moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt G8 o wojnie w Syrii

Politycy największych potęg gospodarczych świata podczas szczytu w Irlandii Północnej rozmawiają, jak doprowadzić do zakończenia wojny domowej w Syrii. Szanse na kompromis między Rosją i Zachodem, popierającymi różne strony konfliktu, są jednak znikome. Amerykanie rozważają wprowadzenie strefy zakazu lotów nad częścią Syrii.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i prezydent Rosji Władimir Putin.

Konflikt syryjski jest jednym z głównych tematów rozpoczętego 17 czerwca spotkania grupy przedstawicieli największych potęg gospodarczych świata w Irlandii Północnej. Powodem są rozbieżności między Rosją a Zachodem w sprawie wojny domowej w Syrii. Moskwa jest jednym z najbliższych sojuszników rządzącego w Damaszku reżimu prezydenta Baszara el-Asada, sympatia zaś mocarstw zachodnich jest po stronie jego przeciwników. W mediach pojawiły się opinie, że mające odbyć się w poniedziałkowe popołudnie spotkanie prezydentów Rosji Władimira Putina i USA Baracka Obamy będzie przebiegało w chłodnej atmosferze. Amerykański przywódca ma niewielkie szanse, by przekonać swojego rozmówcę do zmiany stanowiska w sprawie syryjskiego konfliktu. O tym, że Putin nie jest skłonny do ustępstw, świadczy jego ostra krytyka Zachodu za zamiar dostarczania broni przeciwnikom el-Asada. Prezydent Rosji opisał ich jako kanibali jedzących ciała swych wrogów w świetle kamer. – Czy te osoby chcecie wspierać? Czy im chcecie dostarczać broń? – pytał w niedzielę podczas wizyty w Londynie.

Amerykanie postanowili zwiększyć wsparcie militarne dla przeciwników el-Asada po tym, jak jego wojska zdobyły strategiczne miasto Kusajr w pobliżu granicy z Libanem i rozpoczęły szturm na Aleppo. O pomocy zdecydowali także dlatego, że reżim przekroczył wyznaczoną przez Waszyngton „czerwoną linię” i użył broni chemicznej. Wcześniej Unia Europejska stworzyła możliwość swoim członkom, by mogli indywidualnie decydować, czy chcą dostarczać broń syryjskim powstańcom.

Kryzys wywołuje także określone reperkusje w państwach sąsiadujących z Syrią. Najtrudniejsza sytuacja jest w Libanie. Po tym, jak szyicka milicja Hezbollah zaangażowała się otwarcie w walki z powstańcami na trenie Syrii, nasilają się incydenty. Sytuację u sąsiada bacznie obserwuje Jordania, której armia jest w stanie gotowości. – W każdej chwili możemy podjąć odpowiednie działania w celu ochrony kraju i interesów naszego narodu – powiedział w niedzielę w przemówieniu do kadetów król Abdullah II.

Obecnie na terenie tej pustynnej monarchii trwają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe, w których uczestniczy 4500 żołnierzy z USA. Amerykanie przysłali do Jordanii przeciwrakietowe zestawy Patriot i myśliwce F-16. Prawdopodobnie antyrakiety i samoloty bojowe pozostaną w tym kraju po zakończeniu manewrów. USA rozważają bowiem możliwość wprowadzenia strefy zakazów lotów nad terenami Syrii graniczącymi z Jordanią. Szef rosyjskiej dyplomacji minister Siergiej Ławrow stwierdził, że operacja taka byłaby „naruszeniem prawa międzynarodowego”.

Kwestia stosunku do konfliktu w Syrii ujawniła podziały we władzach Egiptu. Prezydent Mahamed Mursi poparł 15 czerwca pomysł wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Syrią. Zerwał też stosunki dyplomatyczne z władzami w Damaszku i wezwał Hezbollah, by wycofał się z Syrii. Następnego dnia oficjalna egipska agencja informacyjna MENA przytoczyła wypowiedź anonimowej osoby z kręgów wojskowych, że „zdolności i sprzęt armii egipskiej są do ochrony Egiptu”. – Egipska armia nie będzie ingerować w wewnętrzne sprawy innych państw i nie da się wciągnąć lub użyć w jakichkolwiek konfliktach regionalnych – zacytowano rozmówcę.

Źródła: alarabiya.net, BBC News, Reuters, voanews.com, QNA

REKLAMA

WR

autor zdjęć: G8 UK Presidency

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1371497640
Rosji trzeba słuchać na stojąco z szabla w ręku i nie zapominać , że gdyby nie sowieci to byśmy - o ile istnieliśmy by jako naród -z literką P do marketu z rodzina jeźdź . Rosję trzeba uważać i szanować.
5C-16-3D-92

Czarne berety biorą odwet za Warszawę
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Chemicy do zadań specjalnych
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szarża „Hallerczyka”
Online z mistrzami sportu
Strzelnice dla terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie znów w Drawsku
Świętuj z żołnierzami
Ukraiński kurs na Zachód
Super Warrior w GROM-ie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Sprawdzony sojusznik
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kierunek: misja
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Dla odważnych i walecznych
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Komuniści przeciwko legendzie Generała
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Skok na głęboką wodę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Tak się zostaje prymusem
Polskie porty bardziej otwarte
Bon turystyczny także w wojsku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Trwała odporność terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Druga kadencja prezydenta Dudy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO