzgruber , dziennikarka „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


AFN znów w oktagonie
 
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Misje kształtują charakter
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Course on Diplomacy
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Co ze sprawdzianem z WF?
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Enigma – skarb na oceanie
Nowe książeczki wojskowe
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Cyborg in MultiCam
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Raki w Toruniu
MON robi zakupy amunicji
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kuźnie oficerskich kadr
Piekło Berlina
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Siła braterstwa
Kolejne OPW już od września
Szczepimy się
Kurs na dyplomację
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
„Czajka” po udanej operacji
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Tygrysi zlot myśliwców
Striking Power of Miecznik
„Defender” dotarł do Europy
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
To było wyzwanie dla wszystkich
Pomoc w walce z dezinformacją
Wspólny wysiłek
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Walka z niewidzialnym wrogiem
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Jak wojsko walczy z pandemią
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Rumuński „Scorpion Spring”
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
AFN: Oktagon znów zapłonął
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Specjalsi lądują w wodzie
Nowe wozy dla strażaków
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO