Szkolenie nauczycieli klas wojskowych

czwartek, 26 października 2017

W poprzednim tygodniu w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce odbyła się 5. edycja szkolenia instruktorsko-metodycznego dla nauczycieli klas wojskowych z całej Polski.

42 nauczycieli klas wojskowych z różnych szkół średnich z całej Polski uczestniczyło w kilkudniowym szkoleniu instruktorsko-metodycznym na poziomie rozszerzonym w celu podniesienia umiejętności metodycznych i wiedzy merytorycznej z przedmiotów wojskowych zawartych w „Minimum programowym realizowanym w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa oraz programach szkolenia członków organizacji pozarządowych, wymaganych do podpisania porozumień z komendantem szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia”.

Na szkolenie, prowadzone przez żołnierzy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, składały się zajęcia teoretyczne, poglądowe i praktyczne (m.in. zasady organizacji i przygotowania zajęć z przedmiotów takich jak: szkolenie strzeleckie, wychowanie fizyczne, SERE, uregulowania prawne, kształcenie obywatelskie, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, obrona przed bronią masowego rażenia, szkolenie medyczne).

Szkolenie strzeleckie zakończyło się zawodami w strzelaniu z kbks, w których laureatami zostali:

I miejsce - Mariusz Stępień z Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie,
II miejsce – Sebastian Żądło z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą
III miejsce Robert Kotuch z Liceum Ogólnokształcącego ZDZ w Katowicach.

W uroczystym zakończeniu przedsięwzięcia wziął udział zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Zbigniew Ciosek, który podziękował uczestnikom i organizatorom za sprawne przeprowadzenie szkolenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz pełen zestaw materiałów szkoleniowych w postaci plansz poglądowych i dokumentacji metodyczno-szkoleniowej.

Organizatorem cyklu szkoleń jest Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem przedsięwzięcia jest ujednolicenie procesu szkolenia młodzieży klas wojskowych w oparciu o zajęcia programowe zawarte w Minimum, a także przygotowanie nauczycieli do organizowania i prowadzenia zajęć programowych z młodzieżą tak, aby szkoła mogła jak najlepiej przygotować młodzież do odbycia skróconej służby przygotowawczej.

W szkoleniu rozszerzonym mogą brać udział nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia z młodzieżą klas mundurowych i uczestniczyli już w analogicznym szkoleniu na poziomie podstawowym. Do udziału mogą zgłaszać się też nauczyciele klas innej specjalności, niż wojskowa, o ile zdobyta w trakcie szkolenia wiedza i doświadczenie mogą przyczynić się do lepszego realizowania zadań o charakterze obronnym z młodzieżą.

Tekst: kmdr ppor. Robert Biernaczyk

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Robert Biernaczyk