moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komisja o szkolnictwie wojskowym

Na pięciu uczelniach wyższych studiuje 24 tys. studentów, 2200 jest podchorążymi. Nad konsolidacją szkolnictwa, która została określona przez prezydenta jako jeden z priorytetów w programie rozwoju sił zbrojnych, pracuje zespół specjalistów z resortu obrony i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek i dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON Stanisław Walicki zapoznali w środę posłów i senatorów zasiadających w komisji obrony z obecnym stanem wojskowych uczelni wyższych, szkół oficerskich i centrów szkolenia. Obecnie w trzech akademiach i dwóch wyższych szkołach oficerskich studiuje 24 tys. studentów. 2200 z nich to podchorążowie. Poza tym ponad 200 osób studiuje na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2005 r., gdy uczelnie wojskowe włączono w powszechny system szkolnictwa, liczba podchorążych wzrosła o 800. W WSO w Dęblinie i Wrocławiu są też szkoleni na oficerów kandydaci po studiach cywilnych. Dyrektor Balicki podał, że w wojskowych uczelniach jest 1700 nauczycieli akademickich i bardzo dobrze radzą sobie one na rynku.

Wiceminister Mroczek powiedział, że jednym z priorytetów wskazanych przez prezydenta jest konsolidacja szkolnictwa wojskowego. Pracuje nad nią zespół specjalistów z MON, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt ustawy ma być gotowy za kilka miesięcy. Część parlamentarzystów chciała szerszej informacji o reformie szkolnictwa. Posłowie Stanisław Wziątek (SLD) i Michał Jach (PiS) postulowali, aby MON zapoznał członków Komisji Obrony Narodowej z zasadami jego konsolidacji, jeszcze przed przesłaniem projektu ustawy w tej sprawie. Inni oczekiwali przedstawienia powodów planowanej zmiany.

Na razie nie zapadła żadna ostateczna decyzja. Profesor Andrzej Smirnow wraz z rektorami Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, WSO Sił Powietrznych i WSO Wojsk Lądowych zaproponowali konsolidację funkcjonalną programową. Inną możliwością jest powołanie związku uczelni wojskowych. Najdalej idącą jest opcja, którą przedstawił zespół pracujący pod kierownictwem obecnego rektora Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusława Packa. Zakłada ona zmianę strukturalną – z pięciu uczelni zostałyby dwie, a pozostałe stałyby się ich filiami.

Natomiast gen. bryg. Franciszek Kochanowski, szef Zarządu Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego WP przedstawił parlamentarzystom informację o funkcjonowaniu trzech szkół podoficerskich i 10 centrów szkolenia specjalistycznego. – W szkołach podoficerskich chcemy podnieść poziom przygotowania metodycznego kadry dydaktycznej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl. Szkoły i centra mają też zostać wyposażone w nowoczesne trenażery i symulatory. Ważną sprawą jest otwarcie się na współpracę z zagranicą, w tym rozpoczęcie szkoleń w języku angielskim i wymiana z podobnymi szkołami poza Polska. Trwają też prace nad informatyzacją procesu szkolenia. – Nie będzie zmian ilościowych, ale jakościowe – podsumował generał.Gen. dyw. Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej przedstawił na portalu polska-zbrojna.pl swoją wizję reformy szkolnictwa wojskowego.

  Przed nami reforma uczelni wojskowych

Trudno nie przyznać racji tym, którzy twierdzą, że pięć wojskowych uczelni w stutysięcznej armii to jednak zbyt duża liczba – mówi gen. dywizji Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej.
wr

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze


Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Z archiwum „Szarego”
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Gorące obrady NATO w Londynie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Ostre strzelanie artylerzystów
Razem się szkolą, razem walczą
Kontenery dla Wisły
Paczki dla kresowiaków
Nowe laboratorium WAT
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Artyleryjska interoperacyjność
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Los Polski naszym losem
Gotowi na misję
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
The Army Enters the Frame
Trudna droga
Błyskawiczna reakcja
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Klucz do dobrych relacji
Kto zostawia ślady w sieci
Amunicja i miny dla armii
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Unwanted Treaty
Defense Without Politics
Leopardy na Podkarpaciu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Terytorialsi za oceanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Polska pod kontrolą armii
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO