moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 oczkiem w głowie racjonalizatorów

Myśliwce wyprodukowane w USA to nie tylko powód do dumy Sił Powietrznych, ale także znacząca pozycja w ich budżecie. Koszty użytkowania maszyn są wysokie, dlatego nie dziwią starania, by jak najwięcej napraw było wykonywanych w Polsce. Technicy wojskowi sami opracowali kilka rozwiązań, które usprawniają eksploatację Jastrzębi.


Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych przez żołnierzy i pracowników wojska modyfikacji technicznych i organizacyjnych. Tylko w ubiegłym roku dzięki takim pomysłom Wojsko Polskie zaoszczędziło prawie 8 mln zł. Projekty racjonalizatorskie dotyczą zmian w sposobie wykorzystania sprzętu, jego przebudowy oraz naprawy usterek i uszkodzeń.

Jak się okazuje, działalność ta wcale nie jest wyłącznie domeną naukowców ze specjalistycznych wojskowych instytutów badawczych. Wartościowe pomysły powstają w całej Polsce, w jednostkach wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych – opracowują je żołnierze i pracownicy wojska na co dzień używający sprzętu i stykający się z problemami w jego eksploatacji.

– Po wprowadzeniu do służby w polskim lotnictwie samolotu wielozadaniowego F-16 znalazł się on niejako na celowniku racjonalizatorów Sił Powietrznych. Doświadczenia zbierane w trakcie eksploatacji tych maszyn dały możliwość dokonywania w kraju napraw niektórych uszkodzeń, wcześniej wykonywanych za oceanem – wyjaśnia płk rez. dr inż. Henryk Czyżyk, szef Sekretariatu ds. Działalności Racjonalizatorskiej w Dowództwie Sił Powietrznych.

Na pomysł naprawiania w Polsce uszkodzonego w eksploatacji nadajnika radaru AN/APG-68(v)9 wpadli por. Tomasz Grykiel, kierownik laboratorium diagnozowania awioniki klucza obsługi i naprawy awioniki eskadry technicznej 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, oraz jego zastępca mł. chor. sztab. Piotr Jakubik. Zgłosili projekt racjonalizatorski, który umożliwia wymianę niesprawnych modułów lampy nadawczej 3A1 i filtrów przeciwzakłóceniowych. Dzięki temu zmniejszyła się liczba radarów, których naprawa musi być wykonywana przez producenta w Stanach Zjednoczonych. Pomysł lotników pozwolił w ubiegłym roku zaoszczędzić nie tylko ok. 0,5 mln dolarów, ale także mnóstwo czasu. Naprawa sprzętu w Polsce zajmuje tylko 3 dni, a wysyłka do Stanów oznaczała, że z uszkodzonego nadajnika nie można było korzystać przez ponad 3 miesiące.

W tej samej bazie rok temu powstał pomysł modernizacji sposobu unieruchomiania sterów samolotu podczas napraw i przeglądów maszyny. Przedstawili go chor. Roman Krawczak, chor. Artur Seweryniak oraz sierż. Jacek Pater. Zablokowanie stabilizatora poziomego i klapolotki po wymontowaniu z samolotu F-16 mechanizmu hydraulicznego ISA (Integrated Servoactuator) wykonuje się poprzez sztywne połączenie steru z konstrukcją samolotu. Służy do tego metalowy łącznik ze specjalnymi sworzniami, które skręca się nakrętkami po włożeniu w gniazda montażowe. Oryginalne sworznie w miarę użytkowania ulegały uszkodzeniu i mogły rozkalibrować oraz zniekształcić gniazda montażowe. Dorobione przez Polaków łącznik oraz sworznie uzyskały rekomendację producenta samolotów, firmy Lockheed Martin Aeronautics Company.

– Konieczność zachowania wysokiej jakości obsługi technicznej skutkowała zaś opracowaniem oprogramowania wspierającego proces zbierania danych – podkreśla Henryk Czyżyk. System o nazwie „Program wspomagający utrzymanie standardów jakości obsługiwania technicznego samolotów F-16 w bazie lotnictwa taktycznego, SKT ver. 4.0 Beta” stworzył w 2011 r. kpt. Wojciech Prokopowicz z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Do systemu trafiają wszystkie informacje dotyczące eksploatacji i przeprowadzanych napraw naszych Jastrzębi. Dzięki temu technicy dokładnie wiedzą, jaki jest stan maszyn i jakie działania należy podjąć.

Wcześniej „Program ewidencji i analizy niesprawności samolotów F-16” opracował kpt. Robert Kutryba. Umożliwia on ewidencjonowanie w formie elektronicznej danych dotyczących niesprawności systemów pokładowych samolotów, rotacji części i agregatów na tych samolotach. Dzięki możliwości jednoczesnego korzystania z programu przez wielu użytkowników pozwala on na sprawną i szybką wymianę informacji między stanowiskami służb lotów i obsługi F-16.

gp

autor zdjęć: Krzysztof Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~pick
1411938720
kody źródłowe
6E-56-F6-D3
~puma
1353957420
to stwórzcie wresxcie coś polskiego
F8-33-0C-50
~GJ
1353954060
Powoli wychodzi "szydło z worka" że koszty użytkowania są wysokie,że maszyny się sypią,że brak części zamiennych,że przeciąga się serwis itd.itd.ale jak się tłumaczyło przed zakupem tego złomu że tak będzie to mądre głowy które zgarnęły kasę mówiły że te maszyny się nie psują bo są takie dobre-najlepsze a teraz co? oczka się otwarły.Maszyna / najstarsza 6 lat/ i kupa problemów a co będzie za 5 lat? jak całkowicie przestaną produkować to "padło" będzie jak z Su i Migiem że części będziemy szukać na złomie albo szmuglować z nie do końca legalnych źródeł. Tylko z Su i Migiem jest lepsza sprawa bo posiadamy wszystkie schematy a do F-16 kody źródłowe nasz Wielki sojusznik i przyjaciel nie raczył nam przekazać dlatego sami technicy próbują " kowalską metodą" coś naprawiać
8B-B3-1B-3A

PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
 
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Bohaterskie Orlęta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Iran uderza w USA
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Network Intelligence
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Wojsko wzywa na kwalifikację
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Kajak idealny dla komandosa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stepping out of the Shadow
Powstanie bez sukcesu
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Beagle dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polsko-łotewska „Zima”
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Mobilne moździerze dla armii
Weterani trenują MMA
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
They Train Together, They Fight Together
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Arsenał Iranu
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Podoficer po nowemu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
To nie mogło się udać, ale…
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Projekt MON dla szkół
Dragoni na poligonie
Misje na dłużej
Ostatni samochód Marszałka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO