Nowy karabin z Tarnowa

piątek, 16 kwietnia 2021

Inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. opracowali na potrzeby jednostek powietrznodesantowych i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej nową wersję karabinu maszynowego UKM 2000P. Broń oznaczona jako UKM 2020S jest mniejsza i lżejsza od swojej poprzedniczki, ale zachowała przy tym jej szybkostrzelność – do 900 strzałów na minutę. Karabin jest w fazie testów.

Od kilkunastu lat polska armia systematycznie przezbraja się z opracowanych pod koniec lat pięćdziesiątych karabinów PK kalibru 7,62 x 54 mm w broń zasilaną amunicją w natowskim standardzie 7,62 x 51 mm, czyli w produkowane przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. karabiny UKM 2000. Obecnie w jednostkach jest ich około 3700 sztuk, w trzech wersjach: piechoty – oznaczonych jako UKM 2000P, desantowych UKM 2000D oraz pokładowych UKM 2000C, które są na wyposażeniu m.in. kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Ostatni duży kontrakt na dostawę karabinów UKM 2000, Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z ZM „Tarnów” w 2017 roku. Wówczas zamówiono dla jednostek operacyjnych oraz brygad wojsk obrony terytorialnej prawie 2500 sztuk UKM 2000P. Co istotne, kupiono wówczas ulepszoną wersję UKM 2000P. W broni, poprawionej zgodnie z sugestiami żołnierzy, zmodyfikowano m.in. iglicę i zespół amortyzatora mechanizmu odrzutowego, zamontowano lepszy tłumik płomienia oraz zainstalowano łoże ze zintegrowanymi szynami montażowymi.

Teraz, na podstawie wniosków i doświadczeń zebranych przez ponad trzy lata użytkowania zmodyfikowanych UKM 2000P inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” opracowali nowy model UKM 2000P.

UKM 2020S, bo takie oznaczenie otrzymała broń, jest dedykowany dla jednostek powietrznodesantowych oraz wojsk obrony terytorialnej. Od modelu UKM 2000P różni się przede wszystkim gabarytami. Broń jest lżejsza (o około kilogram) i mniejsza (o kilkanaście centymetrów). Najważniejszą zmianą jest jednak skrócenie lufy. – Karabin będzie ukompletowany w dwie lufy – krótką i długą. Pierwsza będzie przeznaczona do działań o dużej manewrowości, czyli desantu, patrolu, rozpoznania. Druga, dłuższa lufa, o większej donośności i sile ognia, będzie wykorzystywana, gdy potrzebny będzie pełen potencjał bojowy karabinu maszynowego – wyjaśnia Damian Jarosz, kierownik działu konstrukcji mechanicznych w ZM „Tarnów”.

Krótka lufa ma mieć długość 440 mm, a druga, podobnie jak w modelu UKM 2000P, 540 mm. Co ważne, obie będą zapewniały podobną energię początkową pocisku – na poziomie 3000 J oraz równie zabójczą szybkostrzelność – na poziomie 900 strzałów na minutę.

Przedstawiciele tarnowskich zakładów podkreślają, że mimo modyfikacji i ulepszeń, UKM 2020S będzie w ok 90 proc. bazować konstrukcyjnie na zamówionej w 2017 roku wersji UKM 2000P. Dzięki temu wojsko nie tylko oszczędzi na jego logistyce, np. na częściach zamiennych czy serwisie, ale nie będzie musiało również dodatkowo szkolić jego celowniczych.

UKM 2020S jest obecnie testowany przez polską armię. W piątek, 16 kwietnia 2021 roku, z jego możliwościami na poligonie w Nowej Dębie mieli okazję zapoznać się żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów, PGZ