18 listopada odbyła się konferencja CyberEXPERT 2021 organizowana przez Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, która rozpoczęła cykl corocznych spotkań mających na celu budowanie wiedzy i wymianę doświadczeń w zakresie IT, cyber i kryptologii. Konferencja została objęta patronatem Ministra Obrony Narodowej. Głównym celem wydarzenia było stworzenie platformy do budowania wiedzy oraz wymiany doświadczeń w zakresie IT, cyberbezpieczeństwa i kryptologii.
Wśród instytucji wspierających realizację tego wydarzenia byli w tym roku między innymi Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) oraz Instytut Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa (ITC) Wydziału Cybernetyki WAT.
Konferencja odbyła się w dwóch równoległych panelach tematycznych. To cykliczne wydarzenie jest kierowane zarówno do odbiorców zainteresowanych zagadnieniami strategicznymi jak i tych, którzy na bezpieczeństwo cyberprzestrzeni patrzą przez pryzmat aspektów technicznych. CyberEXPERT 2021 daje również możliwość integracji osób skupionych wokół aspektów cyberbezpieczeństwa, pozwalających na wymianę doświadczeń i nawiązania kontaktów.
W pierwszym panelu tematycznym poruszone zostały kwestie środowiska informacyjnego, procesów w nim zachodzących, czy też znaczenia otwartych źródeł informacji. Wśród tematów znalazły się także zagadnienia z zakresu modeli nasycenia środowiska informacyjnego czy retencji danych. Omówiony został także proces złośliwego sterowania ludźmi, rozumiany jako świadome wprowadzanie w błąd w określonym celu. Część wystąpień skupiła się na systemowym podejściu do problemu szeroko rozumianej dezinformacji, w świecie wszechobecnych mediów społecznościowych i sieci teleinformatycznych, wpływających na dynamikę rozprzestrzeniania się informacji, w tym jej zasięg. W trakcie prezentacji poruszona została tematyka efektywnego wykorzystania dostępnych oraz stale zwiększających się zasobów i źródeł informacyjnych. Przedstawiono przykłady technik i narzędzi umożliwiających pozyskanie danych personalnych, które samodzielnie nie posiadają wysokiej wartości informacyjnej, natomiast umieszczone we właściwym kontekście, mogą zostać wykorzystane np. do ataku typu spearphishing.
Z kolei wśród tematów drugiego panelu, który skupił w sobie kwestie techniczne, znalazły się zagadnienia związane z bezpieczeństwem Internetu Rzeczy (IoT), tłumienie niepożądanych emisji generowanych przez urządzenia informatyczne, kwestia możliwości wykorzystania układów kwantowych do optymalizacji rozwiązywania zagadnień trudnych obliczeniowo czy też zagadnienie zagrożenia wyciekami danych z firm i instytucji, poprzez ukryte kanały w komunikacji DNS.
Podczas konferencji udostępniony został także streaming online. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia relacji w linku na stronie Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa - O konferencji (ecsc.mil.pl).
****
18 listopada 2020 roku, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak oficjalnie otworzył Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) będące specjalną jednostką resortu utworzoną w celu szkolenia kadr w domenie operacyjnej cyberprzestrzeni.
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa im. Prof. Zdzisława Krygowskiego jest wiodącą jednostką organizacyjną w resorcie obrony narodowej w zakresie kształtowania kierunków rozwoju systemu doskonalenia zawodowego w sferze cyberbezpieczeństwa, kryptologii oraz technologii informacyjnych.
ECSC podnosząc kwalifikacje żołnierzy i pracowników rozwija kompetencje Sił Zbrojnych RP w zakresie działań w cyberprzestrzeni, a także pełni rolę jednostki konsolidującej potencjał ekspercki oraz wspierającej Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwijaniu współpracy krajowej i międzynarodowej.
Tekst: Aleksandra Wic/ Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa