Zasłużony saper w szeregach 9 Pułku Rozpoznawczego

czwartek, 02 czerwca 2016

Starszy chorąży sztabowy Mieczysław Kościński jest żołnierzem 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z 32-letnią wysługą wojskową, absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1986 roku w 46 Batalionie Saperów 15 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Pan chorąży jest postrzegany przez przełożonych jako sumienny, zdyscyplinowany i dyspozycyjny żołnierz. Zwieńczeniem jego saperskiej działalności było otrzymanie w kwietniu 2016 r., w trakcie obchodów Święta 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, brązowego medalu „Zasłużonemu Saperowi WP” oraz wyróżnienie tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz III RP.

St. chor. sztab. Mieczysław Kościński rozpoczynając służbę wojskową w korpusie wojsk inżynieryjnych, zajmował stanowiska:
- dowódca plutonu mostowego w kompanii inżynieryjno drogowej;
- w latach 1987-1988 pełnił czasowo obowiązki dowódcy kompanii inżynieryjno- drogowej;
- komendant ochrony (dowódca plutonu ochrony) w 41 Ośrodku Materiałowo Technicznym.
Od 1995 do 2000 roku pełnił obowiązki na stanowisku starszy instruktor – saper w 15 batalionie dowodzenia Olsztyn 15 Dywizji Zmechanizowanej. W latach 1995 - 2003 roku i 2005 - 2007 pełnił obowiązki oficera koordynującego działalność patrolu rozminowania nr 11 jednocześnie uczestnicząc w oczyszczaniu terenów
z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
W latach 2000 - 2010 roku pełnił służbę wojskową w 2 OSK Ostróda na różnych stanowiskach służbowych od dowódcy plutonu gospodarczego na szefie zaopatrzenia w środki bojowe kończąc.
Po ukończeniu, w 2010 roku kursu dowódców patroli rozminowania w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, st. chor. szt. Mieczysław KOŚCIŃSKI przejął obowiązki dowódcy patrolu rozminowania Nr 11, które pełni
do dnia dzisiejszego w 9 pułku rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim.
Patrol rozminowania pod jego dowództwem podczas codziennego oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w rejonie odpowiedzialności, corocznie podejmuje i neutralizuje kilkanaście tysięcy przedmiotów wybuchowych i pokonuje kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.
Jako dowódca, co roku organizuje szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą na temat niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą spotkanie z przedmiotami wybuchowymi i niebezpiecznymi, podnosząc tym samym poziom świadomości i bezpieczeństwa wśród młodzieży. Dzięki swojej pracy i pracy całego zespołu patrolu, które bardzo często trwają do późnych godzin nocnych, kreuje pozytywny wizerunek wojska wśród społeczeństwa.

 

St. chor. sztab. Mieczysław Kościński za swoje osiągnięcia wielokrotnie został wyróżniany: złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz odznaką Wzorowy Dowódca. Ponadto wielokrotnie wyróżniany był listami gratulacyjnymi przez organa władzy samorządowej. Zwieńczeniem saperskiej działalności było otrzymanie w kwietniu 2016 r., w trakcie obchodów Święta 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, wyróżnienia brązowy medal „Zasłużonemu Saperowi WP” oraz wyróżnienie tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz III RP.
Stawiane zadania przez przełożonych realizuje dokładnie, terminowo i z pełnym zaangażowaniem wykorzystując swoje zdolności organizatorskie i planistyczne. Potrafi szybko i samodzielnie podejmować trafne decyzje w sytuacjach kryzysowych. Jest cenionym i szanowanym specjalistą wojsk inżynieryjnych.
Jak sam mówi: „Rodzina jest dla mnie najważniejsza, natomiast żołnierzy patrolu rozminowania również traktuję bez mała jak rodzinę. Jest to związane ze specyfiką wykonywanych zadań. Do realizacji każdego zgłoszenia podchodzimy indywidualnie, z pełnym profesjonalizmem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na względy bezpieczeństwa. Każdy żołnierz patrolu musi mieć pełne zaufanie do kolegi ponieważ wielokrotnie jego zdrowie i życie jest ściśle zależne od współdziałania. Najlepiej oddają to słowa Tadeusza Kościuszki „...a gdy pokój nastanie oni ciągle są w walce...”.

Tekst: 11 patrol rozminowania, sekcja wychowawcza

red. PZ

autor zdjęć: archiwum 11 patrolu rozminowania, sekcji wychowawczej