moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o dowodzeniu wojskiem

Zmiany w systemie dowodzenia armią nie wymagają nowelizacji Konstytucji – zapewniali w Sejmie szefowie MON i BBN. Tomasz Siemoniaki i Stanisław Koziej wzięli udział w czwartkowym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej poświęconej planowanej reformie. Za kilka tygodni projekt ustawy dotyczący zmian trafi pod obrady rządu, a następnie parlamentu.


Przygotowywana reforma zakłada powstanie dwóch dowództw: generalnego (kierującego armią w czasie pokoju) oraz operacyjnego (dowodzącego wojskiem w czasie wojny oraz siłami wysyłanymi na misje zagraniczne). Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych ma się składać z inspektoratów Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Kompetencje szefa Sztabu Generalnego zostaną ograniczone do pełnienia funkcji doradczo-planistycznych.

Posłowie opozycji chcieli wiedzieć, czy na pewno takie rozwiązania nie są sprzeczne z Konstytucją. Ustawa zasadnicza mówi bowiem, że prezydent mianuje szefów wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Po reformie będzie mianował tylko jednego dowódcę kierującego wojskiem w czasie pokoju. Taka zmiana może zostać zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Czy na pewno się obroni? Mam też wrażenie, że stanowisko szefa Sztabu Generalnego pozostanie tylko dlatego, że jest wymienione w Konstytucji, ale jego znaczenie będzie o wiele mniejsze niż obecnie – mówił poseł Mariusz Kamiński (PiS), wiceprzewodniczący komisji.

Poseł SLD, Zbyszek Zaborowski, pytał, czy nie lepiej najpierw znowelizować Konstytucję, tak by rozwiać wszelkie wątpliwości. – Poprosiliśmy konstytucjonalistów o rzetelną opinię prawną. Według nich proponowane zmiany nie są sprzeczne z Konstytucją. Zapewniam, że intencją rządu nie jest obchodzenie Konstytucji – przekonywał minister Tomasz Siemoniak.

Z kolei Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przekonywał, że w Konstytucji nie ma przepisu, który mówiłby, że szef Sztabu Generalnego musi być dowódcą wszystkich Sił Zbrojnych. – Przecież nie rozwiązujemy sił zbrojnych. Wprowadzamy tylko zasadę, że kieruje nimi jeden dowódca. Taka konsolidacja to dominująca tendencja we wszystkich nowoczesnych armiach – podkreślał minister Koziej.

Posłowie pytali także o to, czy po wprowadzeniu reformy, która zakłada zmniejszenie etatów dowódczych, armii nie grozi fala odejść. – Ideę zmian można przedstawić w haśle „mniej wodzów, więcej Indian”. Jednak co będzie jeśli „wodzowie”, którzy zostaną przesunięci do niższych struktur, nie zaakceptują tego i odejdą z wojska? Czy nie utracimy doświadczonych żołnierzy? – zastanawiał się poseł Zaborowski.

– Mamy dojrzałych „wodzów”, których przepisy prawa skierują na tory emerytury – mówił posłom minister Siemoniak. – Natomiast co do „wodzów” czynnych zawodowo, to przecież nie ma większej satysfakcji dla dowódcy, jak wrócić do swoich żołnierzy.

Szefa MON wsparł prezydencki minister: – Nie postrzegajmy przeniesienia dowódców na niższe stanowisko w hierarchii wojskowej jako degradację, ale jako wzmocnienie armii na niższym poziomie – przekonywał minister Koziej.

Natomiast politykom pytającym o koszty wprowadzenia reformy i przyszłe oszczędności minister Siemoniak odpowiadał: „Zostanie zlikwidowanych część wysoko płatnych etatów, jednak celem nadrzędnym zmian nie są oszczędności, ale usprawnienie działania naszej armii”.

Minister Siemoniak podkreślał także, że zarówno szef SGWP, jaki i dowódcy generalny i operacyjny będą podlegać zwierzchnictwu ministra obrony. – To zwiększy cywilną kontrolę nad armią – zapewniał szef MON.

Założenia reformy przyjął na początku grudnia rząd. Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad szczegółami projektu ustawy. – Dokument jest już sprawdzany przez rządowe Centrum Legislacyjne. Myślę, że za kilkanaście dni projekt będzie gotowy i trafi do Rady Ministrów – mówił minister Siemoniak. Jeśli rząd zaakceptuje dokument, zostanie on przesłany do parlamentu.

– Przy tak ważnej reformie nie wolno się spieszyć, dlatego prace trwają od roku. Zależy nam, by reforma zyskała poparcie wszystkich sił politycznych. Jesteśmy otwarci na debatę w parlamencie i wypracowanie kompromisu i zagwarantowanie sprawnego systemu dowodzenia na lata – zapewniał minister Siemoniak.

Według założeń reforma wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.

JT

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1357902000
Nareszcie siedzą jak trzeba.
00-B3-ED-57

Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
 
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Los Polski naszym losem
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Ludzie niebezpiecznej profesji
Leopardy na Podkarpaciu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Razem się szkolą, razem walczą
Dołącz do zawodowców
Wrocław czeka na Amerykanów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Gorące obrady NATO w Londynie
Terytorialsi za oceanem
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Volhynian Lion Hearts
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kontenery dla Wisły
Ostre strzelanie artylerzystów
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Paczki dla kresowiaków
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Trudna droga
Unwanted Treaty
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Z archiwum „Szarego”
Nowe maszyny w LAW
Klasy wojskowe po nowemu
Kto zostawia ślady w sieci
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Nowe laboratorium WAT
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Klucz do dobrych relacji
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO