moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JCATS przygotuje wojsko do misji

60 tysięcy scenariuszy działań mogą przećwiczyć dowódcy i sztabowcy szykujący się do służby w Afganistanie. Dzięki JCATS mogą sprawdzić swoje umiejętności planowania potyczek, odbijania zakładników czy ewakuacji medycznej. System symulacji pola walki pomaga im też ocenić możliwość wykonania wydanych rozkazów.

Obraz z systemu JCATS

JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) to system połączonych serwerów, terminali, oprogramowania oraz bazy danych, w której są zgromadzone symulowane scenariusze. Pozwala wykreować niemal każdą sytuację, z jaką mogą się zetknąć żołnierze na misji. JCATS, kupiony w tym roku przez polską armię, trafił właśnie do Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach.

System może stworzyć ponad 60 tysięcy różnego rodzaju sytuacji rozgrywających się na cyfrowych mapach na obszarze około 700 kilometrów kwadratowych.  Jest w stanie wiernie odzwierciedlić potyczki, akcje odbijania zakładników czy działania antyterrorystyczne. Można w nim uczyć się również ewakuacji medycznej.

– Gdy byłem w Afganistanie z I zmianą PKW, podczas jednego z patroli pojechaliśmy do wioski położonej 3000 m n.p.m. Jednak to nie wysokość okazała się problemem, lecz nachylenie zbocza, które uniemożliwiało pokonanie drogi. Przejazd wąskim wąwozem zakończył się uszkodzeniem opon w kołowym transporterze opancerzonym – opowiada por. Andrzej Bogdański z Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia. Oficer podkreśla, że przy pomocy JCATS taką sytuację można byłoby przewidzieć i wybrać inną drogę.

Żołnierze, którzy podczas ćwiczeń sterują systemem, muszą przejść odpowiednie szkolenie w Centrum w Białobrzegach.

Zasiadający przed monitorem wojskowy porusza się w czasie rzeczywistym na mapach cyfrowych wybranego terenu. Sprawiają one, że symulowane działania są umiejscowione w terenie jak najwierniej zbliżonym do rzeczywistego. – Wierne odwzorowanie rzeźby terenu odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach prowadzonych przez wojsko. System uwzględnia nie tylko charakterystykę obszaru i wysokości nad poziomem morza, ale także symuluje możliwości techniczne pojazdów, uwzględnia, ile wojsko posiada paliwa, amunicji, zapasów żywności, ocenia nawet wytrzymałość żołnierzy – mówi por. Bogdański.

W każdej sytuacji wykreowanej przez JCATS może uczestniczyć wirtualny żołnierz, patrol, klucz śmigłowców, a nawet tłum podczas manifestacji w dużym mieście. Symulacja może trwać od 20 minut do nawet dwóch tygodni.

JCATS nie sprawdza bojowego przygotowania żołnierzy, lecz umiejętności planowania wojskowych operacji przez dowódców. – Dzięki niemu weryfikujemy, czy rozkazy wydawane przez dowódców można zrealizować w danych warunkach bojowych – mówi por. Bogdański.

System JCATS wspiera szkolenie Amerykanów, a od 2010 r. korzystają z niego także Polacy. Jednak do tej pory nasza armia szkoliła się na systemie pożyczanym od Amerykanów. Teraz dzięki środkom pomocowym przyznanym Polsce przez rząd USA w ramach programu Foreign Military Financing mamy swój JCATS.

Żołnierze, którzy podczas ćwiczeń sterują systemem, muszą przejść odpowiednie szkolenie w Centrum w Białobrzegach. Pracy z JCATS-em uczy się kilkunastu administratorów, instruktorów systemu i operatorów. Przez tydzień będą poznawać m.in. możliwości operacyjnego wykorzystania JCATS-a, budowę bazy danych i administrowanie systemem symulacji.

PG

autor zdjęć: por. Andrzej Bogdański

dodaj komentarz

komentarze

~Maciej
1353054660
Ciekawy materiał - ale chyba pierwsze zdjęcie nie jest zobrazowaniem 3D JCATS - jest to prawdopodobnie zrzut ekranu środowiska meta-VR.
71-B9-05-E6

Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Modernizacja Sokołów
Sprawdzają Brutusa
W Indiach mieli swój drugi dom
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Oko na Europę
Groźny jak Tallboy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Walka i dyplomacja
Nowy wiceminister w MON
Modernizacja starów 266
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Chorwacki test polskich kadetów
Dead to the World
Agresja sowieckiego kolosa
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Jedna misja, jeden zespół
Głos (z) płonącej Warszawy
Samochód do desantowania
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Umowa na Feniksy
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na wysokościach
Nowa misja i nowy sprzęt
Rozpoczynamy nową erę
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Stalin czekał i kalkulował
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Górale” zdobywają miasto
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Z maratonu programowania do wojska
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wojsko wraca do Łomży
Selekcja w pigułce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
Polscy weterani i książę Harry
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
Polscy nurkowie na Islandii
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO