moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak chronić się przed cyberterrorem

Naruszenia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni są tak samo powszechne jak „incydenty” na naszych drogach. Jednak ogromnej większości z nich nawet nie zauważamy, bo między nami, użytkownikami Internetu, a sprawcą znajduje się kilka szczebli systemu – począwszy od oprogramowania na komputerze, skończywszy na wyspecjalizowanych firmach, zajmujących się monitorowaniem sieci. Dzięki temu możemy spokojnie surfować, robić zakupy, sprawdzać pogodę, wysyłać maile, czytać polskę-zbrojną.pl. – pisze z Tallinna Maciej Chilczuk, publicysta polski-zbrojnej.pl.

Co się dzieje w sytuacji, gdy nagle ta możliwość zostanie nam odebrana? Jaka powinna być reakcja? Gdzie szukać winnych? Kto i jak powinien za to odpowiedzieć? Nad takimi, między innymi, kwestiami głowią się specjaliści z NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence. To założona w 2008 roku organizacja, która zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Zatrudnieni w niej ludzie analizują prawo, szkolą specjalistów IT i prowadzą badania w tej dziedzinie. Choć tworzy ją 11 państw członkowskich NATO, w tym Polska, Centrum nie jest częścią struktury dowodzenia Sojuszu i nie jest finansowane z jego budżetu.

Cyberprzestępczość nie jest zjawiskiem nowym, jednak regulacje prawne są daleko w tyle za rzeczywistością. Nadal próbuje się przykładać do cyberincydentów rozwiązania skrojone pod realia konfliktów tradycyjnych. Tymczasem ich specyfika wywróciła znane nam pojęcia do góry nogami. Definicje prawa do użycia siły, agresora czy choćby odpowiedzialności kraju za ataki z jego terytorium muszą być opracowane na nowo. Co więcej, muszą być na nowo zaakceptowane przez najważniejszych uczestników procesu. A o to łatwo nie będzie. Dwóch członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – Rosja i Chiny – nieustannie jest oskarżanych o przymykanie oka na rozwój cyberterroru.

Obok aspektów prawnych, najważniejszym na dzisiaj zadaniem Centrum jest uświadamianie. Bez tego żadne środki wydane na obronę nie będą miały znaczenia. Jeżeli nadal najpopularniejszym loginem będzie… „login”, a imię psa jako hasło będzie uznawane za szczyt przebiegłości, nie mamy o czym mówić. Już antyczni stratedzy zauważyli, że mur tarcz chroni znacznie lepiej niż pojedyncza tarcza. Umiejętnie zabezpieczając jednego wojownika, jednocześnie daje ochronę partnerowi obok. W XXI wieku ta zasada nadal obowiązuje.

REKLAMA

Widząc potrzebę myślenia i mówienia o problemach bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, mam nadzieję, że pomysłodawcy CCDCOE wyciągnęli wnioski z historii i odrobili lekcję pod tytułem „Liga Narodów”. Ten casus dobitnie pokazał, że prawo bez sankcji jest wydmuszką, że mało kto będzie się przejmował honorowymi zasadami, jeżeli bieżący interes podpowiada „naprzód!”. W latach trzydziestych pojawił się przywódca, który lekką ręką przewrócił misternie budowany ład. Szczegóły są tajne i o stopniu przygotowania NATO do cyfrowego konfliktu dowiemy się pewnie dopiero wtedy, gdy ten rzeczywiście nastąpi. Ale nauki i świadomości problemu nigdy za wiele.

W przeciwieństwie do tradycyjnej wojny, nie ma tu jednej linii frontu. Przebiega on na biurku każdego z nas, w naszej kieszeni. Bo tam właśnie znajdują się używane przez nas elektroniczne „zabawki” podłączone do Internetu. Miejmy nadzieję, że nie oznacza to, że któregoś ranka usłyszymy w komórce głos cyfrowego sierżanta: Szeregowy! Baczność! Zaczęła się e-wojna! Wszystkie ręce na pokład!Wcześniejsza relacja z pobytu naszego korespondenta w Tallinnie:

Państwo z cyberhistorią

Maciej Chilczuk
publicysta portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
 
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Amerykanie odmładzają F-16
Prawdziwi wojownicy
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Sukcesy sportowców w mundurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Harpun” do walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Widzieć i nie być widzianym
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Święto żołnierzy służących na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Przeciwlotnicza Sona
Nowy wiceminister w MON
Koniec kijowskiego snu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Specjalsi świętują
Co z tegorocznym MSPO?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Spartan” znów na Mazurach
Na zakupy do sklepu AMW
Agent w generalskich szlifach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Na misjach święta inne niż zwykle
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
„Ratownik” od nowa
NATO walczy z koronawirusem
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pracowity tydzień flotylli
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Army of Medics
F-16 kończą misję w Estonii
MON nie wycofuje się z MSPO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ćwiczenia z torpedą
Białe noce podhalańczyków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO