Student WAT zdobył trzydziesty medal

W ostatnim finale rozgrywanym podczas XXVII Letniej Uniwersjady w Kazaniu Tomasz Bartnik wywalczył brąz w konkurencji strzelania z karabinu z trzech postaw. W ostatecznej klasyfikacji medalowej Polska zajęła dwunaste miejsce.

Strzelcy z Wojskowej Akademii Technicznej ze swoim szkoleniowcem na zakończeniu tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w Strzelectwie Sportowym, na których zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji uczelni. W środku, z medalem, Tomasz Bartnik – zdobywca dwóch złotych medali i srebrnego. Fot. WAT.

Rywalizację o medale w Kazaniu zakończył finał strzelców w konkurencji strzelania z karabinu z trzech postaw. Z trójki Polaków do finałowej rozgrywki zakwalifikował się jedynie Tomasz Bartnik (Paweł Pietruk został sklasyfikowany na 19. miejscu, a Bartosz Jasiecki na 51.). Student Wojskowej Akademii Technicznej awansował do ośmioosobowego finału z czwartym wynikiem, a w klasyfikacji drużynowej biało-czerwoni zajęli dziewiąte miejsce. W finałowym pojedynku strzelców Bartnik, który na zeszłorocznym czempionacie studentów w Kazaniu zdobył brąz w tej samej konkurencji, był bardzo blisko zdobycia srebrnego medalu. Po sześciu seriach strzałów był na drugiej pozycji z wynikiem 432,1 pkt. Prowadził akademicki mistrz świata z 2012 roku Rosjanin Nazar Ługiniec (436,4), trzeci był Chińczyk Hongwei Kang (431,6), a czwarty drugi z Chińczyków Yifei Cao (431,4). W siódmej serii, w której rywalizowało ze sobą już tylko trzech najlepszych zawodników, Polak uzyskał najsłabszy wynik i z 441,6 pkt. musiał się zadowolić brązowym medalem. W ósmej serii Ługiniec, prowadzący z dużą przewagą nad Chińczykiem, nie dał sobie odebrać złota. Rosjanin uzyskał 457,5 pkt., a Hongwei Kang 449,7.

Niewiele brakowało, aby gospodarze Uniwersjady wywalczyli również złoty medal w ostatnim finale w grach zespołowych. W meczu o pierwsze miejsce w turnieju piłkarzy wodnych Rosjanie przegrali jednak 4:5 z Węgrami. Jednak ta porażka i tak już nie miała żadnego wpływu na łączną klasyfikację medalową Uniwersjady. Gospodarze zdominowali bowiem rywalizację. Zdobyli aż 292 medale, w tym 155 złotych i 75 srebrnych. W klasyfikacji medalowej Rosjanie wyprzedzili Chińczyków (26 złotych – 29 srebrnych – 22 brązowe), Japończyków (24 – 28 – 32), reprezentantów Korei Południowej (17 – 12 – 12), Białorusinów (13 – 13 – 14), Ukraińców (12 – 29 – 36) i Amerykanów (11 – 14 – 15). Polska – z dorobkiem 5 złotych, 9 srebrnych i 16 brązowych krążków – zajęła 12. miejsce. Tuż za biało-czerwonymi sklasyfikowano Francję (5 – 9 – 12) i Niemcy (4 – 6 – 9).

St. szer. Marika Popowicz (z prawej) z Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy wywalczyła w Kazaniu jeden z trzydziestu medali. Wraz z szer. Weroniką Wedler, st. szer. Eweliną Ptak i Małgorzatą Kołdej pobiegła po brąz w sztafecie 4x100 m. Fot. Jacek Szustakowski.

Polscy studenci, zdobywając w Kazaniu 30 medali, poprawili dotychczasowe rekordowe osiągnięcie z Izmiru w 2005 roku, gdzie wywalczyli 28 krążków. Warto jednak podkreślić, że do Rosji pojechała też największa w historii startów w studenckich igrzyskach reprezentacja. Polskę reprezentowało w Kazaniu 230 sportowców w 20 z 27 dyscyplin, które były w programie rywalizacji. Najliczniej obsadziliśmy konkurencje w kajakarstwie (wysłaliśmy 25 kajakarzy) i to przedstawiciele tej dyscypliny zdobyli dla Polski najwięcej medali – 12 (1 złoty, 3 srebrne, 8 brązowych). Złote medale dla naszej reprezentacji wywalczyli: lekkoatleci Paweł Fajdek i Kamila Stepaniuk, siatkarze plażowi (Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz), pływak Paweł Korzeniowski i kajakarze w wyścigu dwójek na 1000 m (st. szer. Mariusz Kujawski i Paweł Szandrach).

Z żołnierzy – reprezentantów Wojskowych Zespołów Sportowych – na podium w Kazaniu najwięcej razy stanął st. szer. Mariusz Kujawski. Kajakarz z bydgoskiego WZS i student Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy wywalczył trzy medale. Kujawski wraz z Pawłem Szandrachem wygrali wyścig dwójek na 1000 m oraz zajęli drugie miejsce na dystansie o połowę krótszym. Do złota i srebra szeregowy z bydgoskiego WZS dorzucił brąz w osadzie K-4 na dystansie 500 m (wspólnie z Szandrachem, Sebastianem Szypułą i Dawidem Putto). Poza Kujawskim z reprezentantów WZS medale w Kazaniu zdobyły: sprinterki w sztafecie 4x100 m – st. szer. Marika Popowicz (WZS Bydgoszcz), st. szer. Ewelina Ptak i szer. Weronika Wedler (obie WZS Wrocław) oraz w turnieju drużynowym florecistek – szer. Martyna Synoradzka (WZS Zegrze).