moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Resort obrony zadba o stabilność służby

W ciągu kilku tygodni do Sejmu trafi rządowy projekt ustawy pragmatycznej – poinformował Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. Ta „mała konstytucja” polityki kadrowej w armii ma ustabilizować służbę wojskową i zapewnić żołnierzom przejrzyste i elastyczne możliwości rozwoju.


Na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej przestawili sprawozdanie na temat polityki kadrowej w Siłach Zbrojnych. – Celem jest utrzymanie optymalnej struktury i liczebności armii, tak by możliwa była realizacja zadań postawionych przed siłami zbrojnymi – mówił gen. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON.

Zarówno przedstawiciele ministerstwa, jak i posłowie zgodzili się, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie odpowiedniej stabilizacji służby. – Chcemy, by z roku na rok liczba odejść z wojska była coraz mniejsza, bo wpływa to na jakość armii i jej gotowość do realizacji postawionych zadań – zapewniał Czesław Mroczek. W latach 2010-2011 z armii odeszło łącznie ponad 12 tys. żołnierzy. Tymczasem, przy obecnej liczebności wojska, MON uznaje za naturalny poziom rotacji wielkość około 3500 osób rocznie.

– Udało się zahamować to negatywne zjawisko. W ubiegłym roku ze służby odeszło 1800 żołnierzy. Także w 2013 roku notujemy znacznie mniej próśb o zwolnienie niż w analogicznych okresach lat ubiegłych – mówił gen. Wasilewski. Na poprawę sytuacji złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim zakończyła się reforma emerytur wojskowych. W trakcie prac nad nią żołnierze nie byli pewni ostatecznego kształtu systemu i wielu z nich szukało atrakcyjniejszych ścieżek kariery w cywilu. Drugim czynnikiem, wpływającym na zwiększoną liczbę odejść ze służby, był proces modernizacji armii. – Likwidacja części jednostek i garnizonów, łączenie ich i dyslokacja z pewnością wpływały na brak poczucia stabilności służby. Tę trudną operację mamy już za sobą – mówił wiceminister obrony.

Obecny na posiedzeniu Komisji płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, zwrócił jednak uwagę na możliwość wystąpienia kolejnych zagrożeń dla poczucia stabilności. – Wielu żołnierzy obawia się planowanej reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Jeżeli te obawy nie zostaną rozwiane, to w 2014 roku możemy obserwować zwiększoną liczbę odejść z wojska, ale tym razem przede wszystkim wśród wyższych stopniem oficerów – stwierdził pułkownik.

– W czasie kryzysu wojsko jawi się jako dobry pracodawca i nie ma problemów z naborem. Ale co będzie, gdy gospodarka znów zacznie się szybko rozwijać? – pytał poseł Michał Jach (PiS). Gen. Wasilewski zwrócił uwagę na ubiegłoroczne podwyżki pensji żołnierzy i zmiany w wysokości i zasadach przyznawania dodatków do wynagrodzenia podstawowego. Zaznaczył jednak, że armia zdaje sobie sprawę, że musi być konkurencyjna na rynku. – Interesują nas tylko najlepsi kandydaci na żołnierzy. By takich przyciągnąć, musimy zagwarantować im odpowiednie zarobki i możliwość rozwoju – powiedział dyrektor Departament Kadr.

Podstawą polityki kadrowej w armii jest uchwalona w 2004 roku ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. – To „mała konstytucja” polityki kadrowej. W tej chwili resort obrony pracuje nad nowelizacją ustawy pragmatycznej i w ciągu kilku tygodni dokument ten trafi pod obrady Sejmu – zapowiedział Czesław Mroczek.Awanse bez zmiany stanowiska oraz nowy system opiniowania żołnierzy to tylko niektóre zmiany, jakie ma wprowadzić nowelizacja ustawy pragmatycznej. Więcej o tym dokumencie czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Ustawa o służbie żołnierzy zawodowych

Minęło ponad pół roku od czasu, gdy rząd przyjął założenia do projektu ustawy pragmatycznej. Prace nad jej nowelizacją wciąż trwają. Uwagi na etapie uzgodnień zgłosił resort finansów. Nowe przepisy mają wprowadzić, między innymi, awanse bez zmiany stanowiska oraz nowy system opiniowania żołnierzy.
MC

autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1362737460
~wojo Szeregowy Zawodowy powinien zarabiać netto : 2400 pensja podstawowa , 30 % za zaliczony ( na ocenę 5) WF 720 zł = 3120 zł , strzelanie 30 % 936 zł ( na 5) = 4056 zł . Jakieś dodatkowe pytania ? p.s. po niżej oceny 2 przez 2 kolejne egzaminy . Do cywila... .
00-B3-ED-57
~wojo
1362689580
Szeregowy zawodowy powinien zarabiać na starcie 2400 zł. By ludzie z wojska nie odchodzili organizujcie jednostki w okolicy miast powiatowych gdyż nawet 2500 zł w Poznaniu czy Warszawie szału nie robi, a w miastach powiatowych jak najbardziej :) Wartość 13 pensji przeliczcie na miesiące i zlikwidujcie ten komunistyczny twór. Nikt nie będzie gadać że w wojsku mają 13 itd. Pieniędzy nie zabierzecie wojskowym a przywrócicie normalność. Później niech zrobią tak wszędzie gdzie występuje takie coś O_o
CC-1E-F7-2A
~scoobydoopoznan
1362651240
1. Gospodarka w najbliższych latach nie przyspieszy , ponieważ kryzys został przez rządzących rozciągnięty na lata. 2. 50 tyś wojskowych nie ma własnego mieszkania. 3. Zasadnicze wynagrodzenie Szeregowego Zawodowego winno być minimalnie w wysokości 4000 zł netto ( nie licząc dodatków np. mieszkaniowych). Cześć pieniędzy jest przeżerana przez - rozrośniętą kadrę oficerską, która w dobie współczesnych środków zarządzania polem walki w naszym wojsku jest rozrośnięta do rozmiarów monstrualnych. 5. Kolejny problem to masa różnych instytucji wojskowych nie związanych z działaniami wojskowymi i pionem bojowy, będącymi obciążeniem dla budżetu MON a wręcz markującymi swoje działania np. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. 6. oraz zaszłości historyczne : np. 23 Admirałów z 48 floty okrętów.
00-B3-ED-57

Łask ponownie z dyżurem bojowym
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Warszawa walczy, wracamy
Wozy amunicyjne do Raków
A Wave of Alliances
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zielonka dla Patriotów
Piknik ze smakiem
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Amerykańska przyszłość WZL
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
Przez krew zdobyty Śląsk
Śladami Pierwszej Pancernej
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rivalry on Closed Sea
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Preselekcja u komandosów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Czarny odchodzi do cywila
Wojna wywiadów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Od sojusznika do kata
Przysięga śląskich terytorialsów
Spełniliśmy swój obowiązek
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
A Torn Subcontinent
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
High Confidence Operations
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
Rozpoczynamy nową erę
Najpierw „Sonda”, później promocja
Desant z transportowca-giganta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO