Mistrzostwa SP w biegach narciarskich

Pierwsze historyczne mistrzostwa Sił Powietrznych w biegach narciarskich odbyły się w dniach 31.01.-03.02.2013 r. na Polanie Jakuszyckiej.

Zawody rozegrane zostały na dystansie sprintu (1,5 km) oraz biegu klasycznego (11 km). Na obu dystansach obowiązywała technika klasyczna. W mistrzostwach wystartowało 62 zawodników i zawodniczek.

Pierwszego dnia sportowcy z jednostek wojskowych Sił Powietrznych rywalizowali w sprincie. Zasady rozgrywania były takie same jak na zawodach międzynarodowych. W pierwszej kolejności rozegrano eliminacje, później ćwierćfinały, półfinały i na końcu finał. W finałach rywalizowało 6 najlepszych narciarzy wyłonionych na drodze ciężkich i forsownych biegów eliminacyjnych.

W finale sprintu mistrzem Sił Powietrznych został reprezentant 3 SLTr por. Maciej Bzdawski. Kolejne miejsca zajęli: mjr Krzysztof Rams z 3 BROP oraz ppłk rez. Edward Bartkowiak. Panie rywalizowały na tej samej trasie. Po zaciętej walce mistrzynią Sił Powietrznych w sprincie została por. Karolina Jahnz-Nagórska z 3 BRt, 2. miejsce zajęła mjr Małgorzata Kalita z 3 SLTr, a 3. miejsce ppor. Krystyna Wanicka z 3 BROP.

Drugi dzień mistrzostw odbył się w ramach szóstego w tym sezonie biegu z cyklu Salomon Nordic Sunday. Aż 254 zawodniczek i zawodników z trzech krajów pojawiło się na starcie. W tym gronie znalazła się grupa 62 przedstawicieli Sił Powietrznych.

Rywalizację wśród żołnierzy wygrał doskonale znany na Polanie Jakuszyckiej ppłk rez. Edward Bartkowiak z Jeleniej Góry. Co ciekawe, swojego rywala – por. Macieja Bzdawskiego z 3 SLTr wyprzedził tylko o jedną sekundę. Trzecie miejsce zajął kpt. Łukasz Karpiński z 3 SLTr. W kategorii kobiet wygrała najlepsza zawodniczka mistrzostw por. Karolina Jahnz-Nagórska, na drugim miejscu uplasowała się mjr Małgorzata Kalita, trzecie miejsce przypadło ppor. Monice Kaczanowskiej z 1 SLT.

W klasyfikacji zespołowej bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy 3 SLTr z Powidza.
Puchar oraz dyplom za I miejsce z rąk gen. bryg. rez. Andrzeja Łosińskiego odebrał pełniący funkcję kierownika reprezentacji 3 SLTr kpt. Sławomir Będkowski. Ponadto ppłk rez. Edward Bartkowiak ufundował puchar przechodni dla najlepszej reprezentacji w biegach narciarskich, który również trafił do Powidza.

Końcowa klasyfikacja zespołowa:
1 miejsce – 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego – Powidz;
2 miejsce – 3 Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej – Sochaczew;
3 miejsce – 3 Brygada Radiotechniczna – Wrocław.

Mistrzostwa zorganizowali instruktorzy wychowania fizycznego z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu mjr Łukasz Kruszwicki oraz chor. Krzysztof Terlecki. Nad sprawną organizacją czuwał przedstawiciel Dowództwa Sił Powietrznych mjr Tomasz Bartkowiak.

Rywalizacja sportowa w biegach narciarskich rozpoczęła rywalizację w ramach współzawodnictwa sportowego w Siłach Powietrznych w 2013 roku.

Źródło: mjr Tomasz Bartkowiak