moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnik walczy z chorobą

Kapitan Jacek „Flyshark” Matysiak był pilotem odrzutowych MiG-ów. W ciągu kilku miesięcy jego świat przewrócił się do góry nogami. Lekarze wykryli u niego stwardnienie rozsiane. Odszedł z wojska, ale się nie poddał. Teraz wziął udział w kampanii społecznej. W spocie zachęca chorych do walki z tą chorobą.


– Ostatni lot? Oczywiście, że pamiętam – mówi kpt. Jacek Matysiak. – Pełniliśmy dyżur bojowy. Poderwano nas z lotniska, ponieważ samolot lecący z Berlina do Moskwy nie odpowiadał na żadne sygnały. Na szczęście sprawa szybko się wyjaśniła – wspomina. Był lipiec 2007 r. Służył wówczas w 41 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pilotował myśliwiec MiG-29. Dowodził kluczem lotniczym. Już wtedy miewał okresy, gdy czuł się dziwnie. Spowolnione ruchy, odrętwienia i niedowłady prawej ręki, nogi. Myślał sobie: „to wina przeciążeń, niedotlenienia”. Coś w środku mówiło mu jednak: „zrezygnuj, bo zrobisz krzywdę sobie lub komuś”. Wkrótce trzydziestoparoletni lotnik odchodzi ze służby. Po pewnym czasie trafia do lekarza, a ten kieruje go na specjalistyczne badania. Pada diagnoza – stwardnienie rozsiane.

To nieuleczalna choroba neurologiczna (w skrócie SM). Zwykle zapadają na nią ludzie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Objawia się zaburzeniami wzroku, mowy, licznymi niedowładami. – Lekarze dzielą chorobę na uświadomioną i nieuświadomioną. Ja o swojej dowiedziałem się pięć lat temu. Ale chory byłem już pewnie dużo wcześniej – opowiada kpt. Matysiak.


O lataniu nie było już mowy. Kapitan postanowił jednak nie poddawać się. Ale w Polsce dostęp do terapii jest bardzo trudny. Matysiak był poddawany terapii środkami chemicznymi. Przypadkiem chorego pilota zainteresowali się dziennikarze. Rok temu zrobiło się o nim głośno. Gdański oddział TVP nakręcił o nim program. Matysiak o problemach osób ze stwardnieniem rozsianym opowiadał też w TVN i w Radiu Gdańsk. Jednocześnie założył stronę internetową, zaczął pisać blog, rozprowadzając specjalne cegiełki, zbierał fundusze na swoje leczenie.

– Powoli jednak schodziłem ze sceny. W tej chwili nie jestem poddawany żadnemu leczeniu. Ale nie rezygnuję – podkreśla Matysiak. Terapia refundowana przez NFZ zakończyła się i w tej chwili kapitan sam szuka środków na leczenie. Ostatnio wziął udział w kampanii społecznej, która zachęca chorych na SM do walki o godne życie. Film nakręcony został w wojskowej bazie lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Matysiak ubrany w strój pilota pokazuje dzieciom MiG-a. W ostatniej scenie mówi do kamery: „To prawdziwe asy, nigdy się nie poddają. Tego właśnie chcę ich nauczyć. Wiary w siebie i walki o marzenia”.

– Kapitan Matysiak to bardzo odpowiedzialny, ambitny człowiek – podkreśla mjr Jakub Block z biura prasowego Dowództwa Sił Powietrznych. Spot z udziałem „Flysharka” od niedawna można oglądać na stronie internetowej oraz facebookowym profilu Sił Powietrznych. Jest też emitowany przez ogólnopolskie telewizje. Matysiak w ten sposób chce zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Ale o lataniu trudno zapomnieć. – Mieszkam w Malborku. Samoloty z bazy widać z moich okien... – wzdycha.

Kpt. Jacek Matysiak cały czas potrzebuje pieniędzy na kosztowną terapię. Można mu pomóc, m.in. wpłacając darowiznę na specjalne konto. Kto chce poznać szczegóły, powinien wejść na jego stronę internetową jacek.walczy.pl.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Archiwum kpt. Jacka „Flysharka” Matysiaka

dodaj komentarz

komentarze


Miroslawiec Up
 
Kolejna szabla AFN zdobyta
Formowanie 19 Brygady
Rozpoczynamy nową erę
Sport nie dzieli, sport łączy
Stawiamy na rozwój
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Początek dowódczej drogi
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Działalność firm na rzecz obronności
Moja „bazówka”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Nowe nakolanniki
Rozdarty subkontynent
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polsko-francuska szkoła uczuć
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Nowi szturmani w JW Agat
Karabiny od dęblińskich saperów
Brytyjska „pamiątka”
Tak umierał Wołyń
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowy pułk artylerii
Obrady Rady Unii Europejskiej
Fleet of the Future
The Chariots of Jihad
Wielkie święto kawalerii!!!
Gotowi na F-35?
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zmiany w przepisach mundurowych
„Mieszko” po wodowaniu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Dragon’19” od kuchni
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Obława pełna białych plam
Sojusze na fali
Kierunek: Afganistan
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Raki dla zawiszaków
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Desant na czeskich spadochronach
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO