moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmi NATO szkolili się w Polsce

Podczas operacji antyterrorystycznej u wschodnich wybrzeży Afryki schwytano kilkunastu mężczyzn podejrzanych o piractwo. Żandarmi mają zatrzymać przestępców i przekazać ich lokalnym władzom – to scenariusz jednego z ćwiczeń podczas kursu dla oficerów policji wojskowych NATO. Takie szkolenie zorganizowano w Polsce po raz pierwszy.

Do Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy przyjechało 40 żandarmów z 15 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, m.in. Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Czech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Danii i Norwegii. Wśród uczestników szkolenia było także siedmiu Polaków. To pierwszy kurs zorganizowany w Polsce. Dotąd szkolenia dla oficerów policji wojskowych sojuszu odbywały się w NATO School w Oberammergau.

Młodsi oficerowie (głównie kapitanowie i porucznicy) przez tydzień poznawali doktryny policji wojskowych NATO oraz inne dokumenty regulujące pracę żandarmów. – Niektórzy policjanci wojskowi nigdy nie spotkali się z tymi dokumentami, a od dobrego zrozumienia przepisów zależy, czy właściwie będą wykonywać swoją pracę – mówi płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO.

REKLAMA

W programie zajęć znalazły się także prezentacje dotyczące zdolności wojskowych formacji policyjnych NATO. – Mimo że policjanci wojskowi mają podobne zadania na całym świecie, to ich uprawnienia się różnią. Nie wszyscy żandarmi w sojuszu podczas operacji międzynarodowych mogą prowadzić dochodzenia i śledztwa, nie wszyscy mogą w pracy wykorzystywać psy, nie wszyscy wreszcie mogą przetrzymywać przestępców i jeńców – tłumaczy płk Wasielewski.

Zdobyte wiadomości teoretyczne oficerowie policji wojskowych wykorzystali podczas ćwiczeń. – Podzieliliśmy kursantów na sześć zespołów. Każdy z nich miał do przygotowania szczegółowy scenariusz pracy wielonarodowej jednostki Military Police – opowiada ppłk Mirosław Łabęcki, zastępca szefa Wydziału Szkolenia i Kształcenia bydgoskiego Centrum.

Jakie zadania otrzymali żandarmi? Jeden ze scenariuszy zakładał zatrzymanie przestępców u wybrzeży Afryki. Podczas operacji antyterrorystycznej na morzu schwytano kilkunastu piratów. Wielonarodowe siły żandarmerii musiały zorganizować izbę zatrzymań, gdzie pojmani sprawcy mieli spędzić kolejne 96 godzin. – Niektóre nacje nie mogą angażować się w tego typu działania. Uczestnicy naszego kursu musieli tak zaplanować i rozdzielić obowiązki, by działanie żandarmów nie naruszało narodowych przepisów – wyjaśnia ppłk Łabęcki. Studenci po zajęciach wykładowych spotykali się także na tzw. fire chat. Były to popołudniowe spotkania dyskusyjne, podczas których żandarmi dzielili się doświadczeniami związanymi z operacjami w Afryce, Iraku, Afganistanie i na Bałkanach.

W przyszłym roku w Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy odbędą się kolejne kursy z tego cyklu. W planach są trzy szkolenia dla oficerów starszych policji wojskowych NATO, oficerów młodszych i po raz pierwszy w historii całego NATO kurs dla podoficerów policji wojskowych Sojuszu.

Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy jest międzynarodową organizacją wojskową. Podlega pod Sojusznicze Dowództwo Transformacji w Norfolk, ale jest współfinansowane przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Placówka współpracuje z policyjnymi formacjami wojskowymi sojuszu oraz krajami objętymi programem „Partnerstwo dla pokoju”. Bydgoskie Centrum Policji Wojskowych jest jednym z 21 podobnych placówek eksperckich funkcjonujących w krajach natowskich. Każda z nich ma inną specjalność, centrum w Bydgoszczy zajmie się m.in. szkoleniem, prowadzeniem analiz i rozwijaniem doktryn, a także przygotowywaniem żołnierzy do misji zagranicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Chemicy do zadań specjalnych
Strzelnice dla terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Polsko-amerykańska współpraca
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie znów w Drawsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Chłopiec, który przyniósł śmierć
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Online z mistrzami sportu
Trwała odporność terytorialsów
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie odmładzają F-16
Tak się zostaje prymusem
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
Biblią w bolszewików
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Więcej celowników z PCO dla wojska
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Bon turystyczny także w wojsku
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Szarża „Hallerczyka”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Laserowa artyleria US Army
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Świętuj z żołnierzami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Super Warrior w GROM-ie
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Kierunek: misja
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Sprawdzony sojusznik
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO