moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyli na ratunek rannemu Holendrowi

Załoga śmigłowca ,,Anakonda” należącego do Marynarki Wojennej pomogła holenderskiemu marynarzowi, który złamał nogę na pokładzie swojego statku. Pomimo wysokiej fali, która utrudniała nocną akcję, mężczyzna został przetransportowany do szpitala.– Początkowo wydawało się nam, że to będzie prosta akcja. Bardzo szybko jednak sprawy zaczęły się komplikować – przyznaje kmdr por. pil. Paweł Smereka, dowódca „Anakondy”.

Załoga śmigłowca została postawiona na nogi wczoraj około 22.00. Dyżurny Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni informował, że na holenderskim statku „Henny” doszło do wypadku. Jeden z marynarzy złamał nogę i potrzebuje pomocy. Jednostka znajduje się na polskich wodach, około 15 mil morskich na północny wschód od Helu. O 22.19 „Anakonda” wystartowała z lotniska w Gdyni-Babich Dołach. – Tej nocy na morzu panował spory ruch, więc statek niełatwo było znaleźć – opowiada kmdr por. Smereka. Ostatecznie śmigłowiec dotarł na miejsce po półgodzinnym locie. Stanął w zawisie, a załoga rozpoczęła operację podjęcia poszkodowanego marynarza.

– Pracę utrudniały nam duże fale. Statek kołysał się tak bardzo, że chwilami widać było jego śrubę – wspomina kmdr por. Smereka. Dodatkową komplikację stanowiła specyficzna konstrukcja jednostki. – „Henny” to średniej wielkości masowiec. A miejsce, z którego mogliśmy podjąć marynarza, znajduje się na środku pokładu – wyjaśnia kmdr por. Smereka. – Ogon śmigłowca znajdował się bardzo blisko przybudówek, sterówki. Musieliśmy uważać, by o nie zahaczyć. Dla załogi to dodatkowa adrenalina – dodaje.

Ze śmigłowca zostali opuszczeni na linie ratownik i lekarz. Na pokładzie statku udzielili marynarzowi pierwszej pomocy, następnie umieścili go na noszach. Po 14 minutach Holender znalazł się w śmigłowcu. Ostatecznie „Anakonda” na lotnisku w Babich Dołach zameldowała się pół godziny przed północą. Marynarz trafił do jednego z trójmiejskich szpitali.Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w kraju formacja lotnicza, która pełni całodobowe dyżury ratownicze. Jej załogi prowadzą akcje na Bałtyku, a w niektórych przypadkach także na lądzie, do stu kilometrów od Wybrzeża. – W systemie ratownictwa na lotniskach w Gdyni Babich-Dołach, a także Darłowie dyżurują śmigłowce „Anakonda” i Mi-14 PŁ/R – tłumaczy kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Maszyny te są wspierane przez samoloty „Bryza”, które stacjonują na lotnisku w Siemirowicach. – „Bryzy” mają możliwość rzucenia tratwy ratowniczej, posiadają też specjalny system do namierzania sygnału radiostacji ratowniczych – wyjaśnia kmdr ppor. Cichy. – Współpracują ze statkami oraz łodziami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Są w stanie bardzo szybko odnaleźć rozbitków i naprowadzić jednostki pływające na ich pozycje – dodaje. Trzy lata temu na przykład „Bryza” brała udział w akcji pomocy dwóm rozbitkom, którzy podczas sztormu wypadli z angielskiego jachtu. Mężczyzn udało się uratować.

Tylko w tym roku lotnicy Marynarki Wojennej brali udział w siedmiu akcjach ratowniczych na Bałtyku. – Od początku lat 90. było ich 535. Łącznie udzieliliśmy pomocy 279 osobom – informuje kmdr ppor. Cichy.

* * * * *

Załogę „Anakondy”, która brała udział we wczorajszej akcji ratowniczej, tworzyli: kmdr por. pil. Paweł Smereka, dowódca, kpt. mar. pil. Marek Wawrzyniak, drugi pilot, st. chor. sztab. mar. Robert Kotyński, technik pokładowy, kmdr ppor. Daniel Bagiński, lekarz i chor. mar. Krzysztof Bilecki, ratownik.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: archiwum Marynarki Wojennej, Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
 
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Przetrwać do świtu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Śląskie sceny z życia
Warszawa – miasto nieujarzmione
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Klasy wojskowe po nowemu
„Robot” w akcji
Głos (z) płonącej Warszawy
Cienka niebieska linia
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowy wiceminister w MON
Umarły dla świata
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Większe dotacje na budowę strzelnic
Chorwacki test polskich kadetów
Terytorialsi na wysokościach
Kosmiczny gość
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cztery lata LITPOLUKBRIG
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Historia Liberatora wyjaśniona
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Walka i dyplomacja
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polska nie pozostanie osamotniona
Rok Żelaznej Dywizji
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polskie firmy na targach w Londynie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Oko na Europę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
Thin Blue Line
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rozpoczynamy nową erę
Defendery 2019 – część 4
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Nowa misja i nowy sprzęt
Iranian Chess Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO