moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piloci Jastrzębi wyszkoleni w Polsce

Polska armia sama szkoli już pilotów F-16. Może, bo specjalne uprawnienia w USA zdobyli polscy instruktorzy. Na razie wyszkolili w kraju sześciu pilotów, dwóch nadal się uczy. Wojsko nie zrezygnowało jednak ze współpracy z USA i wysyła lotników za ocean. W tej chwili szkoli się tam kilkunastu oficerów.


– Pierwszych trzech pilotów program Basic Course, czyli podstawowy kurs pilotażu F-16 w Krzesinach, ukończyło w kwietniu 2011 roku – mówi kpt Marlena Bielewicz, oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

W polskiej bazie odbyły się jeszcze dwa takie kursy. W sumie ukończyło je sześciu pilotów, dwóch nadal się szkoli.

Szkolenie w Krzesinach podzielone jest na trzy części. W trakcie zajęć teoretycznych piloci poznają m.in. budowę i zasady funkcjonowania F-16. Kolejnym krokiem są ćwiczenia na symulatorze lotu i katapulty, wreszcie loty szkoleniowe F-16. Na koniec lotników czeka egzamin, podczas którego muszą wykonać misję COMAO, czyli zdobyć przewagę w powietrzu i przeprowadzić symulowany atak na cele na ziemi.

Jednak pilotem F-16 nie można zostać od razu po szkole. – Piloci muszą mieć na swoim koncie wiele godzin za sterami – tłumaczy kpt Bielewicz.

Kandydaci zdobywają doświadczenie, pilotując np. myśliwce Su-22 bądź MiG-29.

Mjr Tomasz Jatczak, który jako jeden z pierwszych ukończył Basic Course w Krzesinach, wcześniej latał właśnie na MiG-ach. – Pod pewnymi względami są one zbliżone do F-16. Jednak zasadniczą różnicą jest wyposażenie i uzbrojenie obydwu maszyn. F-16 jest samolotem wielozadaniowym i ma dużo bardziej zaawansowaną elektronikę – mówił dziennikarzom zaraz po zakończeniu szkolenia.

Choć polska armia sama już szkoli pilotów F-16, nie zrezygnowała całkiem z pomocy Amerykanów i nadal wysyła lotników za ocean. W tej chwili w Stanach Zjednoczonych szkoli się kilkunastu oficerów.

W bazach w poznańskich Krzesinach i Łasku stacjonuje 48 myśliwców F-16 i kilkudziesięciu pilotów mających uprawnienia do latania na nich.

 Myśliwce F-16 to duma polskich Sił Powietrznych. Więcej materiałów o tych maszynach znajdziesz na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Polskie F-16 będą lepiej uzbrojone

Ministerstwo Obrony Narodowej chce wyposażyć myśliwce F-16 w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Dzięki takim rakietom samoloty mogłyby atakować cele nawet z odległości trzystu kilometrów. Pociski wojsko zamierza kupić od Stanów Zjednoczonych. Pierwsze myśliwce mają być w nie uzbrojone już za około dwa lata.
  Pokażemy Rumunom jak latać F-16

Rumunia kupi 12 myśliwców F-16. Amerykańskie maszyny trafią do jej armii w 2016 roku. Oficerowie rumuńskich Sił Powietrznych przyjechali do Polski, by skorzystać z doświadczeń naszych pilotów latających Jastrzębiami. Poznali też zasady szkolenia obsługi tych maszyn i organizację bazy w Krzesinach.
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360773540
Ludność świata 7 021 836 029 . Niech 0,25 ma internet = 1755459007,250 razy 10 dolarów od użytkownika. wychodzi miesięcznie 17554590070,250 dolarów. Można jeszcze dodać GPS. Kto "przykoazaczy" i nie zapłaci temu zacofane technologicznie mocarstwo wyłączy. Przejdzie się , przewietrzy makówkę, przeprosi, poprosi o włączenie .. . ahh podziwiam tych Amerykanów za cierpliwość.. .
00-B3-ED-57
~GJ
1360759140
Nigdy nikogo nie obraziłem a jeżeli ktoś poczuł się urażony to przeprosiłem ale tu moja cierpliwość się kończy scoobydoo ćwoku zasmarkany,palcem do nosa trafić nie umiesz,wypisujesz głupoty a przy tym jeszcze gnoju obrażasz wszystkich dookoła smarkaczu i właśnie takim debilom powinno się zabronić korzystania z internetu padalcu.Wiem że trudno to będzie wydrukować ale obrażać się nie pozwolę.
D4-58-49-16
~scoobydoopoznan
1360757040
ahh dożyć tych czasów by Amerykanie każali sobie płacić - przygłupom- z używanie internetu .. ..
00-B3-ED-57
~GJ
1360680240
Przestańmy już wreszcie nazywać ten złom Jastrzębiami,uderzając się w piersi z pokorą oznajmijcie wszystkim że daliście się ogłupić i wmanewrować ( rząd,mon i wszyscy za to odpowiedzialni ) spróbujcie sprzedać je Rumunom albo Bułgarom a dla nas rozpisać nowy przetarg na prawdziwy myśliwiec jak to np.zrobiła Szwajcaria ( testując zainteresowane maszyny bojowo i ekonomicznie) bo będziemy dalej brnąć w koszty nie mając nic w zamian....
B1-FD-8E-67
~scoobydoopoznan
1360606200
A kiedy eskadra F-15SE Silent Eagle ?
00-B3-ED-57

Rozpoczynamy nową erę
 
Przysięga śląskich terytorialsów
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sprawdzają Brutusa
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rivalry on Closed Sea
Cienka niebieska linia
Czarny odchodzi do cywila
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przez krew zdobyty Śląsk
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rozdarty subkontynent
Desant z transportowca-giganta
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Wave of Alliances
Wozy amunicyjne do Raków
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
High Confidence Operations
Najpierw „Sonda”, później promocja
Śląskie obchody wojskowego święta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Warszawa walczy, wracamy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zielonka dla Patriotów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
F-35 wylądowały w Powidzu
A Torn Subcontinent
Kolejne NUR-y do modernizacji
Irańskie szachy
„Pułaski” wrócił do kraju
Piknik ze smakiem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO