Szkolenie na „saperskiej ścieżce”

wtorek, 10 lutego 2015

30 słuchaczy kursów doskonalących realizowanych przez Zespół Rozminowania wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, wzięło udział w szkoleniu na „saperskiej ścieżce”.



Od 2 lutego br., na terenie obiektów szkoleniowych wrocławskiej jednostki, umiejętności doskonalą uczestnicy trzech kursów doskonalących realizowanych przez Zespół Rozminowania: „Kursu saperów grup rozminowania komend poligonów”, „Kursu patroli rozminowania misji specjalnych sił stabilizacyjnych i pokojowych” oraz „Kursu saperów patroli rozminowania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych”.

10 lutego, wszystkie trzy grupy szkoleniowe wzięły udział w zajęciach praktycznych na „saperskiej ścieżce”, gdzie doskonalono umiejętności z zakresu przeszukiwania terenu z wykorzystaniem wykrywaczy metali.

„Właściwie przygotować wykrywacz metali do pracy, przeszukać teren z jego wykorzystaniem, oznakować sprawdzony teren oraz miejsce przedmiotu niebezpiecznego – to czynności, które musi umieć prawidłowo i z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa wykonać saper…” – mówi kierownik zajęć, kapitan Piotr ABRAMOWICZ – „Specjalnie przygotowany przez nas plac szkolenia w postaci tzw. ścieżki saperskiej oraz bogate wyposażenie Zespołu Rozminowania w różnego rodzaju wykrywacze metali pozwala nam efektywnie szkolić żołnierza, który zmienia zarówno rodzaj sprzętu którym się posługuje, jak i miejsce pracy, czyli rodzaj przeszukiwanego terenu...” – wyjaśnia organizator szkolenia.


„Udział w tego rodzaju szkoleniu, to dla mnie okazja do doskonalenia i podwyższania swoich kwalifikacji…” – mówi jeden ze szkolonych podoficerów.

Właściwa realizacja treści programowych możliwa jest dzięki profesjonalnej i doświadczonej obsadzie etatowej wrocławskiego Zespołu Rozminowania, który jest jedyną w Polsce, wyspecjalizowaną komórką realizującą zadania w zakresie organizowania i prowadzenia szkolenia pododdziałów rozminowania i EOD, patroli rozminowania, a także zbierania, przetwarzania i przekazywania do wojsk informacji o środkach minowania i sposobach ich wykorzystywania.

Instruktorzy zespołu to uczestnicy misji zagranicznych w Afganistanie, Iraku, Kosowie, Bośni, Pakistanie, to także absolwenci wielu kursów krajowych, a także zagranicznych „z najwyższej półki” organizowanych m.in. w Afganistanie, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, a także w Stanach Zjednoczonych. Oficerowie i podoficerowie Zespołu to żołnierze posiadający doświadczenie zdobyte w służbie na różnych stanowiskach, w jednostkach i instytucjach wojskowych.

Źródło: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik/CSWIiCh

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik