Kadeci rozpoczynają skróconą służbę przygotowawczą

poniedziałek, 28 czerwca 2021

Blisko 800 kadetów rozpoczyna skróconą służbę przygotowawczą. Szkolenie przygotowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej specjalnie dla absolwentów klas wojskowych od tego roku trwać będzie 12 dni.

Skrócona służba przygotowawcza (ssp) w 2021 roku zorganizowana zostanie w trzech terminach. Jako pierwsi swoje szkolenie rozpoczną kadeci w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – 37 osób będzie się tam szkolić od 26 czerwca do 7 lipca. W dniach 28 czerwca – 9 lipca ssp przeprowadzona zostanie w 13 jednostkach – najliczniejszy skład szkolonych stawi się w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej oraz 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach. W trzecim turnusie zaangażowane zostały cztery kolejne jednostki. To szkolenie rozpocznie się 19, a zakończy 30 lipca. Na ten ostatni termin wciąż trwa rekrutacja, ostateczna liczba szkolonych powinna więc być większa.

Skrócona służba przygotowawcza od 2021 roku trwać będzie 12 dni. W tym roku obejmie uczestników III edycji programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, a docelowo – w kolejnych latach – także Oddziały Przygotowania Wojskowego. Kadeci szkolić się będą przez 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Będzie to 77 godzin praktyki i 9 teorii – ogółem 86 godzin zajęć. Szkolenie zakończy egzamin końcowy, a zwieńczeniem całego okresu szkolenia będzie przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas wojskowych staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Skrócona służba przygotowawcza będzie sprawdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych z przedmiotu „Edukacja wojskowa”, którego kadeci uczą się przez 3 semestry ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Łącznie absolwenci muszą odbyć i zaliczyć z wynikiem pozytywnym 185 godzin lekcyjnych w tym, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych.

Skrócona służba przygotowawcza jest konsekwencją programu, ale nie obowiązkiem. To propozycja dla chętnych, których plany zawodowe są ściśle nakierowane na wojsko. Są jednak szkoły, w których niemal całe klasy zadeklarowały udział w tegorocznej skróconej służbie przygotowawczej. Wśród nich liderami są Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, LO dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej WSFiZ w Ełku oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu.

Program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe działa od 2017 roku. W nowym roku szkolnym, tj. od września, ruszy jego V edycja. Uczniowie po zakończeniu edukacji szkolnej oprócz odbycia skróconej służby przygotowawczej mogą liczyć m.in. na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Program koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Źródło: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” 

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Magdalena Mac