moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
P jak Polska, W jak wolna

Pierwszy raz pojawiła się 20 marca 1942 roku na werandzie warszawskiej cukierni Lardellego przy ulicy Polnej. Namalował ją harcerz Szarych Szeregów – Maciej Aleksy Dawidowski, ps. „Alek”. Dzisiaj pamięć o tym symbolu Polski Walczącej pielęgnują między innymi komandosi z Lublińca.

Kotwica na wieży Muzeum Powstania Warszawskiego

Charakterystyczny znak kotwicy z literą P, który symbolizował nadzieje na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprojektowała najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska, ps. „Hania". Projekt studentki historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim wygrał konspiracyjny konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Rok później autorka projektu zginęła w obozie w Auschwitz.

Pierwszy raz znak Polski Walczącej pojawił się na popularnej wówczas w Warszawie cukierni Lardellego. Namalował ją Maciej Aleksy Dawidowski, ps. „Alek”, działacz Szarych Szeregów. Z dnia na dzień popularność Kotwicy rosła. Wystarczyły tylko trzy ruchy pędzlem, by na murze budynków okupowanej Warszawy znalazł się dający nadzieję symbol. Znak malowany był w miejscach najbardziej uczęszczanych, na przykład na tablicach ogłoszeniowych czy przystankach tramwajowych.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji było namalowanie go na pomniku Lotnika. Zrobił to harcmistrz Jan Bytnar, ps. „Rudy”. Pomnik stał wtedy na placu Unii Lubelskiej, w pobliżu znajdowała się siedziba warszawskiego Gestapo. Wkrótce potem Niemcy zadecydowali o jego rozbiórce. Każda próba namalowania Kotwicy była aktem wielkiej odwagi. Złapanie na gorącym uczynku groziło karą śmierci. Aby można go było namalować w trudno dostępnych miejscach, takich jak pomnik Lotnika, używano „wiecznego pióra”. Zestaw składał się z około dwumetrowego składanego kija, na którego końcu znajdowała się mała puszka z farbą i knotem, pełniącym rolę stalówki.

Symbol Kotwicy malowano w Polsce również w czasach komunizmu jako znak protestu przeciwko sowieckiemu zniewoleniu. Dzisiaj symbole Polski Walczącej znajdują się między innymi na szczycie budynku PAST-a i na Kopcu Powstania Warszawskiego w Warszawie.


Symbol jest ważny dla komandosów z Lublińca. Żołnierze, którzy kultywują tradycje powstańczych batalionów „Zośka” i „Parasol", na mundurach noszą właśnie symbol Polski Walczącej. – W ten sposób manifestujemy przywiązanie do systemu wartości, który towarzyszył powstańcom – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca JW Komandosów. – Łączy nas szczególna więź, oni walczyli o wolność podczas wojny, a my stawiamy czoła zagrożeniom na całym świecie dzisiaj. Symbol Polski Walczącej to dla nas znak nie tylko znak szczególnej więzi z tymi, którzy malowali go 70 lat temu, ale również wyraz hołdu dla ich bezprecedensowego bohaterstwa. Z kolei „zośkowcy” przenieśli na nasz sztandar Order Virturi Militari, jako wyraz ich więzi z nami.

EK

autor zdjęć: Muzeum Powstania Warszawskiego, Stefan Bałuk

dodaj komentarz

komentarze

~luxveritas
1364680440
i nie komandosi z Lublińca noszą takie symbole oni mają rozwieszony parasol nad PW . PW nosi tylko jedna jednostka do której co jakiś czas "komandosi " z lublinca starają się dostać :) mimo iż ją ciągle krytykują :)
13-62-3A-25
~zelazo182
1364466900
Szkoda tylko że jak tempo "europeizacji" i zakłamywania histori będzie kontynuowane przez obecne władze, wkrótce znak PW bedzie uznany za nacjonalistyczny... Gdzieś już była akcja że lewackie towarzystwo pozwało do sądu organizatorow manifestacji patriotycznej gdzie za faszystowskie uznano plakaty z napisem BÓG HONOR OJCZYZNA.... Nasi przodkowie w grobach sie przewracają
7F-4C-19-41
~Ryba
1364227740
Wiem, że już pewnie ktoś zwrócił na to uwagę, ale P jak Polska, W jak Walcząca, a nie wolna. :)
15-E7-56-4E

Saperzy rozminowują Kłaj
 
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Jak Perun z Piratem
Zima, skały i kawalerzyści
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Oczy na wschodnią flankę
Hiszpańskie dylematy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Polak w szkole boardingu
Survival w Kosowie
Nauka kruszenia lodu
Zbuduj formę na wiosnę!
W Brukseli o przyszłości NATO
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Drony na fali
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Border Protection Is a Priority
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Przesiadka do klasy premium
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Wiedza, która ratuje życie
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Rodzeństwo na medal
Bombardowanie Monte Cassino
Rosomaki będą groźniejsze
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Nowe radary dla MW
Na wolność przez dwa mury
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Z pomocą dla Libanu
Dywizjon 303 w Napoleonie
Pierwszy krok do zawodowców
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W BBN o sytuacji na granicy
Legionowski szpital niemal gotowy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Bez AK, ale nadal w walce
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Misja nie tylko wojskowa
Jakie zmiany dla podchorążych?
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kolejna prowokacja na granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Nowa Rada przy prezydencie
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Nowe garaże dla Leopardów
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO