moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Życie za sterami

Tak doświadczonego pilota w wojsku można by ze świecą szukać. Kmdr ppor. pil. Sławomir Knap za sterami wojskowych samolotów spędził 4,5 tysiąca godzin. Od czwartku jest na emeryturze. Ale jak sam zapewnia, będzie to emerytura wyjątkowo aktywna.


– Doskonały pilot. Czasem miałem wrażenie, że w ogóle nie wychodzi z kabiny samolotu. Ostatnio nawet zapytałem jego żonę: „Jak ty sobie z nim dasz radę, kiedy będzie miał więcej czasu?”. Teraz już wiem, że więcej czasu miał nie będzie – komplementuje kolegę kmdr pil. Andrzej Szczotka, zastępca dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

We wtorek kmdr ppor. pil. Sławomir Knap po raz ostatni zasiadł za sterami wojskowej Bryzy. Podczas uroczystej zbiórki na płycie lotniska w Gdyni – Babich Dołach odebrał prestiżową statuetkę „Ikara” nadaną przez dowódcę Sił Powietrznych oraz medal „Za zasługi dla Marynarki Wojennej”, którym wyróżnił go dowódca MW. W czwartek ostatecznie pożegnał się z mundurem. – Rzeczywiście, jestem emerytem. Ale w moim przypadku przejście było płynne. W cywilu pracuję jako instruktor i pilot – uśmiecha się Knap.

W armii służył przez ponad 20 lat. Za sterami wojskowych maszyn spędził 4,5 tysiąca godzin (w tym prawie 3400 godzin w kabinie transportowej Bryzy). A jeśli do tego dodać jeszcze dwa tysiące wylatane w cywilu, śmiało można powiedzieć – tak doświadczonych pilotów armia miała naprawdę niewielu.

Kmdr ppor. Knap ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lotniczych w Dęblinie. Do lotnictwa Marynarki Wojennej trafił zaraz po studiach. – Za moich czasów na uczelnię przyjeżdżali „kupcy” z różnych rodzajów Sił Zbrojnych – wspomina. – Pamiętam, że usłyszałem wówczas cztery propozycje. Mogłem iść do Łasku, Mińska Mazowieckiego, Siemirowic lub Gdyni. Mogłem też zostać w Dęblinie jako instruktor. Ale powiem szczerze, że ciągnęło mnie do dużego miasta. Stąd właśnie Gdynia – opowiada.

Knap pilotował samoloty An-2, An-28, Bryzy. W ostatnim czasie był szefem sekcji rozpoznania w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego. Podczas długiej kariery pilota wojskowego latał po niemal całej Europie. Lądował m.in. na Krecie, Malcie, w Sewastopolu, hiszpańskiej Murcii czy norweskim Trondheim.

Brał udział w monitoringu obszarów morskich, który armia prowadziła we współpracy z Urzędem Morskim. – Sprawdzaliśmy na przykład, czy morze nie jest zanieczyszczone. Jeśli było, musieliśmy zebrać odpowiednią dokumentację. Fotografowaliśmy statek, który mógł być sprawcą tego zanieczyszczenia. A to wiązało się z lotami na bardzo małej wysokości – 30–50 metrów nad powierzchnią wody – wspomina Knap. – Zresztą w ogóle latanie nad morzem jest bardzo specyficzne. Pilot nie ma punktów orientacyjnych, takich jak rzeki czy góry. Musi zdać się na sprzęt do nawigacji – dodaje.

Koledzy kmdr. ppor. Knapa nie mają wątpliwości: to perfekcyjnie wyszkolony pilot, który nigdy nie tracił zimnej krwi. – Czy przydarzyły mi się kiedyś jakieś niebezpieczne sytuacje? Swego czasu podczas próbnego lotu w Bryzie przestał działać jeden z silników. Ale ostatecznie nic wielkiego się nie stało. Bryza ma dwa silniki, a my musieliśmy być przygotowani na wszystko. W końcu to był lot próbny – wspomina.

 


Kmdr ppor. pil. Sławomir Knap to jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w Wojsku Polskim. Podobnie można powiedzieć o ppłk. Marku Miłoszu, z tym, że on lata na śmigłowcach. O Pilocie Roku 2012 1 Bazy Lotnictwa Transportowego przeczytacie na portalu polska-zbrojna.pl.

 


Najlepszy pilot, który latał z VIP-ami

Ppłk Marek Miłosz należy do grona najbardziej doświadczonych lotników – za sterami śmigłowców spędził aż 5 tys. godzin. Z papieżem Janem Pawłem II latał nad Tatrami, rządową delegację z premierem Leszkiem Millerem uratował przed lotniczą katastrofą. Właśnie zdobył tytuł Pilota Roku 2012 1 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Archiwum BLMW

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360059900
sorry , doczytałem - już ma.
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1359918960
Bryza bardzo fajny samolocik do patrolowania tej sadzawki jaką jest Bałtyk. Warto by wstawić jej mały radarek .
00-B3-ED-57

Warszawa walczy, wracamy
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Irańskie szachy
Kolejne NUR-y do modernizacji
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spełniliśmy swój obowiązek
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Cienka niebieska linia
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozdarty subkontynent
A Torn Subcontinent
F-35 wylądowały w Powidzu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przez krew zdobyty Śląsk
Zielonka dla Patriotów
Przysięga śląskich terytorialsów
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Śląskie obchody wojskowego święta
Czarny odchodzi do cywila
Rivalry on Closed Sea
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wielofunkcyjny scyzoryk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Piknik ze smakiem
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO