moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwiści wyruszyli na poligon

Pierwsi trafili już do jednostek na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Przez dziesięć dni będą się szkolić m.in. z obsługi nowoczesnego sprzętu wojskowego. W pierwszych w tym roku, wrześniowych manewrach weźmie w sumie udział ponad 850 żołnierzy rezerwy.


Powołanie na wrześniowe ćwiczenia dostali byli żołnierze zawodowi oraz ci, którzy mają za sobą na przykład służbę zasadniczą. W sumie w jednostkach wojskowych stawić się musi 858 rezerwistów z trzech korpusów: oficerskiego, podoficerskiego i szeregowych zawodowych.

Po co żołnierzom takie ćwiczenia? – Rezerwiści muszą zachować zdolność bojową. Żeby nie stracili nabytych w wojsku umiejętności oraz mogli zdobyć nowe, muszą regularnie się szkolić – mówi płk Marek Orzechowski, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

Gdzie będą się szkolić żołnierze rezerwy? Na przykład w 3 Batalionie Drogowo-Mostowym w Chełmnie i 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku. W tej ostatniej jednostce ćwiczenia zaczynają się już dzisiaj. – Trafiło do nas 36 żołnierzy, w tym 11 oficerów, 24 podoficerów i jeden szeregowy. Wszyscy znajdują się w składzie obsad stanowisk dowodzenia różnych szczebli. Już jutro wyjeżdżają na poligon drawski, by tam razem z żołnierzami wziąć udział w ćwiczeniu „Dragon 13” – tłumaczy kpt. Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy 15 Brygady.

200 innych żołnierzy rezerwy wojskowe ćwiczenia odbędzie w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. – Będą to łącznościowcy, w tym m.in. obsługujący stacje i aparatownie. Kiedyś pracowali oni zazwyczaj na sprzęcie analogowym. Naszym zadaniem jest nauczyć ich obsługi nowoczesnego, cyfrowego sprzętu łączności – mówi mjr Wiesław Bednarski, szef sekcji personalnej 15 Brygady. Przez dziesięć dni żołnierze będą się więc szkolić w obsłudze m.in. aparatowni cyfrowych RWŁC 10-T, zintegrowanych węzłów teleinformatycznych ZWT KTSA Jaśmin, radiostacji Harris oraz wozów kablowych WWK 10C.

Za udział w dziesięciodniowych ćwiczeniach rezerwiści otrzymają wynagrodzenie: szeregowy – 700 zł, plutonowy – 837 zł, sierżant – 862 zł, a podporucznik – 1050 zł. Wojsko zapewni też umundurowanie, zakwaterowanie i wyżywienie. Wszystkim powołanym żołnierzom rezerwy przysługiwać będzie też zwrot kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej do jednostki oraz powrotu do miejsca zamieszkania. W przypadku, gdy powołany nie otrzyma od swojego pracodawcy wynagrodzenia za czas odbywania ćwiczeń, a jego zarobki są wyższe od należności z wojska, będzie mu przysługiwała rekompensata finansowa. Na czas ćwiczeń pracodawcy obowiązani są udzielić żołnierzowi urlopu.

Do końca roku obowiązkowe, dziesięciodniowe ćwiczenia odbędą się jeszcze trzy razy. W październiku trafi na nie 637 osób, w listopadzie – 1124, a w grudniu 24. Już teraz wojskowe komendy uzupełnień wysyłają zawiadomienia do rezerwistów, którzy jako drudzy trafią do wojska. – Według przepisów, żołnierze rezerwy powinni zostać powiadomieni o powołaniu co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem ćwiczeń. W praktyce jednak informujemy ich wcześniej, by mogli się przygotować – wyjaśnia ppłk Zbigniew Osada z Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

W sumie w ciągu czterech miesięcy wojsko przeszkoli ponad 2600 osób.

PG

autor zdjęć: arch. 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej

dodaj komentarz

komentarze

~Artur
1490086320
Mam pytanko dostałem wezwanie do wojska na ćwiczenia i czy jest taka opcja żebym dojezdzal do Chełmna do jednostki swoim samochodem codziennie ???? I w jakich godzinach są szkolenia??? Proszę o szybko odpowiedz
44-64-1C-50
~yyyyy
1397415600
A kto zapłaci składki emerytalne??? Pewno komendant WKU z własnej kieszeni, bo MON się wypiera. Dlaczego rezerwiści maja byś stratni???
4F-5A-5F-FE
~And
1379527980
" Powołanie na wrześniowe ćwiczenia dostali byli żołnierze zawodowi oraz ci, którzy mają za sobą na przykład służbę zasadniczą." Czy można dostać powołanie na ćwiczenia rezerwy bez odbytej służby zasadniczej ?
B3-CC-C7-26

Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
 
Szturmani na Lipie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Obronny „Brave Band”
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
We Are All Darfur
Czerwoni w odwrocie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zagłada Parośli
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Cenni pracownicy w mundurach
Chciałem walczyć z Niemcami
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Żyj zdrowiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nauka latania
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Noc deportacji
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Sowieci w lodowej pułapce
Własne interesy Europy
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Umowa na Harpie podpisana!
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
F-35 – polska Harpia
O Patriotach na WAT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Laureat Buzdygana znów najlepszy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO