moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy piloci na brytyjskim niebie

Dwaj polscy piloci odrzutowych MiG-ów zaprezentują swój kunszt w Wielkiej Brytanii. Okazją będą rozpoczynające się dziś pokazy lotnictwa wojskowego Royal International Air Tatoo. To największa tego typu impreza na świecie.

W brytyjskim Fairford już w czwartek zameldowali się kpt. Adrian Rojek i ppłk Artur Kałko z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Pierwszy z nich zaprezentuje swoje umiejętności podczas sobotniego bloku imprez, drugi będzie latał w niedzielę. – To będzie standardowy pokaz – zapowiada ppłk Kałko. 

Piloci z mińskiej bazy byli w Fairford już w ubiegłym roku. Wówczas zdobyli nagrodę za najlepszy powietrzny pokaz w wykonaniu załogi spoza Wielkiej Brytanii. – Otrzymaliśmy puchar, który teraz przywieźliśmy ze sobą. Jest to trofeum przechodnie – tłumaczy ppłk Kałko. Polacy zawalczą o nie ponownie, jednak ppłk Kałko przyznaje, że tym razem najpewniej przypadnie ono komu innemu. – Taka tradycja. Ale możemy spróbować też sił w innych kategoriach – podkreśla.

Prócz MiG-ów do Anglii poleciała też CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie oraz należąca do Marynarki Wojennej „Bryza”. One jednak nie wezmą udziału w pokazach. Zostaną zaprezentowane podczas tak zwanej wystawy statycznej.

Royal International Air Tatoo to największe pokazy lotnictwa wojskowego na świecie. Ich tradycja sięga 1971 roku. Przed dziesięciu laty impreza trafiła do Księgi rekordów Guinnessa. Wzięło w niej wówczas udział 535 maszyn. W ubiegłym roku do Fairford przyleciało 268 samolotów i śmigłowców z 25 państw świata. Było też dziesięć balonów na ogrzane powietrze. Dwudniową imprezę obejrzało 130 tysięcy widzów.

Takiej samej frekwencji można się spodziewać teraz. Swój udział w imprezie zgłosiły m.in. wojska lotnicze Jordanii czy Omanu. Prócz nowoczesnych samolotów, które stanowią o sile poszczególnych armii, goście imprezy tradycyjnie już będą mogli obejrzeć maszyny historyczne. Wśród nich znalazły się Hurricane i Spitfire, legendarne brytyjskie myśliwce z czasów drugiej wojny światowej, a także ciężki bombowiec Lancaster (to właśnie maszyny tego typu brały udział z zatopieniu niemieckiego pancernika „Tirpitz”, nalocie na Essen czy operacji uszkodzenia zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry).

Impreza w bazie Fairford cieszy się ogromną renomą. Od lat przyciąga osoby znane z pierwszych stron gazet. Kierowca wyścigowy Jenson Button porównał ją kiedyś do wyścigów Formuły 1. – Taki sam dreszcz emocji i hałas. Tyle że wszystko w powietrzu – podkreślał.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~vipmig
1374468240
Niestety poza pokazem w powietrzu polska ekipa nic specjalnego nie pokazala.Piloci migow stali przy Casa gdzie mieli kilka niezbyt atrakcyjnych podkoszulek do sprzedania,w zeszlym roku bylo znacznie lepiej.Czyzby dowodctwo w Minsku Mazowieckim mialo juz dosc pokazywania sie w UK? Czy nie ma nikogo kto chcialby i umialby efektywnie zapromowac Polske i Polskie Sily Powietrzne? Wystarczy spojzec na belgow i holendrow,francozow nie mowiac juz o brytyjczykach,oni mieli fantastyczne stoiska!!!
FA-3B-9A-B7

Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
 
Przetrwać do świtu
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polska nie pozostanie osamotniona
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Walka i dyplomacja
Irańskie szachy
Historia Liberatora wyjaśniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Umarły dla świata
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line
Oko na Europę
Cienka niebieska linia
Zapal światło dla ofiar Katynia
Rozpoczynamy nową erę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowy wiceminister w MON
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Samochód do desantowania
A Torn Subcontinent
Terytorialsi na wysokościach
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Defendery 2019 – część 3
Chorwacki test polskich kadetów
Sprawdzają Brutusa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Robot” w akcji
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wrzesień ’39 na południu Polski
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Kosmiczny gość
Głos (z) płonącej Warszawy
Śląskie sceny z życia
Warszawa – miasto nieujarzmione
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rok Żelaznej Dywizji
Polskie firmy na targach w Londynie
Większe dotacje na budowę strzelnic
Jedna misja, jeden zespół
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Iranian Chess Game
Defendery 2019 – część 4
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO