Spotkanie ministra Kupieckiego z kombatantami batalionu „Ruczaj”

czwartek, 01 sierpnia 2013

Podsekretarz stanu w MON ds. polityki obronnej Robert Kupiecki spotkał się dziś z kombatantami batalionu „Ruczaj” i złożył wiązankę kwiatów pod głazem z tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy batalionu.


Batalion „Ruczaj” powstał w czasie Powstania Warszawskiego na bazie VII Zgrupowania 2 Rejonu Obwodu I Śródmieście AK. Jego żołnierze walczyli w rejonie ulic Mokotowskiej - Piusa XI (dziś Piękna) - Chopina - Koszykowej i Marszałkowskiej.

W szeregach batalionu walczyli między innymi: Czesław Grudziński, Stanisław Luft, Szczepan Malczewski, Tadeusz Miszczak, Stefan Nowaczek, Oktawian Spisacki i Samuel Willenberg (jedyny żyjący uczestnik buntu w Treblince). Skwer Batalionu Ruczaj znajduje się przy ul. Mokotowskiej.

Źródło: MON

PZ