moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyli na ratunek rannemu Holendrowi

Załoga śmigłowca ,,Anakonda” należącego do Marynarki Wojennej pomogła holenderskiemu marynarzowi, który złamał nogę na pokładzie swojego statku. Pomimo wysokiej fali, która utrudniała nocną akcję, mężczyzna został przetransportowany do szpitala.– Początkowo wydawało się nam, że to będzie prosta akcja. Bardzo szybko jednak sprawy zaczęły się komplikować – przyznaje kmdr por. pil. Paweł Smereka, dowódca „Anakondy”.

Załoga śmigłowca została postawiona na nogi wczoraj około 22.00. Dyżurny Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni informował, że na holenderskim statku „Henny” doszło do wypadku. Jeden z marynarzy złamał nogę i potrzebuje pomocy. Jednostka znajduje się na polskich wodach, około 15 mil morskich na północny wschód od Helu. O 22.19 „Anakonda” wystartowała z lotniska w Gdyni-Babich Dołach. – Tej nocy na morzu panował spory ruch, więc statek niełatwo było znaleźć – opowiada kmdr por. Smereka. Ostatecznie śmigłowiec dotarł na miejsce po półgodzinnym locie. Stanął w zawisie, a załoga rozpoczęła operację podjęcia poszkodowanego marynarza.

– Pracę utrudniały nam duże fale. Statek kołysał się tak bardzo, że chwilami widać było jego śrubę – wspomina kmdr por. Smereka. Dodatkową komplikację stanowiła specyficzna konstrukcja jednostki. – „Henny” to średniej wielkości masowiec. A miejsce, z którego mogliśmy podjąć marynarza, znajduje się na środku pokładu – wyjaśnia kmdr por. Smereka. – Ogon śmigłowca znajdował się bardzo blisko przybudówek, sterówki. Musieliśmy uważać, by o nie zahaczyć. Dla załogi to dodatkowa adrenalina – dodaje.

Ze śmigłowca zostali opuszczeni na linie ratownik i lekarz. Na pokładzie statku udzielili marynarzowi pierwszej pomocy, następnie umieścili go na noszach. Po 14 minutach Holender znalazł się w śmigłowcu. Ostatecznie „Anakonda” na lotnisku w Babich Dołach zameldowała się pół godziny przed północą. Marynarz trafił do jednego z trójmiejskich szpitali.Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w kraju formacja lotnicza, która pełni całodobowe dyżury ratownicze. Jej załogi prowadzą akcje na Bałtyku, a w niektórych przypadkach także na lądzie, do stu kilometrów od Wybrzeża. – W systemie ratownictwa na lotniskach w Gdyni Babich-Dołach, a także Darłowie dyżurują śmigłowce „Anakonda” i Mi-14 PŁ/R – tłumaczy kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Maszyny te są wspierane przez samoloty „Bryza”, które stacjonują na lotnisku w Siemirowicach. – „Bryzy” mają możliwość rzucenia tratwy ratowniczej, posiadają też specjalny system do namierzania sygnału radiostacji ratowniczych – wyjaśnia kmdr ppor. Cichy. – Współpracują ze statkami oraz łodziami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Są w stanie bardzo szybko odnaleźć rozbitków i naprowadzić jednostki pływające na ich pozycje – dodaje. Trzy lata temu na przykład „Bryza” brała udział w akcji pomocy dwóm rozbitkom, którzy podczas sztormu wypadli z angielskiego jachtu. Mężczyzn udało się uratować.

Tylko w tym roku lotnicy Marynarki Wojennej brali udział w siedmiu akcjach ratowniczych na Bałtyku. – Od początku lat 90. było ich 535. Łącznie udzieliliśmy pomocy 279 osobom – informuje kmdr ppor. Cichy.

* * * * *

Załogę „Anakondy”, która brała udział we wczorajszej akcji ratowniczej, tworzyli: kmdr por. pil. Paweł Smereka, dowódca, kpt. mar. pil. Marek Wawrzyniak, drugi pilot, st. chor. sztab. mar. Robert Kotyński, technik pokładowy, kmdr ppor. Daniel Bagiński, lekarz i chor. mar. Krzysztof Bilecki, ratownik.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: archiwum Marynarki Wojennej, Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie odmładzają F-16
Głos (z) płonącej Warszawy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Ćwiczenia z torpedą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie porty bardziej otwarte
Święto żołnierzy służących na misjach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Harpun” do walki
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pracowity tydzień flotylli
F-16 kończą misję w Estonii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Anakonda” rusza na poligony
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prawdziwi wojownicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
MON nie wycofuje się z MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Widzieć i nie być widzianym
Co z tegorocznym MSPO?
Obradowała Rada Gabinetowa
Na wakacje z WOT
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
NATO walczy z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Spartan” znów na Mazurach
Koniec kijowskiego snu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na zakupy do sklepu AMW
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Ratownik” od nowa
Białe noce podhalańczyków
Online z mistrzami sportu
Specjalsi świętują
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Przeciwlotnicza Sona
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Army of Medics
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO