Z miłości do Ojczyzny

niedziela, 13 lutego 2022

Projekt „Z miłości do Ojczyzny” ma na celu przybliżyć młodemu pokoleniu motywacje do walki i życiowe przesłania żyjących bohaterów Armii Krajowej. Do udziału w nim zaprosiliśmy żołnierzy konspiracji oraz ich młodsze koleżanki i kolegów, którzy obecnie noszą mundur Wojska Polskiego.

Bo polskość to jest piękna rzecz


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Ryszard Matrzak „Ziuk” w czasie II wojny światowej był członkiem plutonu Szarych Szeregów Hufca „Zielony Dąb” w Pruszkowie, a po wojnie organizacji niepodległościowej „Wolna Młodzież”. W latach 1953-1955 był więźniem politycznym. Jest działaczem organizacji kombatanckich, był prezesem Światowej Federacji Polskich Kombatantów i członkiem Mazowieckiej Rady Kombatanckiej.

Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, działalność kombatancką i społeczną odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 

 

Życzę wam żołnierskiego szczęścia 


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Ryszard Witkowski „Orliński” od 1941 roku był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, później żołnierzem Armii Krajowej. Zajmował się kolportażem tajnej prasy, był fotografem czasów okupacji. Uczestniczył także w operacjach podejmowania cichociemnych i zrzutów broni z Wielkiej Brytanii. Po wojnie za działalność konspiracyjną był represjonowany przez UB.

Zawodowo przez wiele lat związany był z lotnictwem, m.in. jako pracownik naukowy Instytutu Lotnictwa w Warszawie, pilot doświadczalny, biegły sądowy ds. wypadków lotniczych, a także międzynarodowy sędzia zawodów lotniczych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, a także medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 

 

Si vis pacem, para bellum

Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Jakub Nowakowski „Tomek” był żołnierzem Armii Krajowej, służył w batalionie Zośka. W czasie Powstania Warszawskiego dołączył do zgrupowania „Żniwiarz”, z którym brał udział m.in. w ataku na Dworzec Gdański. Po powstaniu jako jeniec trafił do stalagu w Altengrabow. Odznaczony m.in. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Nigdy więcej utraconej niepodległości


Film: MON

Płk Stefania Szantyr-Powolna „Hanka” miesiąc po wybuchu II wojny światowej wstąpiła w szeregi Związku Walki Zbrojnej, przekształconego w 1942 r. w Armię Krajową. Była łączniczką i sanitariuszką. Pomagała rannym, przewoziła broń, organizowała kolportaż prasy podziemnej i pododdziały medyczne.

 

Wasza służba jest nam potrzebna


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Juliusz Kulesza „Julek” urodził się 19 maja 1928 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej odbywał praktyki w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a podczas Powstania Warszawskiego był jednym z jej obrońców. Walczył w szeregach samodzielnej grupy PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów, która wcześniej zajmowała się m.in. fałszowaniem dokumentów na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego). Po upadku powstania więziony w niemieckim obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd zbiegł.

Jest autorem kilkunastu książek przedstawiających m.in. dzieje polskiej konspiracji. Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Musicie być oddani Polsce


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Henryk Edward Piotrowski miał 14 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. 2 sierpnia 1944 roku przyjął pseudonim „Edek” i rozpoczął służbę w batalionie „Tur” Zgrupowania AK „Kryska”. Brał udział w kopaniu rowów przeciwczołgowych, budowie barykad, był łącznikiem, strzelcem i obserwatorem terenu. Podczas powstania został dwukrotnie ranny.

W lutym 1945 roku trafił do podobozu w Zehlendorf (dzielnica Berlina), który był częścią KL Sachsenhausen. W kwietniu 1945 roku został wywieziony do Magdeburga, skąd uwolnili go Amerykanie. Do kraju wrócił w lipcu 1946 roku.

PZ