moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnik walczy z chorobą

Kapitan Jacek „Flyshark” Matysiak był pilotem odrzutowych MiG-ów. W ciągu kilku miesięcy jego świat przewrócił się do góry nogami. Lekarze wykryli u niego stwardnienie rozsiane. Odszedł z wojska, ale się nie poddał. Teraz wziął udział w kampanii społecznej. W spocie zachęca chorych do walki z tą chorobą.


– Ostatni lot? Oczywiście, że pamiętam – mówi kpt. Jacek Matysiak. – Pełniliśmy dyżur bojowy. Poderwano nas z lotniska, ponieważ samolot lecący z Berlina do Moskwy nie odpowiadał na żadne sygnały. Na szczęście sprawa szybko się wyjaśniła – wspomina. Był lipiec 2007 r. Służył wówczas w 41 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pilotował myśliwiec MiG-29. Dowodził kluczem lotniczym. Już wtedy miewał okresy, gdy czuł się dziwnie. Spowolnione ruchy, odrętwienia i niedowłady prawej ręki, nogi. Myślał sobie: „to wina przeciążeń, niedotlenienia”. Coś w środku mówiło mu jednak: „zrezygnuj, bo zrobisz krzywdę sobie lub komuś”. Wkrótce trzydziestoparoletni lotnik odchodzi ze służby. Po pewnym czasie trafia do lekarza, a ten kieruje go na specjalistyczne badania. Pada diagnoza – stwardnienie rozsiane.

To nieuleczalna choroba neurologiczna (w skrócie SM). Zwykle zapadają na nią ludzie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Objawia się zaburzeniami wzroku, mowy, licznymi niedowładami. – Lekarze dzielą chorobę na uświadomioną i nieuświadomioną. Ja o swojej dowiedziałem się pięć lat temu. Ale chory byłem już pewnie dużo wcześniej – opowiada kpt. Matysiak.


O lataniu nie było już mowy. Kapitan postanowił jednak nie poddawać się. Ale w Polsce dostęp do terapii jest bardzo trudny. Matysiak był poddawany terapii środkami chemicznymi. Przypadkiem chorego pilota zainteresowali się dziennikarze. Rok temu zrobiło się o nim głośno. Gdański oddział TVP nakręcił o nim program. Matysiak o problemach osób ze stwardnieniem rozsianym opowiadał też w TVN i w Radiu Gdańsk. Jednocześnie założył stronę internetową, zaczął pisać blog, rozprowadzając specjalne cegiełki, zbierał fundusze na swoje leczenie.

– Powoli jednak schodziłem ze sceny. W tej chwili nie jestem poddawany żadnemu leczeniu. Ale nie rezygnuję – podkreśla Matysiak. Terapia refundowana przez NFZ zakończyła się i w tej chwili kapitan sam szuka środków na leczenie. Ostatnio wziął udział w kampanii społecznej, która zachęca chorych na SM do walki o godne życie. Film nakręcony został w wojskowej bazie lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Matysiak ubrany w strój pilota pokazuje dzieciom MiG-a. W ostatniej scenie mówi do kamery: „To prawdziwe asy, nigdy się nie poddają. Tego właśnie chcę ich nauczyć. Wiary w siebie i walki o marzenia”.

– Kapitan Matysiak to bardzo odpowiedzialny, ambitny człowiek – podkreśla mjr Jakub Block z biura prasowego Dowództwa Sił Powietrznych. Spot z udziałem „Flysharka” od niedawna można oglądać na stronie internetowej oraz facebookowym profilu Sił Powietrznych. Jest też emitowany przez ogólnopolskie telewizje. Matysiak w ten sposób chce zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Ale o lataniu trudno zapomnieć. – Mieszkam w Malborku. Samoloty z bazy widać z moich okien... – wzdycha.

Kpt. Jacek Matysiak cały czas potrzebuje pieniędzy na kosztowną terapię. Można mu pomóc, m.in. wpłacając darowiznę na specjalne konto. Kto chce poznać szczegóły, powinien wejść na jego stronę internetową jacek.walczy.pl.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Archiwum kpt. Jacka „Flysharka” Matysiaka

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe szkolenie dla studentów
 
Cienka niebieska linia
Rozmowy z diabłem
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Rozpoczynamy nową erę
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Rescue Like You Would in a War
Elektroniczna szkoła jazdy
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Osa na patrole
Thin Blue Line
Wyjątkowa operacja minerów
Sosnkowski przywrócony
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Trening medyczny przed misją
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wabik z WAT-u
68W znaczy ratownik
Lotem przeciw bolszewikom
Niechciany traktat
Na strzelnicy w szczytnym celu
Snajper walczy także z wiatrem
Wsparcie dla saperów
Gavia na Atlantyku
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa misja i nowy sprzęt
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowy wiceminister w MON
„Albatros” już na wodzie
W drodze po zwycięstwo
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Raki strzelały na Bałkanach
Włochy też chcą Tempesta
Klasy wojskowe po nowemu
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
68W Means Lifesaver
Rapują zapraszając do WOT
Kolejne Raki dla wojska
Zmarł trzeci z rannych saperów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO