Symulator strzelań dla wrocławskiej uczelni

poniedziałek, 22 lutego 2016

Podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu niedługo będą ćwiczyć na nowoczesnym symulatorze pola walki. Uczelnia ogłosiła właśnie przetarg na kupno laserowego systemu broni strzeleckiej (LSS) do ćwiczeń taktycznych w terenie. Urządzenie będzie częścią powstającego laboratorium taktyczno-technicznego. Szacunkowa wartość urządzenia to ponad 2,5 mln zł.


Laserowy symulatorów strzelań LSS,jaki chce kupić Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, przeznaczony jest do ćwiczeń taktycznych w terenie. Pozwala on na prowadzenie ćwiczeń w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, jakie panują w terenie. – W tego typu urządzeniach pocisk zastąpiony jest impulsem laserowym. Żołnierze wyposażeni w odbiorniki i nadajniki laserowe broni mogą prowadzić działania jak na prawdziwym polu walki – podkreśla mjr Marcin Bielewicz z Instytutu Dowodzenia wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Działania żołnierzy rejestrowane są przez komputer z oprogramowaniem pozwalającym na zarządzanie ćwiczeniem. – Dzięki temu będziemy mieli możliwość omówienia zadania i wskazania elementów wymagających poprawy – mówi ppłk dr Czesław Dąbrowski, Kierownik Zakładu Symulacji Taktycznych.

Realizm działań

Wrocławska uczelniazamierza kupić 60 kompletów indywidualnych zestawów odbiorników dla żołnierzy (w tym szelki/ kamizelka i opaska na hełm z zamontowanymi czujnikami promieniowania laserowego i modułem kontrolnym), 44 nadajniki dla kbs Beryl, 6 dla karabinów maszynowych PK/UKM. – W zestawie znajdą się także symulatory granatnika i granatu ręcznego oraz dwa zestawy czujników promieniowania na wojskowe pojazdy. Całość ma uzupełniać jeden moduł zarządzania ćwiczeniem wraz z oprogramowaniem – dodaje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy WSOWL.
Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na złożenie oferty do 12 kwietnia.Pod uwagę będą brane: cena urządzenia, gwarancja na jego eksploatację oraz jego jakość. Poszczególne elementy (LSS) trafią do uczelni w dwóch transzach – w tym i przyszłym roku.

Walka na lasery

Z symulatora będą w przyszłości korzystać m.in. podchorążowie wrocławskiej szkoły. Zestaw ma zapewnić równoczesne szkolenie dwóch grup żołnierzy, w sumie 80 uczestników. – LSS bezbłędnie wychwyci wszystkie niedociągnięcia ćwiczących. W razie trafienia wiązką laserową któregoś z żołnierzy, sygnał dźwiękowy lub świetlny powiadomi o tym szkolonego, a moduł wskaże, czy został on zabity lub jakie odniósł obrażenia.W zależności od stopnia zranienia, użycie posiadanej przez niego broni zostanie ograniczone lub wyłączone – dodaje mjr Bielewicz.

Podobnie będzie można ocenić straty sprzętu, na którym zainstalowane zostaną czujniki promieniowania laserowego. System poinformuje, gdzie pojazd został trafiony, jakie ma uszkodzenia i czy nadaje się do dalszego użytkowania. Jeśli nie, zostanie automatycznie wyłączony.

Z duchem czasu

Zakup systemu związany jest z tworzonym w uczelni nowoczesnym laboratorium do szkolenia taktyczno-technicznego. Oprócz laserowego symulatora strzelań w jego skład mają wejść m.in. wirtualne systemy pola walki, trenażery sieci radiowej, wyrzutni ppkSpike oraz Grom, symulatory obsługi i jazdy dla załóg KTO Rosomak, a także system zarządzania polem walki BMS (Battlefield Management System).Ale to nie wszystkie czekające uczelnię inwestycje. Ma tu też powstać nowoczesny Ośrodek do Szkolenia do Działań w Terenie Zurbanizowanym oraz Ośrodek Kształtowania Kompetencji Przywódczych (Leader Reaction Course).

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 Brygada Zmechanizowana