moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atak rebeliantów na bazę Ghazni

Dziesięciu polskich żołnierzy zostało rannych w wyniku ataku na polską bazę w Afganistanie. Do wymiany ognia doszło, gdy nieznana grupa rebeliantów próbowała wedrzeć się do środka – informuje Dowództwo Operacyjne.

Do ataku doszło po południu. Grupa terrorystów próbowała wedrzeć się do bazy, gdzie stacjonują polscy żołnierze. Jednocześnie ostrzeliwali jej okolicę. Żołnierze odparli szturm, jednak dziesięciu z nich odniosło obrażenia. Major Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa, powiedział, że ranni polscy żołnierze zostali opatrzeni w miejscowym szpitalu. Stan jednego z nich określono jako ciężki, dwóch jest średnio rannych, pozostali lekko.

Informacje o ostrzale bazy przekazał na Twitterze minister obrony: „Polscy żołnierze odparli atak rebeliantów na bazę w Ghazni. Jest dziesięciu rannych naszych, w tym jeden ciężko, jego stan jest stabilny. Sytuacja została opanowana” – napisał Tomasz Siemoniak. W kolejnym wpisie dodał: „w ataku na bazę w Ghazni wyeliminowanych zostało przez naszych żołnierzy 10 rebeliantów”.

– To był kompleksowy atak. Rebelianci próbowali wedrzeć się do bazy wszystkimi możliwymi sposobami – powiedział komandor Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON. Dodał, że służby ochrony baz wojskowych w Afganistanie są przygotowane na tego rodzaju zagrożenia. – To pierwszy tak duży atak na bazę Ghazni, ale bazy wojskowe w Afganistanie dzielą się na te, które odparły już bezpośrednie ataki talibów, i te, które się do tego przygotowują.  

REKLAMA

– Dziś wszystkie nasze środki możliwe do użycia bardzo dobrze zareagowały, a  dowódcy i kontyngent poradzili sobie z zagrożeniem – powiedział gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, dowódca IX zmiany PKW Afganistan i szef sztabu IV zmiany Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Podkreślił też, że wypracowane procedury i doświadczenie naszych żołnierzy sprawiło, że atak na polską bazę został odparty, a żaden z naszych żołnierzy nie zginął. 

Wicegubernator prowincji Ghazni Mohammad Ali Ahmadi uściślił, że napastnikom nie udało się sforsować muru otaczającego bazę i zostali zabici. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid poinformował, że odpowiedzialność za atak na polską bazę bierze na siebie jego ugrupowanie. 

Gratuluję naszym żołnierzom odparcia ataku Talibów na bazę w Ghazni bez strat własnych. Rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia – napisał Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, na Twitterze.  

W Afganistanie służy obecnie około 1,8 tys. żołnierzy i pracowników polskiego kontyngentu wchodzącego w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF. Ich misja ma się zakończyć w 2014 roku. W ostatnią sobotę w akcji przejęcia broni i materiałów wybuchowych zgromadzonych przez rebeliantów zginął chor. Mirosław Łucki. Dotychczas w Afganistanie zginęło 42 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

PZ

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla medyka GROM-u
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zmiany w ustawie o weteranach
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Okręty NATO w polskich portach
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
One step ahead of the enemy
Pokazy od kuchni
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Świąteczna paczka dla powstańca
Klątwa czarnego złota
Opłatek u kombatantów
Krew na wagę zwycięstwa
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Cel – bezpieczna Europa
Playing the World
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Homar wyceniony
Pomoc dla bohaterów
Polska Casa nad Irakiem
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Nothing Can Stop Our Tanks
Stępka pod „Albatrosa”
Kompania pełna braci
Wyślij paczkę do PKW
Wyjątkowy Vis
Rząd za kluczowymi zmianami
Fly Eye dla terytorialsów
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Przetrwać na wrogim terenie
Miła sercu epoka Periniego
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Nominacje generalskie
Who Reaps the Whirlwind
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Curse of the Black Gold
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Shows from the backstage
Centrum w zawieszeniu
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Our efforts passed muster
Kawalerzyści na górskich trasach
Testament geopolityczny prezydenta
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Natowska dywizja gotowa do działania
Orliki kupione
Wojna zaczyna się w czwartek
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO