moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia inwestuje w cyfrowe szkolenie

Wojsko będzie się szkoliło lepiej i taniej. Zużyje mniej amunicji, wypali mniej paliwa. Wszystko dzięki trenażerom i symulatorom. W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach planu modernizacji technicznej armii kupiono systemy symulacyjne i urządzenia szkolno-treningowe za ponad 175 milionów złotych.

Ćwiczą przeciwlotnicy. Fot. Bogusław Politowski.

Pieniądze wydane na urządzenia treningowe zwracają się szybko. Przykład. Z systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej typu „Śnieżnik” w ubiegłym roku skorzystało ponad dwa tysiące żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Gdyby szkolenie było prowadzone w warunkach realnych, na strzelnicy jednostka musiałaby zużyć amunicję i inne środków bojowe kosztujące około 1,2 miliona złotych. Dla porównania, wartość systemu „Śnieżnik” to niespełna dwa miliony złotych.

Na symulatorach szkolą się lotnicy, marynarze i żołnierze Wojsk Lądowych różnych specjalności. Elektroniczne urządzenia treningowe są szczególnie przydatne dla załóg statków powietrznych i okrętów. Jak podkreśla ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy dowódcy Sił Powietrznych, symulatory lotów i trenażery mają tę zaletę, że można z ich pomocą tworzyć warunki ekstremalne. Dzięki temu piloci uczą się wychodzenia z opresji bez obaw o narażenia załogi na niebezpieczeństwo lub zniszczenie sprzętu.

– Dlatego Siły Powietrzne planują wdrożenie do szkolenia w najbliższym czasie kilku nowych urządzeń treningowych, między innymi: symulatora lotu samolotu PZL-130TC-II Orlik Garmin, symulatora misji dla samolotu CASA C-295 oraz do MiG-a-29. Piloci śmigłowców zaś dostaną kompleksowy symulator śmigłowca W3-Sokół, a wojska radiolokacyjne symulator laboratorium do stacji radiolokacyjnych NUR 15 – wymienia podpułkownik Goławski.

Komandor porucznik Jarosław Wypijewski z pionu szkolenia Dowództwa Marynarki Wojennej wyjaśnia, że sprzęt i uzbrojenie wykorzystywane obecnie w wojsku jest zaawansowane technologicznie i bardzo kosztowne. – Szukając możliwości obniżenia kosztów szkoleń, można albo ograniczyć ich liczbę, co negatywnie wpłynie na przygotowanie żołnierzy do działań bojowych, dlatego nie może być brane pod uwagę, albo należy zastosować alternatywne sposoby treningów. Takimi są szkolenia na symulatorach i trenażery – mówi.

Marynarze mają do dyspozycji ponad 70 takich urządzeń. Sprzęt jest rozmieszczony w ośmiu garnizonach. Najwięcej jest w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków, w jednostkach Garnizonu Gdynia i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W tym roku Marynarka Wojenna zamierza wprowadzić do użytku między innymi: symulator działań ratowniczych na morzu, symulator stacji radionamierzania obiektów w strefie morskiej, trenażer stacji radiolokacyjnych oraz dzwon nurkowy.

W Wojskach Lądowych używa się obecnie blisko tysiąc różnego rodzaju urządzeń treningowych od prostych – do nauki strzelania z broni osobistej – po bardzo skomplikowane systemy dla załóg czołgów i transporterów opancerzonych. Aby taniej i skuteczniej uczyć specjalistów, powstały nowoczesne ośrodki treningowe. Najważniejszy to Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Powstał w 2007 roku. Jest to nowoczesna baza symulacji współczesnego pola walki. Podczas kursów specjalistycznych doświadczenie zdobywają tam załogi czołgów Leopard 2A4 (dowódcy, działonowi, kierowcy i ładowniczy). Ośrodek szkoli także załogi wozów zabezpieczenia technicznego oraz pojazdów specjalnych: łączności i medycznych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, arch. WSOWLąd, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-francuska szkoła uczuć
 
Tak umierał Wołyń
Miroslawiec Up
Stawiamy na rozwój
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Desant na czeskich spadochronach
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Fleet of the Future
Obława pełna białych plam
Działalność firm na rzecz obronności
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Air-Landing Outside Comfort Zone
Zmiany w przepisach mundurowych
Formowanie 19 Brygady
Sport nie dzieli, sport łączy
Moja „bazówka”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Nowe nakolanniki
Sojusze na fali
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rywalizacja na zamkniętym morzu
The Chariots of Jihad
Początek dowódczej drogi
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Mieszko” po wodowaniu
Nowy pułk artylerii
Kierunek: Afganistan
Raki dla zawiszaków
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozpoczynamy nową erę
„Dragon’19” od kuchni
Rozdarty subkontynent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wielkie święto kawalerii!!!
Gotowi na F-35?
Brytyjska „pamiątka”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Karabiny od dęblińskich saperów
Nowi szturmani w JW Agat
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO