Wolne etaty dla żołnierzy zawodowych

poniedziałek, 08 czerwca 2015

Jednostki wojskowe w całej Polsce szukają kandydatów, którzy swoją przyszłość chcą związać z armią zawodową. Najwięcej miejsc czeka w  korpusie szeregowych zawodowych. Zainteresowani mogą się starać o stanowiska kierowców, operatorów bojowych wozów piechoty, działonowych i strzelców.

Armii zależy, aby osoby ubiegające się o etat żołnierza zawodowego, miały opanowane podstawy wojskowości. Znały regulaminy, musztrę i potrafiły posługiwać się bronią. Dlatego wolne stanowiska czekają głównie na rezerwistów, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową, oraz żołnierzy NSR, którzy mają podpisany kontrakt z armią i przeszli ćwiczenia rotacyjne. O wolne stanowiska mogą starać się także ci, którzy już służą, ale chcieliby przenieść się do innej jednostki.

Poszukiwani działonowi, zwiadowcy…

– My organizujemy średnio dwie kwalifikacje w miesiącu – mówi sierż. Paweł Stawarz, st. podoficer sztabowy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Rekrutacja w tej elitarnej jednostce odbędzie się 17 czerwca. Poszukiwani są szeregowi zawodowi na stanowiska kierowców kategorii C oraz specjalistów obsługi moździerzy.

Wolne etaty ma także 34 Brygada Kawalerii Pancernej. Ochotnicy mogą stawić się w Żaganiu 18 czerwca. – Mamy wolne stanowiska w trzech korpusach: oficerskim, podoficerskim i szeregowych zawodowych. W tym ostatnim przypadku szukamy między innymi działonowych, kierowców czołgów, kierowców kategorii C, mechaników, ślusarzy – mówi kpt. Rafał Nowak, oficer prasowy brygady.

Na stanowiska w korpusie podoficerów ubiegać się mogą sierżanci, starsi sierżanci i młodsi chorążowie mający uprawnienia do użytkowania pojazdów gąsienicowych oraz specjalność dowódczo-pancerną. Żołnierze z tą ostatnią specjalnością poszukiwani są także wśród oficerów.

Z kolei w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej pracę mogą znaleźć kierowcy Rosmaków czy ratownicy medyczni.

Wolne miejsca oferuje też 1 Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej. – Na kandydatów będziemy czekać 30 czerwca. Wtedy odbędą się kwalifikacje na stanowiska szeregowych w specjalnościach między innymi kierowców,  działonowych, mechaników i elektromechaników – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Brygady. Tydzień później do brygady mogą się zgłaszać chętni do służby w charakterze młodszych strzelców i  celowniczych. A 14 lipca jednostka przeprowadzi selekcję na stanowiska młodszych: topografów, rachmistrzów, zwiadowców, radiotelegrafistów i saperów.

Do armii zawodowej można dołączyć także w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Tu poszukiwani są szeregowi zawodowi na stanowiska strzelców. Tyle że jednym z warunków rekrutacji jest minimum 178 cm wzrostu i nie więcej niż 28 lat. Chętni do służby muszą się stawić w jednostce 11 czerwca.

Wymagania i dokumenty

Osoby starające się o etat szeregowego muszą mieć wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Podoficerowie – minimum średnie, a oficerowie – wyższe. Na rekrutację, poza świadectwami z ukończenia szkoły, trzeba zabrać m.in.: certyfikaty z kursów i szkoleń, opinie służbowe, zaświadczenia o stanie zdrowia. Ten ostatni dokument jest niezbędny, by móc przystąpić do testu sprawnościowego.

Kwalifikacja w każdej z jednostek będzie podzielona na: rozmowę oraz test sprawności fizycznej. W niektórych jednostkach kandydatów czeka też  rozmowa z psychologiem oraz wywiad lekarski. 

PG

autor zdjęć: 12 Brygada Zmechanizowana