Uroczyste wręczenie certyfikatów 2 grudnia 2022 r. zakończyło kurs „Introduction to Space for Engineers – Satellite systems development with focus on project phases C/D”, realizowany na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Wojskowej Akademii Technicznej.
Piętnastu uczestnikom szkolenia, reprezentującym firmy takie jak PIAP Space, Creotech, SatRevolution, EATON, HVAC Systems oraz Instytut Optoelektroniki WAT, certyfikaty wręczyli Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i dyrektor Biura Rozwoju Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Pan Paweł Pacek.
Rektor-komendant WAT, gratulując kursantom ukończenia kursu, zwrócił uwagę na rosnącą potrzebę budowania kompetencji w obszarze kosmicznym. „Zdolności satelitarne są niezbędne naszym Siłom Zbrojnym. Wiemy również jak trudno jest osiągać sukcesy w kosmosie, jak wielkim wyzwaniem jest przeprowadzanie misji satelitarnych. Potrzebna do tego jest wiedza, doświadczenie, znaczne środki finansowe oraz kosztowna infrastruktura badawcza, ale przede wszystkim potrzebni są kompetentni i utalentowani ludzie z wielu dziedzin nauki. Organizując nasze szkolenia chcemy stwarzać warunki doskonalenia się osobom pracującym w sektorze kosmicznym oraz przyciągać utalentowanych ludzi, inżynierów z pasją, którzy dotychczas nie zajmowali się kosmosem” – powiedział gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
WAT z kosmicznym doświadczeniem
Dyrektor Instytutu Optoelektroniki WAT dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, prof. WAT podkreślił, że program kursu przygotowany został dla Thales Alenia Space Polska w ramach kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną. „Jest to produkt, zweryfikowany przez tych, którzy mają wiele do powiedzenia w zakresie organizacji, przeprowadzania i praktycznej realizacji misji kosmicznych. Zachowaliśmy w porozumieniu z Thalesem prawa do tego kursu i prawa do powielania i prowadzenia go samodzielnie” – powiedział dyrektor. Przypomniał, że Wojskowa Akademia Techniczna kształci studentów w zakresie inżynierii kosmicznej i satelitarnej na studiach pierwszego stopnia. W planach jest uruchomienie studiów drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich dla kadry wojskowej. Prowadzone studia kształcą w zakresie projektowania, testowania i rozwoju systemów optoelektronicznych, elektronicznych i mechatronicznych wykorzystywanych w technice kosmicznej. Obejmują także podstawy planowania i nadzorowania orbitalnych misji kosmicznych. WAT jest również członkiem Sieci Uczelni Kosmicznych, której celem jest wymiana doświadczeń, doskonalenie programów studiów i realizacja wspólnych projektów w zakresie technologii kosmicznych.
Projektowanie satelity nie tylko dla specjalistów
„Szkolenie obejmowało projekt szczegółowy satelity oraz wybranych instrumentów satelitarnych, tzw. fazę C, oraz ich produkcję, montaż i testowanie, czyli fazę D zgodnie ze standardami ECSS obowiązującymi w inżynierii kosmicznej, określonymi przez europejską organizację (European Cooperation for Space Standardization). Program szkolenia w WAT został tak ułożony, aby uczestnicy mogli stopniowo i metodycznie poznawać aspekty związane z budową satelity i przygotowywaniem misji kosmicznej. Dlatego też posiadanie wiedzy i doświadczenie w obszarze kosmicznym i satelitarnym, choć pomocne, nie były wymagane od uczestników kursu” – tłumaczył dr inż. Adam Sowa z Instytutu Optoelektroniki WAT odpowiedzialny za realizację kursu.
Podczas uroczystości dr hab. inż. Piotr Orleański, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN wygłosił wykład pt. „Closing lecture on Space Missions”.
Specjalistyczny kurs z projektowania i budowy systemów satelitarnych został zorganizowany przez Instytut Optoelektroniki WAT na podstawie programu szkoleniowego przygotowanego we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz firmą Creotech Instruments SA dla Thales Alenia Space Polska w ramach kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną. Kurs odbywał się w trybie weekendowym i adresowany był do inżynierów, studentów kierunków inżynierskich oraz osób z przygotowaniem technicznym zainteresowanych praktycznymi aspektami projektowania i budowy satelitów. Wśród wykładowców znaleźli się przedstawiciele WAT, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Creotech Instruments SA, Vigo System SA oraz Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.
Uczestnicy kursu odwiedzili Centrum Operacji Satelitarnych Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Wydziału Elektroniki WAT. Zapoznali się również z praktycznymi aspektami budowy satelitów w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz z funkcjonowaniem stacji naziemnej obsługi misji satelitów naukowych BRITE w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Mieli również możliwość odwiedzenia Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy oraz firmy VIGO Photonics.
Tekst: Ewa Jankiewicz/ rzecznik prasowy WAT