moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dobra nauka i solidna praca dla Ojczyzny

Uczniowie szkół mundurowych, którzy w większości chcą związać swą przyszłość z wojskiem i innymi służbami mundurowymi, zaapelowali, by na edukację obronną przeznaczyć w szkolnych programach więcej godzin, by mogli być mianowani po zakończeniu szkolenia w szkole na stopień żołnierski w rezerwie. Warto wysłuchać ich apelu i pomyśleć, w jaki sposób można ich wesprzeć – zauważa gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej.

Zorganizowanie czterodniowego biwaku „Ślubuję Ci, Ojczyzno” było możliwe dzięki wielomiesięcznej współpracy Akademii Obrony Narodowej i szkół posiadających klasy mundurowe działających w całej Polsce. Niebagatelne znaczenie miało dla nas wsparcie Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej, któremu idea biwaku od początku ogromnie się spodobała. Nie byłoby biwaku, co trzeba podkreślić, gdyby nie wsparcie Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego oraz Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Warto zaznaczyć, że to nasze wspólne działanie z Wojskową Akademią Techniczną.

Biwak to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Na mój apel o wspólne spotkanie w Warszawie odpowiedziało około 100 szkół mundurowych. Do Warszawy udało się przyjechać uczniom z 80 placówek – w sumie ponad dwa tysiące osób.

Dla uczniów klas mundurowych miało to być święto, czas radości, odpoczynku i zabawy. I tak się stało. Byli gośćmi AON-u, ale także 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, zwiedzili wiele muzeów, m.in. Muzeum Wojska Polskiego, byli na Stadionie Narodowym, wybrali się do Wojskowej Akademii Technicznej, mieli zawody sportowe, wspólnie oglądali filmy przygotowane przez zespół Combat Camery, bawili się też na dyskotece. Takie biwakowe spotkanie to i rozrywka, i wypoczynek, i okazja do poznania wojska, uczelni i Warszawy. Ważne, że zapoznali się z ofertą edukacyjną wszystkich 5 wojskowych uczelni.

Z pewnością niezapomnianym przeżyciem były piątkowe uroczystości złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza, miejsca o wyjątkowym znaczeniu dla Polaków. Na placu Marszałka Piłsudskiego młodzież miała możliwość spotkania ministrów obrony narodowej i edukacji narodowej oraz kombatantów, weteranów i wojskowych stojących na czele naszej armii. Symbolicznymi wieńcami okazali im szacunek. W sobotę spotkał się z nimi także prezydent Bronisław Komorowski.

I co bardzo ważne, uczniowie także zabrali głos – zwrócili się do szefów resortów obrony i edukacji o to, by mieli oni „więcej serca do edukacji obronnej”. Młodzi ludzie, którzy w większości chcą związać swą przyszłość z wojskiem, z innymi służbami mundurowymi lub instytucjami zapewniającymi bezpieczeństwo, zaapelowali, by na edukację obronną przeznaczyć w szkolnych programach więcej godzin, by mogli być mianowani po zakończeniu szkolenia w szkole na stopień żołnierski w rezerwie. Warto wysłuchać ich apelu i pomyśleć w jaki sposób ich wesprzeć. To młodzież z ogromną pasją, zdeterminowana, działająca z własnej motywacji.

Warto też zapamiętać słowa, jakie przed Grobem Nieznanego Żołnierza padły z ust jednego z uczniów: „Nie jesteśmy gorsi od naszych ojców i dziadków, którzy walczyli i ginęli za Polskę, tylko nasz patriotyzm przejawia się w tym, że chcemy dobrze się uczyć i solidnie pracować”.

gen. dyw. rez. Bogusław Pacek
pełnomocnik ds. społecznych inicjatyw proobronnych, były rektor Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Polska świętuje powrót nad Bałtyk
 
Arsenał Iranu
Własne interesy Europy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Chciałem walczyć z Niemcami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Umowa na Harpie podpisana!
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żyj zdrowiej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Noc deportacji
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Szturmani na Lipie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
F-35 – polska Harpia
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Zagłada Parośli
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Double Eagle po nowemu
Iran uderza w USA
Sowieci w lodowej pułapce
Krwawe walki o Monte Cassino
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Czerwoni w odwrocie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Podziemna potęga
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
O Patriotach na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO