moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia inwestuje w cyfrowe szkolenie

Wojsko będzie się szkoliło lepiej i taniej. Zużyje mniej amunicji, wypali mniej paliwa. Wszystko dzięki trenażerom i symulatorom. W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach planu modernizacji technicznej armii kupiono systemy symulacyjne i urządzenia szkolno-treningowe za ponad 175 milionów złotych.

Ćwiczą przeciwlotnicy. Fot. Bogusław Politowski.

Pieniądze wydane na urządzenia treningowe zwracają się szybko. Przykład. Z systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej typu „Śnieżnik” w ubiegłym roku skorzystało ponad dwa tysiące żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Gdyby szkolenie było prowadzone w warunkach realnych, na strzelnicy jednostka musiałaby zużyć amunicję i inne środków bojowe kosztujące około 1,2 miliona złotych. Dla porównania, wartość systemu „Śnieżnik” to niespełna dwa miliony złotych.

Na symulatorach szkolą się lotnicy, marynarze i żołnierze Wojsk Lądowych różnych specjalności. Elektroniczne urządzenia treningowe są szczególnie przydatne dla załóg statków powietrznych i okrętów. Jak podkreśla ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy dowódcy Sił Powietrznych, symulatory lotów i trenażery mają tę zaletę, że można z ich pomocą tworzyć warunki ekstremalne. Dzięki temu piloci uczą się wychodzenia z opresji bez obaw o narażenia załogi na niebezpieczeństwo lub zniszczenie sprzętu.

– Dlatego Siły Powietrzne planują wdrożenie do szkolenia w najbliższym czasie kilku nowych urządzeń treningowych, między innymi: symulatora lotu samolotu PZL-130TC-II Orlik Garmin, symulatora misji dla samolotu CASA C-295 oraz do MiG-a-29. Piloci śmigłowców zaś dostaną kompleksowy symulator śmigłowca W3-Sokół, a wojska radiolokacyjne symulator laboratorium do stacji radiolokacyjnych NUR 15 – wymienia podpułkownik Goławski.

Komandor porucznik Jarosław Wypijewski z pionu szkolenia Dowództwa Marynarki Wojennej wyjaśnia, że sprzęt i uzbrojenie wykorzystywane obecnie w wojsku jest zaawansowane technologicznie i bardzo kosztowne. – Szukając możliwości obniżenia kosztów szkoleń, można albo ograniczyć ich liczbę, co negatywnie wpłynie na przygotowanie żołnierzy do działań bojowych, dlatego nie może być brane pod uwagę, albo należy zastosować alternatywne sposoby treningów. Takimi są szkolenia na symulatorach i trenażery – mówi.

Marynarze mają do dyspozycji ponad 70 takich urządzeń. Sprzęt jest rozmieszczony w ośmiu garnizonach. Najwięcej jest w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków, w jednostkach Garnizonu Gdynia i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W tym roku Marynarka Wojenna zamierza wprowadzić do użytku między innymi: symulator działań ratowniczych na morzu, symulator stacji radionamierzania obiektów w strefie morskiej, trenażer stacji radiolokacyjnych oraz dzwon nurkowy.

W Wojskach Lądowych używa się obecnie blisko tysiąc różnego rodzaju urządzeń treningowych od prostych – do nauki strzelania z broni osobistej – po bardzo skomplikowane systemy dla załóg czołgów i transporterów opancerzonych. Aby taniej i skuteczniej uczyć specjalistów, powstały nowoczesne ośrodki treningowe. Najważniejszy to Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Powstał w 2007 roku. Jest to nowoczesna baza symulacji współczesnego pola walki. Podczas kursów specjalistycznych doświadczenie zdobywają tam załogi czołgów Leopard 2A4 (dowódcy, działonowi, kierowcy i ładowniczy). Ośrodek szkoli także załogi wozów zabezpieczenia technicznego oraz pojazdów specjalnych: łączności i medycznych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, arch. WSOWLąd, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


Na strzelnicy w szczytnym celu
 
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wabik z WAT-u
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Elektroniczna szkoła jazdy
Wojskowe szkolenie dla studentów
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Fort zagłady
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Trening medyczny przed misją
Iranian Chess Game
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
68W znaczy ratownik
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Rozmowy z diabłem
Osa na patrole
Klasy wojskowe po nowemu
Lotem przeciw bolszewikom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zmarł trzeci z rannych saperów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Sosnkowski przywrócony
Rescue Like You Would in a War
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Gavia na Atlantyku
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Albatros” już na wodzie
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Włochy też chcą Tempesta
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wyjątkowa operacja minerów
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Snajper walczy także z wiatrem
W drodze po zwycięstwo
Życie po zdjęciu munduru
Kolejne Raki dla wojska
Raki strzelały na Bałkanach
Wsparcie dla saperów
Rapują zapraszając do WOT
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
68W Means Lifesaver
Niechciany traktat
Nowa misja i nowy sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO