moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sikorski: NATO ostoją bezpieczeństwa

Historia uczy nas, że o bezpieczeństwo, także w wymiarze militarnym, Polska musi zadbać sama – mówił w Sejmie Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych przedstawił informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku.


W swoim wystąpieniu minister przywołał słowa Jana Nowaka Jeziorańskiego, że nie można opierać bezpieczeństwa tylko na sojusznikach, nawet na najpotężniejszych. – Jeśli własnymi siłami nie zapewnimy sojusznikom możliwości przyjścia nam z pomocą, to poczucie bezpieczeństwa może stać się mitem, który rozbroi nas psychicznie i zrodzi lenistwo myśli wojskowej – mówił Radosław Sikorski.

Dlatego najważniejszym zadaniem na najbliższą dekadę jest przeprowadzenie gruntownej modernizacji sił zbrojnych. Zgodnie z zapowiedziami, w ciągu 10 lat wydamy na zwiększenie potencjału obronnego prawie 140 mld zł. – Budujemy siły odstraszania, pozyskamy rakiety, śmigłowce, wozy bojowe, okręty podwodne i samoloty bezzałogowe – wyliczał minister. Polska będzie dysponowała także własnym systemem obrony powietrznej. Tarcza antyrakietowa, wraz z amerykańską, której elementy znajdą się na naszym terytorium w 2018 roku, wejdzie w skład systemu natowskiego.

Minister zapewnił, że Sojusz Północnoatlantycki pozostaje dla Polski najważniejszym zewnętrznym gwarantem bezpieczeństwa. – Będziemy zabiegać, by kolektywna obrona, kluczowa z polskiego punktu widzenia, pozostała dla NATO naczelnym zadaniem – zapewnił Radosław Sikorski.

Największą operacją, w której obecnie zaangażowane są polskie siły zbrojne jest operacja NATO w Afganistanie. Radosław Sikorski potwierdził, że wchodzi ona w końcową fazę i polski kontyngent, obecnie liczący 1800 żołnierzy, zostanie zmniejszony w październiku do 1000 wojskowych. – Do końca przyszłego roku, zgodnie z zapowiedziami, razem z sojusznikami zakończymy misję stabilizacyjną ISAF. Jesteśmy dumni, że naród afgański wysoko ceni zaangażowanie i poświęcenie polskich żołnierzy i dyplomatów – powiedział minister.

Zdaniem szefa resortu spraw zagranicznych, Polska nie może zaprzestać wysiłków zmierzających do budowy europejskiego systemu bezpieczeństwa. Jak powiedział, silna Unia Europejska musi rozwijać swoje zdolności obronne. – Będziemy konsekwentnie opowiadali się za ich wzmacnianiem, choć nie mamy złudzeń, aby Unia mogła w tej dekadzie zastąpić NATO.

MC

autor zdjęć: Krzysztof Białoskórski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363938900
wszystkim, którzy twierdzą , że 1,95 % PKB to taki luksus polecam dwie mapki : http://www.euratlas.net/history/europe/1900/index.html http://www.euratlas.net/history/europe/1800/index.html
5C-16-3D-92
~scoobydoopoznan
1363938540
~druid - ciężko dyskutować z kimś, kto twierdzi, że 2 % wystarczy. By dogonić Europe powinno być to 4 % z czego te 2 % szły by na infrastrukturę ( również na mieszkania) i sprzęt. Co do potencjalnych przeciwników to wcale nie mamy słabszych. Na 2014 ( miały się odbyć w tym roku) zapowiadane są wspólne manewry RFN i FR. Myślę , że stopniowe zwiększanie rocznie 0,05 % przez kolejne lata nie dokonałoby wielkich zawirowań w kraju. Mamy pewnego rodzaju komfort, że nie musimy wydawać mld dolarów na opracowanie nowoczesnego sprzętu, bo możemy to kupić a samą strukturę musimy unowocześniać. Przez GFP jesteśmy sklasyfikowani za Ukrainą http://www.globalfirepower.com/countries-listing-europe.asp . Turcja jako byłe imperium rozumie , że żeby się z tobą liczono trzeba mieć odpowiednio silną armię . Podobne opinia panuje w Izraelu.
5C-16-3D-92
~scoobydoopoznan
1363889940
~druid http://www.youtube.com/watch?v=0rbJOCATk_E nie byłem nigdy cynikiem, nie sięgam nazbyt wysoko ... . curlikaja ... .
5C-16-3D-92
~druid
1363862100
@~scoobydoopoznan Na szczęście Turcy zbroją się przeciw Rosji, Grecji, Izraelowi, Iranowi a nie przeciw nam. Dzięki temu 2% wystarczy (oczywiście jeżeli bedzie wydane z sensem)ponieważ nasz potencjalny rywal będzie musiał zabezpieczyć miękkie podbrzusze.
D7-27-FC-9D
~scoobydoopoznan
1363776720
1,95 % PKB . Powodzenia . Turcja 2,7 % ale CIA twierdzi, że 5 %. http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,3665,aktualnosci-z-europy,final-tureckiego-programu-na-pocisk-manewrujacy p.s. Obecnie pod Wiedniem dostalibyśmy tęgie lanie http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,3665,aktualnosci-z-europy,final-tureckiego-programu-na-pocisk-manewrujacy
00-B3-ED-57

„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
 
Wrocław czeka na Amerykanów
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trudna droga
Terytorialsi za oceanem
Volhynian Lion Hearts
Gorące obrady NATO w Londynie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Leopardy na Podkarpaciu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Z archiwum „Szarego”
Ostre strzelanie artylerzystów
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
The Army Enters the Frame
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Amunicja i miny dla armii
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Unwanted Treaty
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Gotowi na misję
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Kontenery dla Wisły
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Kto zostawia ślady w sieci
Paczki dla kresowiaków
Los Polski naszym losem
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Nowe laboratorium WAT
Razem się szkolą, razem walczą
Klucz do dobrych relacji
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO