W Kościelisku rośnie nowa gwiazda biatlonu

Komplet czterech złotych medali wywalczyła Kinga Mitoraj z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie na krajowej olimpiadzie młodzieży. Niespełna 18-letnia biatlonistka wygrała z dużą przewagą każdą z trzech konkurencji indywidualnych oraz wraz z koleżankami triumfowała w sztafecie juniorek młodszych.

Kinga Mitoraj – największa gwiazda Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych „Podkarpackie 2013”

Biatlonową część XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych „Podkarpackie 2013” rozegrano w Kościelisku-Kirach, gdzie na co dzień trenują reprezentanci BKS WP Kościelisko. Gospodarze z Kingą Mitoraj na czele nie byli gościnni dla biatlonistów, którzy przyjechali walczyć o medale na ich stadionie. Zawodnicy BKS WP w biegach indywidualnych wywalczyli 11 medali, w tym cztery złote i trzy srebrne oraz wygrali trzy z czterech rozgrywanych biegów sztafetowych.

Największą gwiazdą młodzieżowej olimpiady była Kinga Mitoraj. Biatlonistka z Kir – kolebki polskiego biatlonu – w biegach indywidualnych nie dała żadnych szans rywalkom. Na dystansie 10 km drugą na mecie Annę Orawiec z BLKS Żywiec wyprzedziła o 3 min 12 s. W sprincie srebrną medalistkę Kingę Kubicką z Uczniowskiego Klubu Sportowego G-8 Bielany pokonała o 3 min i 3 s. Natomiast w biegu pościgowym tę samą rywalkę wyprzedziła o 4 min 51 s. Mitoraj biegła również na ostatniej zmianie w sztafecie BKS WP. Swój czwarty złoty medal wywalczyła wraz z Ewą Mniszak i Agnieszką Iwaniec. Reprezentantki gospodarzy drugie na mecie biatlonistki z MKS Karkonosze Jelenia Góra wyprzedziły o 4 min 22 s.

Na świetnie przygotowanych trasach bardzo dobrze spisały się również juniorki z wojskowego klubu. Bieg indywidualny wygrała Anna Mąka, a trzecie miejsce zajęła w nim Monika Ciszek. W sprincie Mąka była druga, a trzecią lokatę wywalczyła Beata Lassak. W biegu pościgowym srebrny medal również zdobyła Mąka, a brązowy Lassak. Sztafeta BKS WP w składzie: Mąka, Lassak, Ciszek sięgnęła po „złoto”, wyprzedzając o 2 min 57 s biatlonistki z MKS Karkonosze Jelenia Góra.

Rywalizacja juniorów i juniorów młodszych nie była już tak zdominowana przez gospodarzy. Na podium stanął tylko jeden junior z BKS WP – Jakub Topór, który zajął drugie miejsce w sprincie. Z Kamilem Cymermanem z BLKS Żywiec przegrał tylko o 14,7 s. Topór był również czwarty w biegu pościgowym, a w biegu sztafetowym nie startował, gdyż ekipa gospodarzy nie mogła wystawić trójki zawodników. Natomiast w rywalizacji juniorów młodszych zawodnicy BKS WP wygrali bieg sztafetowy. Po „złoto” pobiegli: Karol Bachleda, Tomasz Jakieła i Tomasz Zięba. W konkurencjach indywidualnych na podium stanął tylko Jakieła – zdobył brązowy medal w sprincie. Do „srebra” zabrakło mu jedynie 1,3 s. Reprezentanci gospodarzy dobrze pobiegli również w biegu pościgowym – Zięba był czwarty, a Jakieła piąty.

Kinga Mitoraj i Beata Lassak to zawodniczki, które były nominowane w Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego w kategorii „Nadzieja sportu wojskowego”. Natomiast do sukcesów biatlonistów BKS WP na krajowej olimpiadzie młodzieży swoją cegiełkę dołożyli: st. sierż. sztab. Adam Jakieła i st. sierż. Jan Ziemianin – nominowani w plebiscycie organizowanym przez portal polska-zbrojna.pl do tytułu „Trenera roku”.

Trzymamy kciuki, by biatlonowa młodzież poszła w ślady gwiazd – Tomasza Sikory i st. szer. Krystyny Pałki. O mistrzowskich występach naszej zawodniczki czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

Krystyna Pałka wicemistrzynią świata

To największy sukces w historii polskiego kobiecego biatlonu. St. szer. Krystyna Pałka wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Polka zajęła drugie miejsce w biegu pościgowym w zawodach rozgrywanych w czeskim Novym Mescie. Lepsza była jedynie Norweżka Tora Berger.
  Wojskowa biatlonistka z olimpijskiego naboru

Pomysł zorganizowania igrzysk w Zakopanem w 2006 roku rozpalił wyobraźnię sportowych działaczy. Na wielkich planach się skończyło. Ale przy okazji kampanii promocyjnej rozpoczęto akcję wyszukiwania zdolnej młodzieży, która miała zdobywać medale na tatrzańskiej imprezie. Dzięki niej odkryto Krystynę Pałkę.