moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Psy pomagają w leczeniu PTSD?

Służące w Afganistanie psy najczęściej szukają materiałów wybuchowych, amunicji i broni. Przeszukują budynki, sprawdzają pojazdy w punktach kontrolnych oraz te, które wjeżdżają do wojskowych baz. Ale armia Stanów Zjednoczonych wykorzystuje także umiejętności czworonogów w celach terapeutycznych.


– Psy wyczuwają przyspieszony oddech i podniesione ciśnienie krwi u człowieka. Podchodzą wtedy do żołnierza i siadają obok – opisuje działanie psów-terapeutów kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy XI zmiany PKW. Oficer przez pół roku na misji w Afganistanie miał okazję obserwować pracę amerykańskich terapeutów.

W polskiej bazie podczas każdej zmiany kontyngentu służy kilka psów. Niektóre pomagają żandarmom w poszukiwaniu narkotyków, inne przeszukują budynki, tropią ładunki wybuchowe, amunicję i broń. Żaden z psów nie wspomaga jednak leczenia żołnierzy z objawami stresu bojowego.

Amerykańska armia od dawna wykorzystuje psy do takiej terapii. Podobny pomysł brał również pod uwagę prof. Stanisław Ilnicki, założyciel Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, mieszczącej się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

– Kiedyś z grupą polskich psychiatrów wojskowych odwiedziłem Centrum Medyczne Marynarki Wojennej w San Diego. Widziałem, że w terapii wykorzystuje się tam psy. Przedstawiony nam wesoły cocker spaniel miał stopień sierżanta i przymocowane do obroży odznaczenia wojskowe. Pomyślałem wówczas nad wdrożeniem takiej terapii w Warszawie. Ale w szpitalu wojskowym jest to w zasadzie nierealne – wspomina prof. Ilnicki. Wymagałoby to uznania przez NFZ dogoterapii za procedurę medyczną, mającą przewagę nad leczeniem tradycyjnym, trzeba byłoby skalkulować koszty, ustanowić etaty dla psów i ich opiekunów, zapewnić opiekę weterynaryjną oraz szkolenia.

Amerykanie angażują psy do leczenia żołnierzy nie tylko w szpitalach w kraju. Czworonożny terapeuta służy także w Afganistanie. Jest nim czarny labrador wabiący się Major Butch. Razem ze swoją opiekunką kpt. Michelle Nordstrom podróżują po amerykańskich bazach – jadą wszędzie tam, gdzie w terapii potrzebna jest pomoc czworonoga.

Major Charles Patterson, rzecznik prasowy amerykańskich medycznych sił zadaniowych w Afganistanie, wyjaśnia, że psy uczestniczą w terapii, która ma niwelować u żołnierzy objawy stresu bojowego. Czworonogi nie są jednak szkolone do diagnozowania PTSD (zespół stresu pourazowego).

Zwierzęta są do udziału w terapii specjalnie przygotowywane – przede wszystkim mają być posłuszne i przyjazne. – Pies jest dobrze ułożony. Pozwala żołnierzom się ze sobą bawić, pozwala się głaskać, odstresowuje ich – mówi Patterson.

– Gdy żołnierz wygląda na bardzo zmęczonego, terapeuta pyta go, kiedy po raz ostatni dobrze spał. Jeśli okaże się to konieczne, może udzielić mu wskazówek dotyczących higieny snu. Czasami żołnierze chcą spędzać czas właśnie ze zwierzętami. Taki kontakt może pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie. To tylko jeden z przykładów terapii, w której używamy psów – mówi kpt. Michelle Nordstrom, terapeuta wojskowy.

PTSD jest zaburzeniem lękowym, które objawia są m.in. odrętwieniem, wycofaniem z kontaktów społecznych. – Pies obdarzony spontaniczną empatią mógłby wspomóc terapeutów. Ale nie możemy tego nazywać leczeniem. Zwierzę nie zastąpi lekarza, psychologa czy pielęgniarki. Gdyby idea korzystania z „psiego wsparcia” w rehabilitacji weteranów znalazła w Polsce zwolenników, należałoby ją wypróbować na prawach eksperymentu z udziałem wolontariuszy – mówi prof. Ilnicki.

MKS

autor zdjęć: Fot.: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~Janek
1357158000
Taki żołnierz powinien dostawać psa na własność.
1C-9B-6A-0F

Z archiwum „Szarego”
 
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klucz do dobrych relacji
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Paczki dla kresowiaków
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Gotowi na misję
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Razem się szkolą, razem walczą
Błyskawiczna reakcja
Trudna droga
Kto zostawia ślady w sieci
Polska pod kontrolą armii
Los Polski naszym losem
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Klasy wojskowe po nowemu
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Artyleryjska interoperacyjność
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Amunicja i miny dla armii
Ostre strzelanie artylerzystów
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
The Army Enters the Frame
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Unwanted Treaty
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Wojsko na święta
Gorące obrady NATO w Londynie
Defense Without Politics
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Leopardy na Podkarpaciu
AMW poleca się na święta
Szwedzki baypass przed „Orką”
Terytorialsi za oceanem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowe laboratorium WAT
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO