moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tenisista i myśliwy

Spokojny, opanowany, potrafi wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w praktyce. Mimo, że wszelkie rozwiązania przygotowuje liczny sztab ludzi, to gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych zawsze podejmuje ostateczne decyzje i bierze odpowiedzialność za konsekwencje wprowadzania ich w życie. Pod jego dowództwem jest 60 procent Wojska Polskiego.


Wojska Lądowe wykonują najważniejsze zadania w systemie obrony państwa oraz w operacjach poza jego granicami. – Odpowiedzialność jest ogromna. Jednak nie może przytłaczać. Każdy dzień przynosi dziesiątki zdarzeń, które wymagają odpowiednich poleceń i decyzji. One zaś przekładają się na kształt Wojsk Lądowych. Wpływają też na losy tysięcy żołnierzy i pracowników wojska – mówi gen. Głowienka. – Do tego dochodzą sprawy reorganizacji struktur oraz modernizacji potencjału bojowego i technicznego. Wspólnie ze sztabem oraz najbliższymi współpracownikami staramy się zawsze dokładnie analizować wszystkie sprawy i sytuacje, przyjmować najlepsze warianty i rozwiązania – dodaje.

Dowódca podkreśla, że ma szczęśliwą rękę w wyborze najbliższych współpracowników. Ceni ich uczciwość, lojalność, fachowość oraz zaangażowanie.

– Generał potrafi dbać o podwładnych – mówi pułkownik Mirosław Karasek, szef  Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu, kiedyś podwładny generała. – Gdy dowodził Śląskim Okręgiem Wojskowym dwóm oficerom sztabu, na skutek błędnej oceny, groziło zwolnienie ze służby. Generał wstawił się za nimi u ministra. Wytłumaczył wszystko i obronił podwładnych – wspomina pułkownik.

Po ukończeniu w 1973 roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, podporucznik Zbigniew Głowienka rozpoczął służbę zawodową na stanowisku dowódcy plutonu w 35 Pułku Desantowym. Z tamtych czasów utkwiła mu w pamięci pewna noc sylwestrowa.

– Jako dowódca kilkunastoosobowej grupy przygotowawczej, wyjechałem na poligon do Orzysza. Gdy dotarliśmy na miejsce, temperatura spadła do minus 30 stopni. Kwaterowaliśmy w lesie w namiotach, które ogrzewały jedynie małe żeliwne piecyki. Byliśmy zmęczeni, niewyspani i bardzo zziębnięci. Jednak gdy wybiła północ, z uśmiechem składaliśmy sobie życzenia. To była taka noc, gdy nie liczył się stopień i stanowisko. Tak jak w warunkach bojowych, trudna sytuacja zbliżyła nas bardzo do siebie i zintegrowała –wspomina generał.

Na poligonie można go rozpoznać z daleka po charakterystycznym niebieskim berecie. To nakrycie głowy jest swoistą manifestacją przywiązania do początków służby oraz tradycji jednostek obrony wybrzeża, gdzie służył najdłużej i gdzie kształtował się jego dowódczy charakter.

Na życie prywatne pozostaje mu bardzo mało czasu. Generał Głowienka bardzo lubi grać w tenisa. Obecnie, ze względu na ogrom obowiązków, na korcie można go spotkać rzadziej. Od wielu lat jest też zapalonym myśliwym, jednak i ta pasja na razie musi ustąpić służbowym obowiązkom. Jest co prawda prezesem jednego z kół łowieckich, ale bardziej honorowym niż aktywnym.


Gdy generał jest w domu, w Gdańsku, przeistacza się w spokojnego pana domu. W tym miejscu dowodzenie oddaje żonie Barbarze. W Święta Bożego Narodzenia ceni spokój i serdeczną atmosferę. Niestety nie zawsze tak bywa.

Generał ma nadzieję, że tegoroczne święta miną w innej atmosferze niż w ubiegłym roku. Wówczas, tuż przed wigilią, 21 grudnia w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy. – To były dla mnie bardzo smutne dni. Zginęło pięciu młodych ludzi. W wigilię uczestniczyłem w pogrzebach naszych żołnierzy. Jak każdy dowódca, bardzo przeżyłem ich śmierć. Oby coś takiego już nigdy się nie powtórzyło.

* * * * *

Sylwetki najważniejszych dowódców Wojska Polskiego na portalu polska-zbrojna.pl:
Gen. Mieczysław Cieniuch - Chciał zostać marynarzem
Gen. broni Edward Gruszka - Generałowi też zdarzyły się święta na misji
Gen. broni pilot Lech Majewski - Dowódca musi być indywidualnością

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Krwawe walki o Monte Cassino
 
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Czerwoni w odwrocie
USA nie zacznie wojny z Iranem
F-35 – polska Harpia
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żyj zdrowiej
Własne interesy Europy
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Ważka bliżej
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Double Eagle po nowemu
Arsenał Iranu
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Podziemna potęga
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Umowa na Harpie podpisana!
Szturmani na Lipie
Darłowo czeka na śmigłowce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
O Patriotach na WAT
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nauka zimowego pływania
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Defense Without Politics
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Chciałem walczyć z Niemcami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Centrum dla Viperów w Łodzi?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO