moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senat o zbrojeniówce

Do końca marca zostanie określona strategia konsolidacji przemysłu obronnego. Jej opracowaniem zajmie się międzyresortowy zespół powołany dziś przez premiera – poinformował senatorów gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej. Na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej odbyła się debata na temat połączenia zakładów zbrojeniowych.


Na wtorkowe posiedzenie komisji przyjechali przedstawiciele związków zawodowych, by rozmawiać o rządowych planach połączenia krajowego przemysłu obronnego. Możliwe są dwa warianty konsolidacji. Jeden zakłada powstanie dwóch konsorcjów zbrojeniowych wokół Bumaru i Huty Stalowa Wola. Drugi przewiduje powstanie tylko jednego narodowego holdingu. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, który wariant zostanie wybrany.

– Nie ma innej drogi niż konsolidacja. Polska ma zbyt mały potencjał obronny, by móc jeszcze bardziej go rozdrabniać. Jeśli nie powstanie jeden narodowy holding zbrojeniowy i na rynku krajowym będą rywalizować ze sobą różne zakłady, to doprowadzimy do kompromitującej wojny polsko-polskiej. A to może nas tylko osłabić na rynkach międzynarodowych – przekonywał Stanisław Głowacki, szef Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”.

Problem w tym, że związkowcy nie są jednomyślni, co do sposobu konsolidacji. Działacze z zakładów wchodzących w skład grupy Bumar domagają się, by konsolidacja była przeprowadzana właśnie wokół tego koncernu. W przeciwnym razie związkowcy zapowiedzieli strajk.

Taki sposób łączenia zbrojeniówki nie odpowiada jednak niektórym związkowcom spoza Bumaru. – Zgadzamy się na utworzenie jednego holdingu, ale liderem nie może być Bumar. Jest to spółka źle zarządzana i przynosząca straty – przekonywała z kolei Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska.

Według niej, rząd powinien powołać jedno konsorcjum, ale podzielone na dwie grupy. – Jedną stanowiłby Bumar, drugą Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo-Produkcyjne z Hutą Stalowa Wola. Obie grupy powinny ze sobą współpracować, ale na zasadach partnerskich – argumentowała Kucab.

Związkowcy przekonywali także, że zakłady zbrojeniowe powinny mieć tylko jednego właściciela, a nie, jak teraz, aż trzech (MON oraz resorty skarbu i gospodarki). Zaapelowali do ministra obrony narodowej, by jak najszybciej opracował strategię dotyczącą zbrojeniówki na lata 2013-2020, gdyż poprzedni program wygasł wraz z końcem ubiegłego roku.

W odpowiedzi na apele związkowców, senatorowie próbowali dociec, kiedy produkcja krajowych zakładów będzie na światowym poziomie. Do dyskusji włączył się też gen. Waldemar Skrzypczak. Wiceminister obrony narodowej powiedział, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu, został powołany międzyresortowy zespół, którego zadaniem będzie opracowanie strategii konsolidacji zbrojeniówki. Zespół ma dwa miesiące na ukończenie prac. Później premier zdecyduje, który z zaproponowanych przez ekspertów wariant konsolidacji jest najkorzystniejszy.


 

Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, czy konsolidacja przemysłu zbrojeniowego to dobry pomysł. Zapraszamy do dyskusji.

   
   
Janusz Zemke   Dariusz Seliga   Krzysztof Wilewski


Pracownicy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych są przeciwni połączeniu ich zakładów z Bumarem. O referendum w WPRP czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.

 

 

JT

autor zdjęć: Andrzej Pindor

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr
1359901380
Jak wiadomo USA cierpi, bo ma wiele prywatnych firm zbrojeniowych. Po co w ogóle pytać się związkowców?
73-B4-FB-85
~scoobydoopoznan
1359546360
Żadna państwowa firma , bez sporych dotacji nie wygra z firmą komercyjną. Więcej nie ma co pisać... .
00-B3-ED-57
~złosliwiec
1359535680
Wiesz jak to jest bo zawsze nauczeni ze nam sie należy i wyciągnięta ręką "daj" . Sytuacja Bumaru to wieloletnie kolesiostwo i mizerna kadra menadżerska, gniazdko dla spadochroniarzy politycznych i związków zawodowych. Mieli przetarg na WZT-3 jak go skopali... są winni ? Nie ma...
2D-ED-DA-6A
~Zbrojeniowiec
1359487800
Nie rozumiem bumarowskich związkowców, jak można chcieć "uszczęśliwiać" kogoś na siłę?... zwłaszcza kiedy firma źle prosperuje i wszystko wskazuje na to, że konsolidacji domagają się po to, aby spłacić własne długi.
D6-C4-15-7A

Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
 
Spełniliśmy swój obowiązek
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Jedna misja, jeden zespół
Wojna wywiadów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najpierw „Sonda”, później promocja
Śląskie obchody wojskowego święta
A Torn Subcontinent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rozpoczynamy nową erę
Warszawa walczy, wracamy
Śladami Pierwszej Pancernej
Przysięga śląskich terytorialsów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rivalry on Closed Sea
„Pułaski” wrócił do kraju
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Rozdarty subkontynent
Amerykańska przyszłość WZL
Kolejne NUR-y do modernizacji
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Desant z transportowca-giganta
High Confidence Operations
Przez krew zdobyty Śląsk
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
F-35 wylądowały w Powidzu
Sprawdzają Brutusa
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wozy amunicyjne do Raków
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO