Jak każdego roku, 2 maja, żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) czczą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tym razem święto obchodzili wspólnie z mieszkańcami Żagania i Żar.
Polska jak każdy kraj na świecie ma swoje barwy narodowe, godło i flagę. Historia tych symboli związana jest z polską tożsamością, historią i tradycją. Polskimi barwami narodowymi jest biel i czerwień, a kolory te, jako narodowe uznano 3 maja 1792 roku. Na naszej fladze kolor biały oznacza czystość i niepokalanie, a czerwony odwagę i waleczność.
Zwłaszcza żołnierze są bardzo blisko związani z flagą Polski. Towarzyszy ona każdemu z nich w codziennej służbie, widniejąc na ich mundurach i sprzęcie wojskowym. Pod biało-czerwonymi sztandarami żołnierze Czarnej Dywizji służąc Ojczyźnie, brali udział w misjach w Afganistanie, Iraku czy Czadzie oraz w trakcie najważniejszych ćwiczeń i manewrów w kraju i zagranicą.
Żołnierze 11LDKPanc tegoroczne obchody Dnia Flagi rozpoczęli w Żarach, gdzie najpierw odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny, a następnie w asyście kompanii honorowej 34 Brygady Kawalerii Pancernej odbył się uroczysty apel.
Podczas uroczystości wręczono sztandar Stowarzyszeniu 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej. Sztandar został ufundowany przez społeczeństwo miasta Żar. - Czym jest sztandar dla społeczeństwa i żołnierzy, wielokrotnie można zobaczyć śledząc karty historii naszej Ojczyzny. Tylko sztandar i tradycje z nim związane świadczą o Jej tożsamości. A ta tożsamość to przede wszystkim honor i obowiązek oraz trud codziennego wysiłku dla Jej umacniania i Jej dobra. – mówił wręczając sztandar Stowarzyszeniu 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.
Szczególnie podniosły przebieg Dzień Flagi miał w Żaganiu, gdzie tamtejsi harcerze rozwinęli ogromną, kilkudziesięciometrową, biało-czerwoną flagę. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta utworzyli kolumnę, która przeszła ulicami Żagania od Placu Słowiańskiego do Placu Generała Maczka, gdzie odbyła się główna część uroczystości. W przemarszu, manifestując przywiązanie i miłość do barw narodowych, poza harcerzami kroczyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz miejscowych szkół, a także przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu Żagań oraz władz lokalnych.
Później odbył się uroczysty apel, który rozpoczęło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu państwowego. Dla upamiętnienia poległych bohaterów w obronie ojczyzny, odczytano apel pamięci, a kompania honorowa wystawiona przez 11Batalion Dowodzenia oddała salwę.
Na zakończenie uroczystości harcerze, którzy nieśli przez miasto ogromnych rozmiarów flagę, złożyli ją i przekazali na ręce dowódcy Czarnej Dywizji gen. dyw. Jarosława Miki oraz burmistrza miasta Daniela Marchewki, by godnie ją przechować do następnych uroczystości.
Obie uroczystości uświetniła żagańska orkiestra wojskowa.
W godzinach popołudniowych w żagańskim kościele garnizonowym pod wezwaniem Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego, odprawiono mszę świętą w intencji miasta i ojczyzny.
Źródło: mjr Artur Pinkowski/11DKPanc