moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Pamięci najmłodszych powstańców

Niewielki rzeźba stojąca na Starym Mieście w Warszawie jest jednym z najbardziej charakterystycznych monumentów stolicy. Pomnik Małego Powstańca jednych wzrusza jako symbol bohaterstwa młodych powstańców, inni uważają go za pochwałę udziału dzieci w wojnie.


Kilkuletni chłopiec w zbyt dużym hełmie z namalowaną biało-czerwoną opaską, z przewieszonym przez ramię pistoletem maszynowym. Tak wygląda pomnik Małego Powstańca stojący na ul. Podwale przy murach warszawskiego Starego Miasta. Rzeźba z brązu upamiętnia dzieci walczące z okupantem podczas powstania.

Pierwowzorem pomnika była niewielka rzeźba Jerzego Januszkiewicza powstała w 1946 r. Przez wiele lat jej miniaturowe kopie stały w wielu domach i przypominały o powstańczych walkach i tych, którzy stracili podczas nich życie.

Pomysł wzniesienia pomnika poświęconego najmłodszym uczestnikom powstania wyszedł od harcerzy Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy. Rzeźbiarz ofiarował im swój projekt, a półtorametrowy pomnik odlano za zebrane przez harcerzy pieniądze.

Monument odsłonił 1 października 1983 r. Jerzy Świderski „Lubicz”, podczas powstania 14-letni łącznik plutonu Kompanii Harcerskiej batalionu „Gustaw” Zgrupowania Armii Krajowej „Róg”. – Pomnik jest symbolem bohaterstwa tamtych lat dla wszystkich warszawiaków – relacjonowało tego dnia Polskie Radio.


Rok później na murze za pomnikiem umieszczono tablicę pamiątkową z krzyżem harcerskim i wyrytym fragmentem powstańczej piosenki „Warszawskie dzieci”.

Od momentu powstania rzeźba wzbudza kontrowersje. Jednym przypomina o bohaterstwie małych powstańców, dla innych jest pochwałą udziału dzieci w walkach.

Nie zmienia to faktu, że wiele dzieci na ochotnika zgłaszało się do oddziałów i uczestniczyło w zrywie. Najmłodsi 12–14-letni chłopcy, tzw. zawiszacy, pełnili służbę pomocniczą, roznosili pocztę polową, kolportowali prasę powstańczą, byli przewodnikami w kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi.

Starsi czasem z bronią w ręku pełnili służbę na barykadach. Dziewczyny troszczyły się o rannych i przenosiły meldunki. Dziś o ich walce przypomina nie tylko pomnik na Starym Mieście, lecz także jego kopia stojąca w Sali Małego Powstańca w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Nowe laboratorium WAT
 
Klasy wojskowe po nowemu
Gotowi na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO