Wojska lądowe, ich rozwój, modernizacja oraz rola w przeciwdziałaniu przyszłym zagrożeniom były głównymi tematami Defense Expo Korea 2016 (DX Korea 2016), które odbyły się w dniach 6-10 września 2016 roku w Seulu. Na zaproszenie szefa Sztabu Wojsk Lądowych Korei uczestniczył w nich dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr. Mirosław Różański.
– Koreański przemysł zbrojeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Dostarcza swoim siłom zbrojnym większość systemów uzbrojenia, m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, artylerię, samoloty czy śmigłowce – zaznaczył generał Różański. – Uważam, że warto przyjrzeć się, w jaki sposób się rozwijał, jak budował swój potencjał i zdobywał doświadczenie – kontynuował dowódca generalny RSZ.
Głównym celem wizyty polskiego dowódcy było zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie techniki wojskowej prezentowanej przez koreański przemysł obronny w perspektywie modernizacji polskich sił zbrojnych, a przede wszystkim wojsk lądowych. W rozmowach z firmą Techwin oraz szefem sztabu koreańskich wojsk lądowych gen. Jun Gyu-Jangiem generał Różański przekazał bardzo dobre opinie, jakie uzyskał wśród jego żołnierzy wspólny polsko-koreańśki produkt. Pierwsze 155mm samobieżne armatohaubice Krab już są w jednostce wojskowej i zdobyły uznanie użytkowników. - Po pozytywnym wdrożeniu pierwszego dywizjonu do służby należałoby rozważyć podjęcie kompleksowej współpracy z Koreą w perspektywie długoterminowej – podkreślił polski generał.
Drugiego dnia wystawy odbyła się konferencja na temat roli wojsk lądowych i współpracy międzynarodowej w przeciwdziałaniu zagrożeniom asymetrycznym. W gronie innych zaproszonych dowódców generał Różański wymieniał się spostrzeżeniami oraz doświadczeniem w zakresie działania wojsk lądowych oraz przygotowywania wojsk do przeciwdziałania zagrożeniom.
Uczestniczące w DX Korea 2016 delegacje miały również możliwość obserwować szkolenie Wojsk Lądowych Republiki Korei w działaniach połączonych. Na poligonie w Seung-Jin zaprezentowano wspólne działanie pododdziałów pancernych i zmechanizowanych, artylerii lufowej, rakietowej i przeciwlotniczej oraz lotnictwa śmigłowcowego.
Ostatniego dnia dla uczestników wystawy została zorganizowana podróż historyczno-wojskowa w rejon strefy zdemilitaryzowanej na granicy pomiędzy Koreą Południową i Północną – do Panmoonjeom. Generałowie zapoznali się z historią wojny i jej przebiegiem, najważniejszymi jej wątkami oraz mogli zobaczyć teren, na którym odbywały się tamte wydarzenia.
Rozmawiano także o roli Korei podczas przyszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie będzie państwem wiodącym.
Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak