moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Psy pomagają w leczeniu PTSD?

Służące w Afganistanie psy najczęściej szukają materiałów wybuchowych, amunicji i broni. Przeszukują budynki, sprawdzają pojazdy w punktach kontrolnych oraz te, które wjeżdżają do wojskowych baz. Ale armia Stanów Zjednoczonych wykorzystuje także umiejętności czworonogów w celach terapeutycznych.


– Psy wyczuwają przyspieszony oddech i podniesione ciśnienie krwi u człowieka. Podchodzą wtedy do żołnierza i siadają obok – opisuje działanie psów-terapeutów kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy XI zmiany PKW. Oficer przez pół roku na misji w Afganistanie miał okazję obserwować pracę amerykańskich terapeutów.

W polskiej bazie podczas każdej zmiany kontyngentu służy kilka psów. Niektóre pomagają żandarmom w poszukiwaniu narkotyków, inne przeszukują budynki, tropią ładunki wybuchowe, amunicję i broń. Żaden z psów nie wspomaga jednak leczenia żołnierzy z objawami stresu bojowego.

Amerykańska armia od dawna wykorzystuje psy do takiej terapii. Podobny pomysł brał również pod uwagę prof. Stanisław Ilnicki, założyciel Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, mieszczącej się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

– Kiedyś z grupą polskich psychiatrów wojskowych odwiedziłem Centrum Medyczne Marynarki Wojennej w San Diego. Widziałem, że w terapii wykorzystuje się tam psy. Przedstawiony nam wesoły cocker spaniel miał stopień sierżanta i przymocowane do obroży odznaczenia wojskowe. Pomyślałem wówczas nad wdrożeniem takiej terapii w Warszawie. Ale w szpitalu wojskowym jest to w zasadzie nierealne – wspomina prof. Ilnicki. Wymagałoby to uznania przez NFZ dogoterapii za procedurę medyczną, mającą przewagę nad leczeniem tradycyjnym, trzeba byłoby skalkulować koszty, ustanowić etaty dla psów i ich opiekunów, zapewnić opiekę weterynaryjną oraz szkolenia.

Amerykanie angażują psy do leczenia żołnierzy nie tylko w szpitalach w kraju. Czworonożny terapeuta służy także w Afganistanie. Jest nim czarny labrador wabiący się Major Butch. Razem ze swoją opiekunką kpt. Michelle Nordstrom podróżują po amerykańskich bazach – jadą wszędzie tam, gdzie w terapii potrzebna jest pomoc czworonoga.

Major Charles Patterson, rzecznik prasowy amerykańskich medycznych sił zadaniowych w Afganistanie, wyjaśnia, że psy uczestniczą w terapii, która ma niwelować u żołnierzy objawy stresu bojowego. Czworonogi nie są jednak szkolone do diagnozowania PTSD (zespół stresu pourazowego).

Zwierzęta są do udziału w terapii specjalnie przygotowywane – przede wszystkim mają być posłuszne i przyjazne. – Pies jest dobrze ułożony. Pozwala żołnierzom się ze sobą bawić, pozwala się głaskać, odstresowuje ich – mówi Patterson.

– Gdy żołnierz wygląda na bardzo zmęczonego, terapeuta pyta go, kiedy po raz ostatni dobrze spał. Jeśli okaże się to konieczne, może udzielić mu wskazówek dotyczących higieny snu. Czasami żołnierze chcą spędzać czas właśnie ze zwierzętami. Taki kontakt może pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie. To tylko jeden z przykładów terapii, w której używamy psów – mówi kpt. Michelle Nordstrom, terapeuta wojskowy.

PTSD jest zaburzeniem lękowym, które objawia są m.in. odrętwieniem, wycofaniem z kontaktów społecznych. – Pies obdarzony spontaniczną empatią mógłby wspomóc terapeutów. Ale nie możemy tego nazywać leczeniem. Zwierzę nie zastąpi lekarza, psychologa czy pielęgniarki. Gdyby idea korzystania z „psiego wsparcia” w rehabilitacji weteranów znalazła w Polsce zwolenników, należałoby ją wypróbować na prawach eksperymentu z udziałem wolontariuszy – mówi prof. Ilnicki.

MKS

autor zdjęć: Fot.: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~Janek
1357158000
Taki żołnierz powinien dostawać psa na własność.
1C-9B-6A-0F

Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
 
Irańskie szachy
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Piknik ze smakiem
Cienka niebieska linia
Igrzyska dla Polonusów
Przysięga śląskich terytorialsów
Pokonani swoją własną bronią
Defilada w powietrzu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wojna wywiadów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozdarty subkontynent
F-35 wylądowały w Powidzu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wojskowe awanse
Śladami Pierwszej Pancernej
„Pułaski” wrócił do kraju
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zielonka dla Patriotów
Czarny odchodzi do cywila
Następcy okrętów OHP
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
A Wave of Alliances
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Warszawa walczy, wracamy
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Torn Subcontinent
Rivalry on Closed Sea
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Jedna misja, jeden zespół
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Kolejne NUR-y do modernizacji
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Śląskie obchody wojskowego święta
High Confidence Operations

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO