moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwiści wyruszyli na poligon

Pierwsi trafili już do jednostek na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Przez dziesięć dni będą się szkolić m.in. z obsługi nowoczesnego sprzętu wojskowego. W pierwszych w tym roku, wrześniowych manewrach weźmie w sumie udział ponad 850 żołnierzy rezerwy.


Powołanie na wrześniowe ćwiczenia dostali byli żołnierze zawodowi oraz ci, którzy mają za sobą na przykład służbę zasadniczą. W sumie w jednostkach wojskowych stawić się musi 858 rezerwistów z trzech korpusów: oficerskiego, podoficerskiego i szeregowych zawodowych.

Po co żołnierzom takie ćwiczenia? – Rezerwiści muszą zachować zdolność bojową. Żeby nie stracili nabytych w wojsku umiejętności oraz mogli zdobyć nowe, muszą regularnie się szkolić – mówi płk Marek Orzechowski, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

Gdzie będą się szkolić żołnierze rezerwy? Na przykład w 3 Batalionie Drogowo-Mostowym w Chełmnie i 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku. W tej ostatniej jednostce ćwiczenia zaczynają się już dzisiaj. – Trafiło do nas 36 żołnierzy, w tym 11 oficerów, 24 podoficerów i jeden szeregowy. Wszyscy znajdują się w składzie obsad stanowisk dowodzenia różnych szczebli. Już jutro wyjeżdżają na poligon drawski, by tam razem z żołnierzami wziąć udział w ćwiczeniu „Dragon 13” – tłumaczy kpt. Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy 15 Brygady.

200 innych żołnierzy rezerwy wojskowe ćwiczenia odbędzie w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. – Będą to łącznościowcy, w tym m.in. obsługujący stacje i aparatownie. Kiedyś pracowali oni zazwyczaj na sprzęcie analogowym. Naszym zadaniem jest nauczyć ich obsługi nowoczesnego, cyfrowego sprzętu łączności – mówi mjr Wiesław Bednarski, szef sekcji personalnej 15 Brygady. Przez dziesięć dni żołnierze będą się więc szkolić w obsłudze m.in. aparatowni cyfrowych RWŁC 10-T, zintegrowanych węzłów teleinformatycznych ZWT KTSA Jaśmin, radiostacji Harris oraz wozów kablowych WWK 10C.

Za udział w dziesięciodniowych ćwiczeniach rezerwiści otrzymają wynagrodzenie: szeregowy – 700 zł, plutonowy – 837 zł, sierżant – 862 zł, a podporucznik – 1050 zł. Wojsko zapewni też umundurowanie, zakwaterowanie i wyżywienie. Wszystkim powołanym żołnierzom rezerwy przysługiwać będzie też zwrot kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej do jednostki oraz powrotu do miejsca zamieszkania. W przypadku, gdy powołany nie otrzyma od swojego pracodawcy wynagrodzenia za czas odbywania ćwiczeń, a jego zarobki są wyższe od należności z wojska, będzie mu przysługiwała rekompensata finansowa. Na czas ćwiczeń pracodawcy obowiązani są udzielić żołnierzowi urlopu.

Do końca roku obowiązkowe, dziesięciodniowe ćwiczenia odbędą się jeszcze trzy razy. W październiku trafi na nie 637 osób, w listopadzie – 1124, a w grudniu 24. Już teraz wojskowe komendy uzupełnień wysyłają zawiadomienia do rezerwistów, którzy jako drudzy trafią do wojska. – Według przepisów, żołnierze rezerwy powinni zostać powiadomieni o powołaniu co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem ćwiczeń. W praktyce jednak informujemy ich wcześniej, by mogli się przygotować – wyjaśnia ppłk Zbigniew Osada z Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

W sumie w ciągu czterech miesięcy wojsko przeszkoli ponad 2600 osób.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: arch. 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej

dodaj komentarz

komentarze

~Artur
1490086320
Mam pytanko dostałem wezwanie do wojska na ćwiczenia i czy jest taka opcja żebym dojezdzal do Chełmna do jednostki swoim samochodem codziennie ???? I w jakich godzinach są szkolenia??? Proszę o szybko odpowiedz
44-64-1C-50
~yyyyy
1397415600
A kto zapłaci składki emerytalne??? Pewno komendant WKU z własnej kieszeni, bo MON się wypiera. Dlaczego rezerwiści maja byś stratni???
4F-5A-5F-FE
~And
1379527980
" Powołanie na wrześniowe ćwiczenia dostali byli żołnierze zawodowi oraz ci, którzy mają za sobą na przykład służbę zasadniczą." Czy można dostać powołanie na ćwiczenia rezerwy bez odbytej służby zasadniczej ?
B3-CC-C7-26

Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
 
Laserowa artyleria US Army
Mordercza obrona Warszawy
Szybciej do wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Polak z Medalem NATO
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Polsko-amerykańska współpraca
16 Dywizja najlepsza!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby kontra okręt
„Kaper” przeciw terrorystom
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wybuchowa edukacja
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Druga kariera byłych żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowe sanitarki dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ogień w natarciu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zaplecze dla Rosomaków
Kaprale po Legii Akademickiej
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Marynarski Katyń
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Ochotnik do Auschwitz
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ukraiński kurs na Zachód
„Aviation Detachment” w Łasku
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
F-16 kończą misję w Estonii
Święto terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Medycy po unitarce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO