Na kieleckiej Bukówce zakończył się tygodniowy kurs dla dziennikarzy – kandydatów na korespondentów w rejonach misji pokojowych i stabilizacyjnych, który CPdMZ organizuje we współpracy z Departamentem Komunikacji Społecznej MON. Kurs trwał od 4 do 8 kwietnia. Uczestnikami kursu było 13 dziennikarzy krajowych mediów centralnych i regionalnych.
Celem tego specjalistycznego kursu było przygotowanie dziennikarzy do pracy na teatrze działań polskich sił zbrojnych, kształtowanie nawyków i zachowań zwiększających bezpieczeństwo pracy dziennikarzy podczas sytuacji, w których może dojść do zagrożenia ich życia, a ponadto zapoznanie z technikami działania żołnierzy podczas wykonywania zadań operacyjnych. Znajomość tych zasad pozwala na nieutrudnianie pracy żołnierzom podczas realizacji materiału, a ponadto może przyczynić się do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zarówno dla dziennikarzy, jak i żołnierzy.
Program szkolenia teoretycznego uwzględniał zasady zachowania się w rejonach konfliktów ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również charakterystykę zagrożeń terrorystycznych w połączeniu z zasadami zachowania się podczas uprowadzenia i przebywania w niewoli. Uczestników kursu szczególnie interesowały zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacji doznania ran o odmiennym charakterze niż te, które spotykamy na co dzień, np. ran postrzałowych.
Tematyka szkolenia praktycznego obejmowała zachowanie się podczas realizacji materiału prasowego, filmowego, fotoreportażu w sytuacjach: ostrzału w otwartym terenie, ataku na konwój, uprowadzenia i przebywania w niewoli, jak również podczas organizowania ucieczki z niewoli.
Komendant CPdMZ płk Wiesław Mitkowski, wręczając dyplomy ukończenia kursu, zapewnił, iż kurs ten będzie ewoluował tak, aby sprostać oczekiwaniom dziennikarzy, a także żeby obejmował ciągle pojawiające się nowe zagrożenia, jakie występują w realnym świcie.
Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak