Jeden z nowych cudów Polski
1366966800
A A A

Zamek Czocha został jednym z „7 nowych cudów Polski”, które w ubiegłym roku wybrali czytelnicy miesięcznika „National Geographic Traveler”. Jednocześnie jest to jedyny tego rodzaju obiekt, w którym mieści się hotel Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Jeszcze w latach 80. XX wieku ten najbardziej tajemniczy zamek w Polsce można było zwiedzać, jeśli otrzymało się pozwolenie z dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego. Dzisiaj wystarczy, aby w określonych godzinach zebrało się przynajmniej dziesięciu turystów i przewodnik poprowadzi nas po starych wnętrzach, w których w 1963 r. nakręcono słynną komedię pt. „Gdzie jest generał?”, a ostatnio „Wiedźmina” i „Twierdzę szyfrów”.

Zamek wzniesiono w 1241 roku. W 1910 r. podupadający obiekt kupił Ernest Gütschow, który wyłożył duże pieniądze na jego odbudowę. Po II wojnie światowej na zamku utworzono Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Czocha”, a od 17 lat funkcjonuje tu ośrodek hotelowo-konferencyjny.Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Wojskowej
Służby
Zdrowia
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2012
wykonanie WEBSTRUMENTS.pl z wykorzystaniem CMS webSimple